Trwa ładowanie...

Zamek krzyżacki w Brodnicy. Przyciąga turystów swoją burzliwą historią

Ruiny zamku krzyżackiego, wraz ze świetnie zachowaną wieżą, stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Brodnicy. Z wieży roztacza się piękny widok na okolicę, a w podziemiach zamku działa muzeum poświęcone historii tego wyjątkowego miejsca. Podobno można tam spotkać duchy.

Zamek krzyżacki w BrodnicyZamek krzyżacki w BrodnicyŹródło: Adobe Stock
d44ooao
d44ooao

Zamek krzyżacki w Brodnicy przyciąga do siebie nie tylko pasjonatów historii, ale także osoby zainteresowane duchami i opowieściami z dreszczykiem emocji. W jego wnętrzu można bowiem ponoć natknąć się na Białą Damę oraz ducha komtura brodnickiego, który zginął w bitwie pod Grunwaldem.

Zamek krzyżacki w Brodnicy i jego historia

Do naszych czasów zachowały się jedynie pozostałości po zamku. To właśnie one przyciągają do siebie kolejne pokolenia turystów zafascynowanych burzliwą i ciekawą historią tych terenów oraz odkrywaniem kolejnych jej sekretów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ten kraj nigdy nie śpi. Restauracje są otwarte 24/h"

Najlepiej zachowaną częścią brodnickiego zamku jest ok. 50-metrowa wieża, która uniknęła rozbiórki ze względu na swoje walory widokowe – z jej szczytu roztacza się piękna panorama miasta oraz jego okolic. Wieża w Brodnicy stanowi więc doskonały punkt widokowy i zarazem jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Brodnicy.

d44ooao

Historia zamku krzyżackiego w Brodnicy sięga mniej więcej połowy XIV w. Zamek posiadał plan kwadratu – jego cztery skrzydła otaczały wewnętrzny dziedziniec. Najwyższym punktem budowli była wieża. W podziemiach znajdowały się natomiast pomieszczenia gospodarcze. W skład całego kompleksu wchodziło także świetnie ufortyfikowane podzamcze.

Zamek w Brodnicy znajdował się pod władaniem Zakonu Krzyżackiego do bitwy pod Grunwaldem. Po przegranej z wojskami Władysława Jagiełły w 1410 r. trafił pod polskie władanie, aby rok później ponownie dostać się w ręce krzyżackie. W 1466 r. na mocy pokoju toruńskiego, Brodnica wraz z zamkiem została na stałe włączona do Polski.

Zamek krzyżacki w Brodnicy Adobe Stock
Zamek krzyżacki w BrodnicyŹródło: Adobe Stock, fot: Dejan Gospodarek

Panowanie polskie nad tymi ziemiami trwało do I rozbioru Polski, po którym Brodnica dostała się pod władzę Prus. To właśnie nowi zwierzchnicy tych ziem stali się inicjatorami rozbiórki części zamku – w jej wyniku ze sporych rozmiarów zamku obronnego pozostała jedynie wieża.

d44ooao

Prusacy zdecydowali się na jej zachowanie z bardzo prostego powodu – była świetnym punktem obserwacyjnym, który mógł okazać się przydatny. I tak wieża stoi w tym samym miejscu po dziś dzień, a w podziemiach brodnickiego zamku mieści się muzeum. To właśnie te dwa miejsca warto odwiedzić podczas pobytu w Brodnicy. Noclegów w okolicy warto natomiast poszukać za pośrednictwem portalu turystycznego Nocowanie.pl.

Zwiedzanie zamku w Brodnicy. Co kryją jego ruiny?

Na terenie zamku krzyżackiego w Brodnicy, a konkretnie w jego podziemiach, mieści się Muzeum w Brodnicy. W jego wnętrzu można zobaczyć, jak wyglądał zamek przed jego rozbiórką, jakie funkcje pełniły poszczególne jego części i pomieszczenia oraz poznać jego fascynującą historię. A ta zainteresuje nie tylko miłośników oficjalnych dziejów, ale także osoby zainteresowane legendami i ludowymi opowieściami.

Jedną z najczęściej słyszanych w okolicy opowieści na temat zamku jest bowiem legenda o Białej Damie, która regularnie ma nawiedzać ruiny. Na wieży zamkowej można ponoć natknąć się także na innego ducha, bezpośrednio związanego z historią tego miejsca – Baldemana Stolla, komtura brodnickiego, który obiecał, że powróci na zamek po zakończonej bitwie pod Grunwaldem.

Zamek krzyżacki w Brodnicy Adobe Stock
Zamek krzyżacki w BrodnicyŹródło: Adobe Stock, fot: Anna Sulkowska

Jako że poniósł w jej wyniku śmierć, obietnicy mógł dotrzymać tylko jego duch, który podobno regularnie nawiedza ruiny zamku w Brodnicy.

d44ooao

Oprócz tego, w muzeum można zobaczyć także przedmioty codziennego użytku, średniowieczne narzędzia, a także stare kamienne rzeźby. Obowiązkowym punktem programu podczas zwiedzania Brodnicy, jest wejście na 50-metrową wieżę zamkową – najwyższy budynek w mieście.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli (w poniedziałek jest nieczynny). Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Można także wykupić karnet uprawniający do wstępu do wszystkich obiektów muzeum, w tym także na wieżę – jego koszt wynosi odpowiednio 10 i 5 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44ooao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ooao