Trwa ładowanie...

Zamiast "ruskich" ukraińskie. Polacy solidarni nawet w kwestii pierogów

W ramach protestu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę wiele restauracji z Podhala wykreśliła ze swojego menu ruskie pierogi. W ich miejsce pojawiają się pierogi ukraińskie. - To symboliczny, ale wymowny gest - mówił w rozmowie z PAP pan Tomasz, właściciel restauracji Polna w Zakopanem.

Restauratorzy zmieniają nazwy dań w kartach Restauratorzy zmieniają nazwy dań w kartach Źródło: Adobe Stock, fot: MYCHKO
d8i8zhi
d8i8zhi

Solidarność z Ukrainą widoczna jest w wielu dziedzinach życia Polaków. Do akcji bojkotowania produktów pochodzących z Rosji przyłączają się osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy czy całe sieci handlowe.

Podhalańscy restauratorzy zmieniają nazwy dań w kartach

Wsparcie dla Ukrainy okazują również podhalańscy restauratorzy, którzy zmieniają nazwy dań w menu swoich restauracji.

- Wiemy, że to tylko symboliczny gest, ale to też jest ważne w obliczu tej strasznej tragedii narodu ukraińskiego. Dzisiaj, w Środę Popielcową symboliczne danie główne to barszcz ukraiński i właśnie pierogi ukraińskie. Słowo "ruskie" ostentacyjnie wykreślamy z menu i wpisujemy "ukraińskie" - mówił w rozmowie z Agencją PAP pan Tomasz, restaurator z Zakopanego.

d8i8zhi

Wyjaśnił jednocześnie, że ruskie pierogi swoją nazwę zawdzięczają historycznemu województwu ruskiemu i są typowo polskim daniem. W Rosji są zaś mało znanym przysmakiem.

Ukraina krajem członkowskim UE? "Polityczna decyzja zapadła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8i8zhi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d8i8zhi