MiastaZakochaj się w Polsce!

Zakochaj się w Polsce!

Warszawa, Lublin, Wrocław i Tarnów. Ale także Sucha Beskidzka, Wieruszowice, Porąbka Uszewska czy Trzciana. Co łączy te polskie miasta i miasteczka? Niezwykły sposób utrwalenia ich piękna na zdjęciach, które wykonał Krzysztof T. Masiuk – fotograf i sekretarz Narodowej Rady Ekologicznej. Jego unikalny projekt „Zakochaj się w Polsce nocą” ma na celu przybliżyć piękno polskich miast w mało znanej, nocnej odsłonie. A najlepsze fotografie z tego cyklu rozpoczęły właśnie podróż po Europie! Zobacz, jak zachwycający potrafi być nasz kraj!

Zakochaj się w Polsce!

1 / 12

Wrocław

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

**! Zobacz, jak zachwycający potrafi być nasz kraj!

Na zdjęciu: Wrocław nocą

pw/at

2 / 12

Wieruszyce

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Podróżującym po Małopolsce śmiało możemy także polecić wizytę w Wieruszycach, gdzie zobaczyć można gotycko-renesansowy dwór obronny. Malowniczo położona na wzgórzu budowla została wybudowana na planie prostokąta z ciosów kamiennych i cegły. Ze względu na dość niewielkie rozmiary nazywany jest „zameczkiem”. Wznoszony w XVI-XVII wieku jest rzadkim przykładem rezydencji szlacheckiej. Obecnie obiekt ten znajduje się rękach prywatnego właściciela, a dzięki architektowi Markowi Skrzyńskiemu, odzyskuje dawny blask.

3 / 12

Zakochaj się w Polsce nocą

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w Paryżu, gdzie w dniach od 22 lutego do 2 marca Masiuk pokazał w galerii Roi Doré (6, Rue Sainte Anastase) aż 24 nocne zdjęcia naszych miast i miasteczek. Wystawa „La Pologne nocturne”, otwarta podczas uroczystego wernisażu przez Tomasza Orłowskiego, Ambasadora Polski w Paryżu, objęta została patronatem honorowym przez Wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka, Wiceminister Sportu i Turystyki Katarzynę Sobierajską oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke. – Wystawa ma zmienić standardowe wyobrażenia Francuzów o Polsce i zachęcić ich do odwiedzenia naszego kraju – wyjaśnia fotograf, którego projekt obejrzą w kwietniu i maju mieszkańcy Lille, Lyonu, Nicei, Strasburga i Brukseli. Kopia wystawy zostanie zaprezentowana w okresie wakacyjnym w nadmorskich kurortach Chorwacji.

pw/at

4 / 12

Bydgoszcz

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Bydgoszcz, malowniczo położona przy ujściu Brdy do Wisły, jest jednym z niedocenianych zakątków Polski. A to błąd! Miasto szczyci się 650-letnimi dziejami i zabytkową zabudową Starego Miasta. Specyficzny klimat tworzy wspaniała secesyjna architektura – kamienice, wille i pałace, pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Wielkim atutem jest także przyroda - miasto znajduje się na styku kilku krain geograficznych, a na krajobraz wpływają 4 wielkie cieki wodne: przepływająca przez całe miasto Brda, Wisła i po części również Noteć oraz Kanał Bydgoski łączący Wisłę z Odrą. Niestety jest tu wciąż niewielu turystów, a promocja miasta pozostawia wiele do życzenia - trudno znaleźć ciekawe informacje w internecie czy przewodnikach krajoznawczych.

5 / 12

Warszawa

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Warszawa dla niektórych jest jednym z tych miejsc, które należy omijać szerokim lukiem. Jednak miasto to ma więcej do zaoferowania niż się wydaje. Już po kilku chwilach spędzonych w stolicy wszyscy będą nią oczarowani. Klimat miasta jest po prostu niepowtarzalny, a atmosfera wręcz zaraża dobrą zabawą. Terminarz imprez Warszawy *jest szczelnie wypełniony i aż trudno się zdecydować, co tak naprawdę wybrać. Koniecznie trzeba zwiedzić *Muzeum Powstania Warszawskiego *czy *Muzeum Historii Żydów Polskich *– to obiekty, które zdecydowanie zostawią ślad w naszej pamięci. Natomiast żelaznym punktem programu każdego turysty powinien być *Zamek Królewski, Łazienki czy Centrum Nauki Kopernik.

