Trwa ładowanie...
d2dr0d5

Zamek Chojnik

Największe atrakcje
Zamek Chojnik
Kraj
Region
chojnik.pl
Źródło: chojnik.pl

Zamek Chojnik znajduje się w Karkonoszach na górze Chojnik niedaleko Jeleniej Góry – Sobieszowa. Ruiny są najlepiej widoczne z Parku Zdrojowego w Cieplicach.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – informacje ogólne

Góra Chojnik, na której znajduje się zamek, ma 627 m.n.p.m. Od południowo-wschodniej strony zamku znajduje się Piekielna Dolina – urwisko, które ma wysokość 150 metrów. Zamek był własnością rodu Schaffgotschów. Obecnie jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które od 1991 roku organizuje jeden z największych turniejów kuszniczych w Polsce „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – etymologia nazwy

Nazwa „zamek Chojnik” nawiązuje do położenia zamku wśród choin, czyli drzew iglastych. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1292 roku, która istniała pod nazwą „Choiniasty” („świerkowa góra”). O zamku Chojnik wspomniał również niemiecki językoznawca Heinrich Adamy, który napisał książkę o nazwach miejscowości na Śląsku wydaną we Wrocławiu w 1888 roku. Według autora nazwa wywodzi się „von choina = Frichte”, gdzie słowo „Frichte” oznacza „świerk”.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – budowla

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze składa się z zamku dolnego, zamku średniego oraz zamku górnego. Zamek dolny łączy się z fortyfikacjami. Był zajmowany przez pomieszczenia gospodarcze. Od północy znajduje się wieża, a obok niej baszta. Przechodząc przez bramę, można się znaleźć na zamku średnim, na środku którego stoi pręgierz (3, 9 m). Z kolei za następną bramą znajduje się zamek górny, z którego prowadzą schody na wieżę.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – historia

Murowany zamek Chojnik w Jeleniej Górze został wzniesiony w II połowie XIV wieku. Od 5. maja 1419 roku zamek Chojnik należał do śląskiego rodu arystokratycznego Schaffgotschów. Pierwszym właścicielem zamku Chojnik był Gotsch Schaff dostał twierdzę od księżnej Agnieszki, wdowy po księciu świdnicko – jaworskim, Bolku II Małym.W 1405 roku Schaffgotschowie wybudowali dwie kaplice na zamku: kaplicę św. Jerzego i kaplicę św. Katarzyny. 31. sierpnia 1675 roku w wyniku uderzenia piorunem, zamek spłonął.

Turyści i kuracjusze przyjeżdżają do zamku od 1822 roku.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze – legenda o Kunegundzie

Z zamkiem Chojnik w Jeleniej Górze wiąże się legenda o pięknej i okrutnej córce kasztelana, Kunegundzie. Ojciec dziewczyny uparł się, że objedzie zamek na koniu, jednak w trakcie runął w przepaść Piekielnej Doliny. Po śmierci ojca, Kunegunda postanowiła, że odda rękę rycerzowi, który przejedzie zamek na koniu. Niestety, wielu młodzieńców straciło życie w czasie przeprawy. Po kilku latach, było coraz mniej kandydatów starających się o Kunegundę, której uroda również przemijała.

Pewnego razu na zamku pojawił się piękny rycerz, który tak bardzo spodobał się dziewczynie, że chciała dla niego złamać przysięgę. Chłopak jednak się nie zgodził i przejechał zamek wkoło. Wróciwszy do Kunegundy, rzucił rękawicą i powiedział, że nie zrobił tego dla niej, tylko dla wszystkich młodych rycerzy, którzy zaryzykowali dla dziewczyny życie. Zrozpaczona Kunegunda rzuciła się w przepaść.

Legenda o Kunegundzie była popularna w romantyzmie. Fryderyk Schiller napisał poemat „Rękawiczka” na motywach historii. Adam Mickiewicz również zaadaptował legendę, pisząc balladę „Rękawiczka”.

Zamek Chojnik
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 53 min

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

- 10.00 - 16.00 (luty - marzec);
- 10.00 - 17.00 (kwiecień - czerwiec);
- 10.00 - 18.00 (lipiec - sierpień);
- 10.00 - 17.00 (wrzesień - październik)

Ceny biletów

- Bilet normalny - 6 pln;
- Bilet ulgowy - 5 pln (emeryci, renciści, inwalidzi);
- Bilet ulgowy - 4 pln (dzieci w wieku szkolnym i studenci)

Orientacyjna odległość

474 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dr0d5
d2dr0d5
d2dr0d5