Trwa ładowanie...

Zaskakujące dane odnośnie majówki. Nie jest dobrze

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, który zazwyczaj jest dla Polaków okazją do bliższych oraz dalszych wyjazdów. Po dwóch latach pandemii i zniesieniu obostrzeń w kraju można było się spodziewać rekordowych tłumów w najpopularniejszych miejscach w górach i nad morzem. Okazuje się, że sytuacja wygląda jednak inaczej.

Polacy lubią spędzać majówkę przede wszystkim w górach, ale zainteresowaniem cieszą się także nadmorskie miejscowości Polacy lubią spędzać majówkę przede wszystkim w górach, ale zainteresowaniem cieszą się także nadmorskie miejscowości Źródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d26dvje
d26dvje

Majówka w tym momencie nie zapowiada się dla polskich hotelarzy najlepiej. Blisko 75 proc. hoteli w kraju ma mniej niż 30 proc. zajętych miejsc na długi weekend majowy - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Pierwszy kwartał niekorzystny dla hotelarzy

IGHP wskazała, że marzec był najlepszym miesiącem w pierwszym kwartale br. W co czwartym hotelu frekwencja w marcu nie przekraczała 30 proc., w lutym co trzeci obiekt miał tak niskie obłożenie.

Satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało w marcu 40 proc. (w lutym było to 30 proc.), w tym 20 proc. hoteli odnotowało obłożenie powyżej 70 proc. - podano.

Według sekretarza generalnego IGHP Marcina Mączyńskiego dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące nadal powielają niekorzystny schemat poprzednich okresów.

Słabe prognozy na wiosnę: "60 proc. hotelarzy z pesymizmem patrzy w przyszłość"

- Prognozy są słabe i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem. Jedyną korzystniejszą różnicę do poprzednich ankiet stanowi kwiecień, dla którego stan rezerwacji jest lepszy niż miesiąc temu był dla marca - wskazał Mączyński.

d26dvje

Dodał, że nadal dużo, bo ponad połowa hoteli (54 proc.) wskazała na obłożenie poniżej 30 proc. 19 proc. obiektów ma wynajęte 31-40 proc. miejsc, 17 proc. 41-50 proc. rezerwacji, a frekwencję powyżej 50 proc. już tylko 10 proc. hoteli.

- Prognozy na kolejne dwa miesiące są już bardzo słabe: blisko 3/4 hoteli ma rezerwacje poniżej 30 proc. obłożenia - podał.

Jak zauważył, po raz kolejny potwierdza to, że nadal mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. krótkiego okienka rezerwacyjnego, a tradycyjne długi weekend majowy nie skłonił gości do złożenia wczesnych rezerwacji. Jest więc szansa, że Polacy zdecydują się na wyjazd w ostatniej chwili - uzależniając go np. od pogody.

d26dvje

Wskazał, że na powrót popytu na usługi hotelowe do poziomu z lat 2018-19 nie wcześniej niż w roku 2024 wskazała ponad połowa (52 proc.) pytanych hoteli, dość liczna grupa (38 proc.) ankietowanych spodziewa się tego powrotu w 2023 r., a na rok bieżący wskazało niecałe 10 proc.

- 60 proc. hotelarzy z pesymizmem patrzy w przyszłość. Ponad 55 proc. hoteli sygnalizuje problem terminowej spłaty środków z Tarczy PFR 2.0 - powiedział sekretarz generalny IGHP.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Śnieg nas jeszcze zaskoczy? Ekspert IMGW o prognozie na wiosnę

d26dvje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26dvje

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj