Trwa ładowanie...

Zabytkowe miejsce zyskuje drugie życie. Wzbogacono je o nową atrakcję

Tarnowskie Góry wzbogaciły się o kolejną atrakcję. Budynek przy Zabytkowej Kopalni Srebra zyskał nowe życie i stał się Maszynownią Żywiołów. Co czeka turystów na miejscu?

Maszynownia Żywiołów Maszynownia Żywiołów Źródło: kopalniasrebra.pl
dlgr3j3
dlgr3j3

Maszynownia Żywiołów to centrum łączące nowoczesną edukację, innowacje i propagowanie świadomości ekologicznej. Obiekt już został oddany do użytku, ale turyści na odwiedzenie go muszą jeszcze chwilę poczekać. "Dziś rozpoczynamy niezwykłą podróż przez historię, kulturę i technologię, gdzie woda jest sercem i duszą!" - napisano na profilu facebookowym miasta Gwarkowa w dniu otwarcia obiektu.

Nowość na Śląsku

Nieczynny od 2009 r. budynek zyskał drugie życie dzięki współpracy zarządzającego kopalnią Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i wielu partnerów. Wśród nich znalazła się Politechnika Śląska, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i kilka firm, które wyposażyły Maszynownię Żywiołów. Zastosowano w niej m.in. ogrzewanie budynku lodem, a zwiedzający mogą przyjrzeć się np. małżom, które są wykorzystywane w wykrywaniu zanieczyszczeń wody.

To właśnie woda jest żywiołem, co wysuwa się w tym miejscu na pierwszy plan. Jej innowacyjne zagospodarowanie stało się przed kilkoma laty kluczowym elementem wpisu Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Jesteśmy przekonani, iż na przykładzie przemysłu tarnogórskiego poruszanie tematów czterech żywiołów, a tak właściwie naszej bytności na Ziemi pozwoli nam zmienić świadomość, aby nie szkodzić środowisku, a przynajmniej żyć w zgodzie z nim - mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tania linia lotnicza od 20 lat w Polsce. "Kochamy ten rynek i kochamy ten kraj"

dlgr3j3

Jednakże Maszynownia Żywiołów to nie tylko historia o dziejach wody, ale także przestrzeń do tzw. edukacji ekologicznej. Podczas zwiedzania goście będą mogli wyruszyć w podróż śladami żywiołów, a towarzyszyć im w tym będą postaci takie jak Karlik oraz Gwarek. Inspiracją do ich powstania była lubiana wśród najmłodszych gra Minecraft.

Turyści zobaczą bohaterów tego miejsca m.in. podczas projekcji filmu animowanego. Najmłodsi goście dowiedzą się np. skąd bierze się woda w kranie, czym jest globalne ocieplenie i jak powstało życie na Ziemi. Choć atrakcja została już oficjalnie otwarta, Karlika i Gwarka turyści będą mogli poznać dopiero w maju.

Atrakcja dla całych rodzin

Zbigniew Pawlak zaznaczył podczas oficjalnej prezentacji Maszynowni Żywiołów, że nowa inwestycja ma wychowywać młodych ludzi w duchu innowacyjności, z której od dawna słynęły Tarnowskie Góry, i nieść przesłanie proekologiczne, opowiadając o wodzie, ziemi, ogniu i powietrzu.

dlgr3j3

Jak zaznaczył, choć centrum powstało głównie dla dzieci, czegoś ciekawego mogą w nim dowiedzieć się również dorośli. - Ekologia to temat, o którym będziemy już zawsze rozmawiać. Ludzkość zmieniła nasze środowisko, a kopalnia jest obiektem, który chyba najmocniej zaingerował w to środowisko, co nie znaczy, że nie możemy lepiej żyć - podkreślił. Prezes Pawlak zaznaczył, że Maszynownia Żywiołów będzie rozwijana, na razie można mówić o zamknięciu pierwszego etapu. Docelowo ma to być centrum innowacyjności, prezentujące w mikroskali nowe technologie związane z żywiołami.

Na ten moment nie są znane ceny biletów wstępu.

dlgr3j3

Źródło: PAP/kopalniasrebra.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj