Trwa ładowanie...

Ukochane, wakacyjne kraje Polaków. Królowa jest tylko jedna

Początek września to naturalny moment na podsumowanie wakacji. Polska Izba Turystyki zaprezentowała raport dotyczący tego, jak Polacy spędzali w tym roku wakacje za granicą. Choć na podium wśród najbardziej obleganych kierunków nie ma wielkich zaskoczeń, jednak ogromna przewaga popularności jednego z państw zaskakuje.

Ukochanym wakacyjnym krajem Polaków jest Turcja. W tym roku tylko ugruntowała swoją pozycję lideraUkochanym wakacyjnym krajem Polaków jest Turcja. W tym roku tylko ugruntowała swoją pozycję lideraŹródło: Getty Images, fot: SOPA Images
d3dpxyw
d3dpxyw

Raport "Zagraniczne wakacje Polaków 2023" przygotowany przez Polską Izbę Turystyki już po raz szósty pokazuje trendy i zjawiska dominujące w polskiej turystyce wyjazdowej. Zaprezentowane dane dotyczą wyjazdów organizowanych przez biura podróży i rezerwowanych za pośrednictwem największych multiagentów działających na rynku. Dane wskazują na dominujące w wyjazdach trendy, jednak nie obejmują całości rynku turystycznego, w tym turystyki indywidualnej. Dotyczą okresu od 1 czerwca do 30 września 2023 r. na podstawie rezerwacji składanych do 21 sierpnia 2023.

Pierwszy od dawna rok bez ograniczeń

- Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa w marcu 2020 r. w ten rok wchodziliśmy bez ograniczeń podróżowania - komentuje Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl. - Klienci znów mogli swobodnie wybierać oferty bez tlących się w tyle głowy obaw, że w ostatniej chwili COVID-19 pokrzyżuje ich plany. To bardzo pozytywnie przekładało się na gotowość do kupowania wyjazdów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Górzny podkreśla, że pierwsze oceny lata wydają się bardzo pozytywne.

- O dobrych wynikach mówią nie tylko touroperatorzy, ale i lotniska, które, jak wynika z wypowiedzi ich przedstawicieli, idą na rekord. Co warte podkreślenia, w tym roku po raz pierwszy klienci biur podróży mogli polecieć na swoje wakacje ze wszystkich 12 portów lotniczych znajdujących się w Polsce.

d3dpxyw

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drogo i ciasno, ale chętnych nie brakuje. Tak wygląda hotel kapsułowy na lotnisku w Warszawie

Ulubione kraje Polaków

W pierwszej dziesiątce ulubionych, wakacyjnych celów Polaków nastąpiły drobne zmiany (np. pojawiły się Włochy), jednak dotyczyły one dalszych miejsc rankingu. Na czele, mocno wzmacniając pozycję, znalazła się ponownie Turcja (35,8 proc.), za nią Grecja (z wynikiem 18,5 proc.). Na trzecią pozycję wskoczył Egipt (10,8 proc.), wyprzedzając Bułgarię, na kolejnej znalazła się świetnie radząca sobie w tym sezonie Tunezja. Duży skok zaliczył Cypr, który wyprzedził Albanię, Włochy i Chorwację. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowała się Czarnogóra.

Turcja to zdecydowanie kraj najchętniej wybierany przez Polaków na wakacje Raport "Zagraniczne wakacje Polaków 2023"
Turcja to zdecydowanie kraj najchętniej wybierany przez Polaków na wakacjeŹródło: Raport "Zagraniczne wakacje Polaków 2023", fot: Polska Izba Turystyki

- Królową tego lata została bezapelacyjnie Turcja, która ugościła prawie jedną trzecią naszych klientów - mówi Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl. - Sukces Turcji w tym sezonie wynika z poszerzonej oferty dostarczonej m.in. przez nowych graczy na rynku, jak również z konkurencyjnych cen.

d3dpxyw

Kiedy podróżujemy?

