Poza miastemZamek w Mosznej po raz kolejny doceniony za granicą

Zamek w Mosznej po raz kolejny doceniony za granicą

Zamek w Mosznej to jedna z najbardziej malowniczych rezydencji w Europie. Z taką opinią co jakiś czas można spotkać się w zagranicznych mediach. Portal thevintagenews.com, który opisuje m.in. najbardziej stylowe miejsca w różnych zakątkach globu, ocenia obiekt jeszcze lepiej. W najnowszym artykule przekonuje, że zamek z 99 wieżyczkami zdecydowanie można zaliczyć do najpiękniejszych na świecie.

Zamek w Mosznej po raz kolejny doceniony za granicą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

10.05.2017 | aktual.: 15.05.2017 19:08

To jeden z najbardziej znanych zabytków w południowej części Polski. Jest magiczny i na myśl przywodzi bajki Disneya - można dowiedzieć się na początku artykułu, opublikowanego 7 maja br. Dalej autor tekstu wyjaśnia, że pałac stanął tu najprawdopodobniej w 1768 r., za czasów Wilhelma von Reisewitza, choć historycy mają wątpliwości co do jego genezy.

Obraz
© Shutterstock.com

Czytelnicy mogą dowiedzieć się, że barokowa budowla, niejednokrotnie przebudowywana, dotrwała do 1896 r., kiedy to niemal doszczętnie spłonęła. Jej mury zostały wchłonięte przez nową rezydencję Tiele–Wincklerów. Hubert Tiele–Winckler nabył budynek w 1866 r. od Heinricha von Erdmansdorfa i mieszkał w niej przez 30 lat, zanim wybuchł pożar. Rodzina postanowiła wznieść nową siedzibę.

Obraz
© Shutterstock.com

Dalej autor opisuje, że od razu przystąpiono do prac. Do 1900 r. ukończono budowę wschodniej części pałacu. Neobarokowo-neorensansowe skrzydło zachodnie powstało w latach 1912-1914. Już wtedy zachwycała zarówno bryła pałacu, jak i wnętrza. Równie wspaniały jest, zarówno wtedy jak i dziś, 100-hektarowy ogród. Franz Hubert Tiele-Winckler zmarł w 1922 r., a rezydencję po ojcu otrzymał w spadku syn, Claus Hubert. Majątek pozostawał w rękach rodziny do 1945 r.
W czasie wojny obiekt nie doznał większego uszczerbku. Niestety, kres jego świetności położyły wojska sowieckie, które stacjonowały w nim w 1945 roku, niszcząc jego wyposażenie i część wystroju. Instytucje, które potem użytkowały zamek, też go nie oszczędzały.

Obraz
© Shutterstock.com

Lepsze czasy dla rezydencji przyniósł rok 1972 r., gdy bajkowe zamczysko przeznaczono na sanatorium. Od 1996 r. do 2013 r. mieściło się tu Centrum Terapii Nerwic. Obecnie miejsce to funkcję turystyczną, restauracyjną i noclegową. Jest też możliwość zwiedzenia obiektu z przewodnikiem, a także zorganizowania konferencji i szkoleń.

polskazamekpoza miastem
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (188)