Trwa ładowanie...

Zieleniak jakiego nie znacie. Tak wyglądałby jako gotycka budowla

Choć Zieleniak jest jedną z ikonicznych gdańskich budowli, to jego uroda i atrakcyjność wciąż jest przez wielu podawana wątpliwości. Jak wyglądałby w stylu gotyckim? Na to pytanie odpowiada Mateusz Chołuj z Człuchowa, który stworzył jego ciekawą wizualizację.

Share
Zieleniak jakiego nie znacie. Tak wyglądałby jako gotycka budowla
Źródło: Facebook.com/ Mateusz Chołuj
d321ncl

Zieleniak stoi w Gdańsku od 1971 r. Swego czasu był hitem architektury, bo wznoszono go przy użyciu kosztownej, szwedzkiej technologii. Najpierw postawiono dwa filary, a następnie połączono piętrami. Większość gdańszczan i turystów zgodnie uznaje, że nie grzeszy on urodą. Ceniony jest zaś za doskonały widok na miasto i ciekawą restaurację na najwyższym piętrze.

Mateusz Chołuj chciał pokazać, jak Zieleniak prezentowałby się na tle Gdańska, gdyby był gotyckim wieżowcem. Efekty jego pracy nad tym ciekawym projektem oglądać można na Facebooku młodego artysty.

- Zieleniak był najbardziej oczywistym kandydatem do przeprojektowania, bo jest powszechnie znany i uważany za brzydki - mówi student architektury w rozmowie z WP. - Widać go z wielu miejsc w Gdańsku, a gotyk jest bardzo charakterystycznym stylem dla tego miasta i jednym z najlepszych stylów na wieżowce. W Stanach Zjednoczonych jest wiele przykładów gotyckich wieżowców, a w Europie wieżowce to niestety przeważnie szklane bryły. Wyjątkiem są socrealistyczne wieżowce jak PKiN w Warszawie.

d321ncl

Inspiracją do stworzenia projektu była dla Mateusza twórczość Tomasza Gerasa, architekta z Warszawy, który zasłynął przeróbkami powojennych budynków stolicy na styl neoklasycystyczny. - Planuję robić kolejne takie projekty w przyszłości - zdradził nam młody artysta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Szeryf" w akcji w Gdańsku. Nagranie skandalicznego incydentu

d321ncl

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d321ncl
d321ncl