Trwa ładowanie...
dog6oqo

Zamek Malmöhus

Największe atrakcje
Zamek Malmöhus
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Malmö to obecnie centrum szkolnictwa i handlu, z umiejscowioną niemal centralnie nowoczesną budowlą mieszkalną Turning Torso. Obok współczesnej architektury mieści się tu także najstarszy renesansowy zamek w Skandynawii.

Zamek Malmöhus - położenie

Zamek Malmöhus mieści się na południu Szwecji, w malowniczej Skanii. Współczesność miesza się tutaj z historią. Malmö może się poszczycić bogatą ofertą gastronomiczną, pięknymi plażami i wieloma innymi atrakcjami.

Zamek Malmöhus - jak dotrzeć na miejsce?

Muzeum ma bardzo dobrą lokalizację – mieści się w ścisłym centrum miasta. Zamek stoi przy najstarszym w Malmö placu Stortorget, więc z dostaniem się na miejsce nie będzie problemu. Jeśli chcemy zobaczyć tylko zamek, z lotniska Malmö można komfortowo i szybko dotrzeć do centrum miasta.

Zamek Malmöhus - historia

Choć obecnie stare zabudowania zamku są mniej widoczne na skutek wieloletnich prac budowlanych i rozbudowy kompleksu - Zamek Malmöhus imponuje monumentalnym gmachem. Zwłaszcza w popołudniowym słońcu budowla z czerwonej cegły prezentuje się doskonale i okazale.

Zamek Malmöhus wybudowano w XV wieku. Wcześniej mieściła się w tym miejscu państwowa mennica. Budowę rozpoczęto z inicjatywy duńskiego króla Chrystiana III. W trakcie wojen prowadzonych przez Szwecję i Danię stanowiła więzienie. Budynek został odrestaurowany w duchu XVI wieku. Obecnie jest to kompleks muzealny i centrum życia kulturalnego miasta – warto odwiedzić między innymi 8-dniowy festiwal kultury pod koniec sierpnia – Malmöfestivalen.

Zamek Malmöhus - ciekawostki

Początki Malmö sięgają XIII wieku, kiedy nosiło nazwy: Malmhauger, Malmöi, Malmöghe. W każdej z nich występuje "malm" oznaczające rodzaj żwiru lub piachu i nawiązuje do bliskiego sąsiedztwa Bałtyku oraz tradycji rybackich regionu Skanii. Miasto i zamek zawdzięczają swoje historyczne znaczenie strategicznej lokalizacji.

W XVI wieku zamek Malmöhus zasłynął z wystawnych uczt, a w XIX wieku na dziedzińcu często odbywały się publiczne egzekucje.

Na terenie zamkowym warto odwiedzić Dom Gubernatora, w którym obecnie mieści się muzeum wojskowe. Co ciekawe możemy w nim podziwiać także zabawki. W budynku mieści się także muzeum Techniki i Morza.

Zamek Malmöhus - zwiedzanie

Zwiedzanie zamku Malmöhus odbywa się w godz. 10-17 codziennie poza świętami. Można udać się także na wirtualną wycieczkę po budynku online.

Zamek Malmöhus
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 30 min / 20 h samochodem ze Szczecina

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)

Przykładowe ceny

Butelka wody mineralnej 1,5 l - ok. 7 zł
Bułka - 42 gr
Pomidory 1 kg - 7,5 zł

Godziny otwarcia

od 10 do 17

Orientacyjna odległość

650 km od Warszawy, 245 km od Szczecina

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dog6oqo
dog6oqo
dog6oqo