Trwa ładowanie...

Zakaz podróżowania do Alabamy. Wszystko przez podpis gubernatora

Amerykański stan Alabama przyjął nowe, restrykcyjne prawo zakazujące aborcji. Nawet, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa, nie może zostać usunięta. W odpowiedzi rada nadzorcza hrabstwa Los Angeles nałożyła zakaz podróży pracownikom przez rok do tego stanu.

Share
Zakaz podróżowania do Alabamy. Wszystko przez podpis gubernatora
Źródło: Shutterstock.com
d24lpzo

Prawo antyaborcyjne, przyjęte w Alabamie, budzi sprzeciw wielu mieszkańców, którzy demonstrują przeciw restrykcyjnym regułom. "Jestem kobietą, a nie macicą", "HB 314 nie jest prolife", "Demokracja nie równa się teokracja" (czyli władza kościoła) - z takimi transparentami protestują Amerykanie. Gdy ludzie wyszli na ulice, władze niektórych hrabstw również nie chcą milczeć i podejmują kroki, pokazujące sprzeciw wobec nowego rozporządzenia.

Getty Images
Źródło: Getty Images

To właśnie rada nadzorcza hrabstwa w Los Angeles przyjęła wniosek o rocznym zakazie podróżowania do stanu Alabama. Jest to oficjalna niezgoda na prawo antyaborcyjne przyjęte w tej części Stanów Zjednoczonych.

d24lpzo

Autorką tego wniosku jest Hilda L. Solis, przewodnicząca hrabstwa Los Angeles, która podkreśliła, że nowe prawo antyaborcyjne Alabamy jest "atakiem nie tylko na mieszkańców tego stanu, ale aktem agresji wobec wszystkich".

"Musimy przeciwstawiać się ekstermistycznym i niekonstytucyjnym przepisom, które zagrażają zdrowiu i dobrobytowi rodzin" – napisała w oświadczeniu Solis. "Prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji to istota Stanów Zjednoczonych". Głosowanie rady nadzorczej w sprawie ograniczenia podróży "stanowi silny sygnał, że naruszanie prawa w kwestii reprodukcji i prywatności jest przeciwne wartościom amerykańskim".

"Kobiety w całym kraju muszą opierać się przepisom, które ograniczają wybory reprodukcyjne, niezbędne dla zdrowia każdej kobiety" – dodała Sheila Kuehl, współautorka wniosku. "Wszyscy wiemy, że zakaz aborcji nie powstrzyma kobiet przed nielegalnym usuwaniem ciąży. Będą to robić, narażając się na poważne kłopoty zdrowotne" - powiedziała.

d24lpzo

Zakaz obejmuje wszystkich pracowników hrabstwa Los Angeles podróżujących do Alabamy w celach służbowych, z wyjątkiem szkoleń w zakresie reagowania kryzysowego lub innych wyjazdów, których odłożenie może negatywnie wpłynąć na interesy regionu.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Zarząd hrabstwa wysłał również list do gubernatora Alabamy Kaya Iveya, który podpisał w zeszłym tygodniu ustawę antyaborcyjną. Wyrażono w nim sprzeciw wobec ustawy i wezwano do jej uchylenia.

Podobny zakaz podróżowania wprowadzono również w stanie Kolorado.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wreszcie się udało. Naukowcy od lat próbowali odczytać tajemniczy napis

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d24lpzo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24lpzo
d24lpzo