Szczyt sezonu na wyjazdy turystyczne Polaków nadal przypada na miesiące letnie: lipiec i sierpień - w sumie stanowią one 57,4 proc. wyjazdów

- Systematycznie zmniejszają się dysproporcje pomiędzy wypoczynkiem w miesiącach, w których trwają wakacje szkolne, a czerwcem i wrześniem - zauważa Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl. - We wczesnych rezerwacjach obserwowano niespotykane wcześniej zjawisko, gdy te proporcje rozkładały się po połowie.

d3dpxyw

Uwagę zwraca wysoki poziom rezerwacji na wrzesień – blisko 18 proc., na co wpływ ma fakt, że ceny ofert wrześniowych są atrakcyjniejsze. Jest to wzrost o prawie 3 p.p. w porównaniu do roku 2022. Należy jednak pamiętać, że dane nie są pełne, jako że raport obejmuje rezerwacje złożone do 21 sierpnia bieżącego roku, zatem wynik września z pewnością się poprawi.

Riwiera Turecka zostawiła inne regiony w tyle pod względem liczby Polaków wypoczywających na jej terenie Raport "Zagraniczne wakacje Polaków 2023"
Riwiera Turecka zostawiła inne regiony w tyle pod względem liczby Polaków wypoczywających na jej terenieŹródło: Raport "Zagraniczne wakacje Polaków 2023"

Prawie połowa (45,1 proc.) klientów biur podróży zdecydowała się na rezerwację wyjazdu na dwa miesiące i wcześniej przed datą wylotu. Miesiąc wcześniej wakacje kupiło 17 proc. turystów. Niecałe 17 proc. turystów kupuje wakacje w ostatniej chwili – do 10 dni przed wyjazdem.

d3dpxyw

- W tym roku podaż została dopasowana do popytu i podobnej strategii należy spodziewać się na lata kolejne - komentuje sytuację Dariusz Górzny. - To przypomina, że z decyzją o zakupie wyjazdu nie warto czekać do ostatniej chwili, bo najlepsze oferty dostępne są przede wszystkim w przedsprzedaży. Ta na przyszłe lato trwa już od kilku tygodni. Kończący się sezon letni, który w znakomitej części definiuje wynik całego roku w zagranicznej turystyce zorganizowanej, będzie najlepszym w historii, tak pod względem obrotów, jak i bezwzględnej liczby Polaków, którzy wyjadą na urlop z biurem podróży.

d3dpxyw

Komfort przede wszystkim

Niezależnie od ceny, Polacy niezmiennie stawiają na komfort wypoczynku. Na hotele cztero- i pięciogwiazdkowe w tym roku zdecydowało się prawie 78 proc. klientów biur podróży. To lekki spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy liczba ta sięgała niemal 80 proc. Wzrosła natomiast liczba turystów wybierających wyjazd w opcji all inclusive – 86,97 proc. w porównaniu z 84 proc. z roku ubiegłego.

Polacy najczęściej wybierają pobyty z opcją all inclusive Adobe Stock
Polacy najczęściej wybierają pobyty z opcją all inclusiveŹródło: Adobe Stock, fot: Patryk Kosmider

Na niższe ceny nie ma co liczyć

Na koniec można zadać pytanie, jaka przyszłość jawi się przed branżą zorganizowanej turystyki wyjazdowej w Polsce? Na podstawie analizy ofert zaprezentowanych przez biura podróży w ramach przedsprzedaży Lata 2024 można wysnuć tezę, że ceny spadać nie będą.

d3dpxyw

- Wstępne deklaracje podażowe na przyszłoroczny sezon letni pozwalają dziś prognozować kolejny rok z dwucyfrowymi wzrostami - przewiduje prezes Wakacje.pl. -  Rozwój rynku obserwowany w 2023 roku, a co za tym idzie, spodziewane dobre wyniki finansowe organizatorów turystyki mogą sprawić, że Polska w latach 2022–2024 wyrośnie na niekwestionowanego czempiona w segmencie turystyki wyjazdowej w Europie.

Ogromna większość Polaków podróżuje na zagraniczne wakacje samolotami Licencjodawca
Ogromna większość Polaków dociera na zagraniczne wakacje samolotamiŹródło: Licencjodawca, fot: Polska Izba Turystyki

Partnerami raportu opracowanego przez Polską Izbę Turystyki są trzej multiagenci turystyczni: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj