Trwa ładowanie...
d2jgdho

Zamek św. Anioła

Największe atrakcje
Zamek św. Anioła
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Zamek św. Anioła usytuowany jest na końcu Via della Conciliazione, która łączy go z Watykanem. Nazwa zamku ma nawiązywać do objawienia się Archanioła Michała, który uchronił miasto od dżumy. Dziś na jego cześć nad zamkiem wznosi się posąg anioła z mieczem w ręce.

Zamek św. Anioła - historia budowli

Budowę Zamku św. Anioła zlecił cesarz Hadrian w II wieku n.e. Budowla miała służyć jako mauzoleum dla cesarza i jego rodziny. Faktycznie, w samym sercu zamku znajduje się grobowiec cesarski, a prowadzi do niego spiralny korytarz.

W epoce średniowiecznej grobowiec został przeobrażony w zamek warowny, który miał bronić siedziby papieskiej w Watykanie. Wtedy to budowla zyskała elementy fortyfikacji – baszty i fosę.

Kolejnym etapem w historii Zamku św. Anioła był renesans, kiedy to wydrążono korytarz z Watykanu wprost do zamku, a wewnątrz urządzono sale i apartamenty papieskie, a także zorganizowano archiwum i skarbiec. Nad wystrojem pomieszczeń pracowali najlepsi artyści epoki, między innymi uczniowie Rafaela Santi.

Zamek św. Anioła – zwiedzanie

Zamek św. Anioła można zwiedzać dowolnie lub według jednej z tras tematycznych:

  • Mauzoleum Hadriana – obejmuje pomieszczenia, w których widoczne są ślady najstarszych elementów budowli, podczas trasy przechodzi się przez krużganek Bonifacego IX, rzymskie atrium, ciekawą architektonicznie spiralną rampę oraz Salę Urn.
  • Fortyfikacji zamkowych – trasa prowadząca przez te części zamku, które świadczą o obronnym charakterze budowli, zwiedzanie obejmuje między innymi spacer wałami obronnymi i czterema basztami.
  • Apartamenty papieskie – trasa obejmuje sale, loże i pokoje papieskie (np. lożę Pawła III).

Zwiedzanie Zamku św. Anioła obejmuje sześć poziomów budowli. Znajdują się tam dziedzińce, kaplice, cele więzienne, spichlerze, pokoje i loże papieskie, biblioteka, skarbiec, a na najwyższym poziomie taras widokowy.

W Muzeum na Zamku św. Anioła zwiedzać można wystawy stałe, obejmujące zbiory ceramiki, rzeźb, obrazów i broni, a także wystawy czasowe.

Zamek św. Anioła – godziny otwarcia i cennik

Zamek św. Anioła otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.30. Kasa czynna jest do 18.30.

Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 10 €,
  • ulgowy – 5 € (dotyczy obywateli unii Europejskiej od 18 do 25 lat).
  • wstęp wolny dla osób poniżej 18. roku życia, studentów Malarstwa, Architektury i Archeologii, a także osób niepełnosprawnych.

Bezpłatny wstęp dla wszystkich jest również w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Zamek św. Anioła – lokalizacja i dojazd

Zamek znajduje się w centrum Rzymu, w pobliżu Watykanu. Dojeżdża tam metro linii A (przystanek „Lepanto” lub „Ottaviano-San Pietro”), autobusy numer 62, 40, 23, 271, 982, 280 (przystanek „Piazza Pia”), a także 64, 46 (przystanek „Santo Spirito”).

Z lotniska Rzym- Fiumicino możemy udać się do Zamku św. Anioła, wybierając pociąg Leonardo Express lub regionalny FL1, przesiadając się na dworcu Roma Termini do autobusu numer 64, a następnie wysiadając na przystanku „Ponte Vittorio Emanuele”.

Transfer z lotniska Rzym-Ciampino będzie podobny: należy wsiąść do pociągu regionalnego linii FL4, a następnie przesiąść się na dworcu Roma Termini według tych samych wytycznych.

Loty z Polski do Rzymu odbywają się ze wszystkich polskich lotnisk, jednak bezpośrednio tylko z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia i Poznania. Z pozostałych polecimy z przesiadką w Monachium czy Zurychu.

Loty bezpośrednie oferują, na przykład tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air, za niewielkie pieniądze - od 190 do 500 zł.

Zamek św. Anioła
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

9.00 - 19.30

Ceny biletów

- normalny - 10 euro
- ulgowy - 5 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

d2jgdho
d2jgdho
d2jgdho
d2jgdho