6 / 12

Nowy Wiśnicz

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Nowy Wiśnicz to niewielkie, ale urokliwe miasteczko znajdujące się w województwie małopolskim. Największą jego atrakcją jest malowniczo położony na zalesionym wzgórzu, nad rzeką Leksandrówką, majestatyczny Zamek Kmitów, wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Z czasem potężna budowla była rozbudowywana przez ród Lubomirskich. To bez wątpienia jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł *wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno–obronnej. Warto tu także zwiedzić *Muzeum Ziemi Wiśnickiej *czy *Dom Macieja Trapoli, w którym w XVII wieku mieszkał nadworny architekt Stanisława Lubomirskiego.

7 / 12

Tarnów

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Tarnów, miasto, w którym urodził się gen. Józef Bem, jest pełne zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć gotycką katedrę z renesansowymi nagrobkami rodziny Tarnowskich oraz renesansowe kamieniczki i ratusz. W Muzeum Okręgowym można podziwiać kolekcję portretów sarmackich. Ci, którzy wciąż nie są przekonani co do wizyty w tym mieście, mamy jeszcze jedną ważną informację. Tarnów to najcieplejsze miejsce w Polsce! Posiada najwyższą średnią temperatury powietrza w roku - wynosi ona 8-9 stopni Celsjusza. Tutaj jest także najdłuższe w kraju termiczne lato, które trwa 114 dni. Poza tym miasto może się poszczycić także największą liczbą bezchmurnych dni w ciągu roku - aż 55!

8 / 12

Łapanów

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Łapanów to niewielka wieś położona w województwie małopolskim. To właśnie tu urodził się i mieszkał polski kierowca rajdowy Janusz Kulig. Ten, kto jeszcze tu nie był powinien koniecznie nadrobić zaległości. To zdjęcie zabytkowego kościoła pw. św. Bartłomieja powinno każdego przekonać, że jest tu co podziwiać, szczególnie nocą!

9 / 12

Sucha Beskidzka

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Sucha Beskidzka, nazwana małym Wawelem, malowniczo położona jest w śródgórskiej, beskidzkiej kotlinie u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Powstanie miasta wiąże się budową zamku w XVI wieku, który pierwotnie był dworem obronnym. W latach 1608–1614 został on przebudowany w okazałą renesansową rezydencję magnacką rodziny Komorowskich. Obecnie znajdują się tu: Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki, a w oficynie hotel.

10 / 12

Ostrów Wielkopolski

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Do wizyty w Ostrowie Wielkopolskim *zachęcają przede wszystkim liczne zabytki, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. Sercem miasta jest oczywiście Rynek, który słynie z niepowtarzalnej atmosfery. Koniecznie na swojej liście należy umieścić *Kościół pw. NMP Królowej Polski, wzniesiony w konstrukcji szachulcowej w 1778 roku, ratusz *z 1828 roku czy *synagogę w stylu mauretańskim, położoną na obrzeżu dawnej dzielnicy żydowskiej.

11 / 12

Grudziądz

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Mimo zniszczeń z czasów ostatniej wojny Grudziądz zachował wielki urok i wart jest polecenia każdemu podróżującemu po województwie kujawsko-pomorskim. Miasto leżące na prawym brzegu Wisły bywa często identyfikowane z tzw. Pomorzem Nadwiślańskim, choć właściwsze byłoby łączenie go z historyczną ziemią chełmińską – słynną w średniowieczu kością niezgody pomiędzy Krzyżakami a Polakami. To także ważny obiekt na piwnej mapie Polski. Najlepiej przyjechać tu oczywiście latem, gdy bulwary nadwiślańskie tętnią życiem.

12 / 12

Lublin

Obraz
© Krzysztof T. Masiuk

Lublin, położony nad Bystrzycą oraz jej dopływami Czerniejówką i Czechówką, należy do miast, które w ostatnich latach wyraźnie odmłodniały. I nie chodzi wyłącznie o odnowione zabytki na Starym Mieście czy Krakowskim Przedmieściu. Zmieniła się atmosfera miasta. Niegdyś Lublin był nazywany „Jerozolimą Królestwa Polskiego” – tu rozkwitała żydowska kultura i nauka, stąd też wzięła się nazwa „żydowski Oksford”. Dziś miasto tętni życiem kulturalnym i nocnym. Zdecydowanie warto zatrzymać się tu kilka dni!

warszawawrocławpolska
Komentarze (0)