Trwa ładowanie...

Zakopane. Ciekawe miejsca. Nie tylko jazda na nartach

Zakopane przyciąga narciarzy, którzy tłumnie zjeżdżają na południe. Stolica Tatr ma również inne ciekawe miejsca. Jakie są alternatywy?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zakopane. Ciekawe miejsca. Nie tylko jazda na nartachŹródło: East News
d2oao5c
d2oao5c

W cieniu trzech szczytów

Położone w cieniu Giewontu i Kasprowego Wierchu Zakopane przyciąga rocznie miliony turystów. Niezależnie od pory roku popularnością cieszy się kolejka na Gubałówkę, szczyt o wysokości 1126 m n.p.m., na którą można dostać się z Krupówek. W słoneczny dzień, gdy powietrze jest naprawdę przejrzyste, można z niej zobaczyć całą panoramę Tatr. Na zboczu góry znajduje się Ząb, najwyżej położona miejscowość w Polsce. Warto odwiedzić tamtejszy kościół, który jest pięknym przykładem regionalnej architektury.

Nie tylko dla taterników

Osoby zainteresowane dawnymi czasami mogą odwiedzić również Muzeum Tatrzańskie mieszczące się przy Krupówkach. Wystawy z zakresu etnologii, przyrody i historii Tatr przeplatają się z okazjonalnymi ekspozycjami. Zimą turyści znajdą tam między innymi archiwalne zdjęcia schronisk tatrzańskich czy wystawę opisującą historię narciarstwa w Polsce. Poza szeroką gamą ekspozycji, w okresie ferii zimowych organizowane są spotkania i podwieczorki przeznaczone dla najmłodszych, na których dzieci mogą dowiedzieć się o kulturze i historii regionu.

Widok z Gubałówki przy pięknej pogodzie potrafi zachwycić Wikimedia Commons CC BY
Widok z Gubałówki przy pięknej pogodzie potrafi zachwycić Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Piękne i bezpieczne piesze wycieczki

Warunki do wycieczek po Tatrach są w wielu miejscach niekorzystne ze względu na duże opady śniegu i związane z tym zagrożenie lawinowe. Takie miejsca jak Dolina Chochołowska czy wysokie partie gór są szczególnie zagrożone, niemniej jednak znajdą się miejsca, w które warto wybrać się zimą. Do obowiązkowych należy Dolina Strążyska z wodospadem Siklawica włącznie. Bliskość Giewontu i kilka ciekawych szlaków odchodzących z Polany Strążyskiej zachęcają turystów do wycieczek przez cały rok. Nie trzeba więc obawiać się pustego szlaku. Stamtąd warto udać się na Sarnią Skałę. Trzeba jednak pamiętać, że zimą podejście jest o wiele trudniejsze, a końcowy fragment trasy prawdopodobnie będzie oblodzony.

d2oao5c

Wielkie atrakcje dla mniejszych turystów

Niedaleko Wielkiej Krokwi, największej skoczni narciarskiej w Polsce, można znaleźć największy na świecie śnieżny labirynt. Jest on częścią parku rozrywki, w którym znajdziemy również ogromny śnieżny zamek, minizoo oraz kilka torów saneczkowych z przeszkodami i zróżnicowanym poziomem trudności. Dzieci przyciągnie również ogromny, zakopiański Aqua Park. Poza kilkoma basenami i zjeżdżalniami, których długość dochodzi nawet do 165 m, na najmłodszych czeka specjalne centrum rozrywki z kręgielnią, barem i salą zabaw. Na uwagę zasługuje również Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Każde dziecko, które przeczytało chociaż jedną jego książkę powinno zobaczyć tamtejszą wystawę. Projekty ilustracji książek, zabytkowe meble oraz ogromna liczba pamiątek po dziecięcym pisarzu wraz z rękopisami i korespondencją to prawdziwa okazja dla młodszych miłośników jego twórczości. Również starsi zwiedzający mogą przypomnieć sobie o ulubionych książkach z dzieciństwa.

Zakopane WP.PL
Zakopane Źródło: WP.PL, fot: Karol Nienartowicz

Zakopane zimą to nie tylko narty. Podczas ferii znajdziesz wiele różnych aktywności nie tylko dla ciebie, ale i całej rodziny. Planując urlop na południu kraju warto pomyśleć o odwiedzeniu tych miejsc. To gwarancja świetnej zabawy.

Polecamy również: Największy śnieżny labirynt świata powstał w Zakopanem

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2oao5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oao5c