Trwa ładowanie...

Zdejmowanie butów na lotnisku. Dlaczego trzeba to robić?

Kontrole na lotniskach nie należą do najprzyjemniejszych. Wielu podróżnych kojarzy je ze stresem i obawą przed złamaniem zasad. Czasem funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska proszą podróżnych o to, aby zdjęli buty. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

Ściąganie butów na lotnisku to standardowa procedura podczas kontroli bezpieczeństwa Ściąganie butów na lotnisku to standardowa procedura podczas kontroli bezpieczeństwa Źródło: Adobe Stock
d1fe1ja
d1fe1ja

Kontrola bezpieczeństwa to obowiązkowy punkt podróży samolotem. Przed przejściem do halli odlotów pasażerowie muszą przekazać swoje bagaże do prześwietlenia, a sami przejść przez bramki z czujnikami metalu.

Zdejmowanie butów do kontroli bezpieczeństwa

Niektórzy również proszeni są o zdjęcie butów i położenie ich na taśmę bagażową. Bywa nawet tak, że zostaniemy poproszeni o to przy dwóch kontrolach z rzędu. Dla wielu podróżnych to dodatkowy stres i obawa przed tym, że popełnili jakiś błąd.

- Dla mnie to było bardzo niekomfortowe. Zima, wszędzie na podłodze woda, a ja na bosaka - napisała nasza czytelniczka. - Wiem, że to służy sprawdzeniu bezpieczeństwa, ale w jaki sposób? - zapytała.

d1fe1ja

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka podsumowała Szwedów. "Spróbuj tego doświadczyć sam"

Ciągłe ściąganie butów podczas kontroli może być irytujące. Dodatkowo pojawia się pytanie, dlaczego jedni muszą to robić, a inni nie? Odpowiedź jest prosta.

Dlaczego trzeba ściągać buty do kontroli na lotnisku?

Niektóre buty mogą aktywować wykrywacz metalu podczas przejścia przez bramkę. Dlatego zdarza się, że pewni pasażerowie są cofnięci i poproszeni o zdjęcie obuwia. Do zdjęcia kwalifikują się również buty, które sięgają za kostkę.

d1fe1ja

Ostateczną decyzję podejmują jednak funkcjonariusze SOL-u (Służby Ochrony Lotniska), którzy kierują się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów.

W takiej sytuacji należy wykonać polecenie pracownika. Nie warto wdawać się w dyskusję na temat tego, że np. na innych lotniskach nie trzeba było tego robić. W najgorszym wypadku możemy nawet nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fe1ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fe1ja