Trwa ładowanie...

Zimowe wejście na Gerlach. Niezwykłe wideo przebojem w sieci

Tysiące "lajków", setki udostępnień i masa pozytywnych komentarzy w stylu "fantastyczne, rewelacja, bajka". Od wczoraj prawdziwym hitem w mediach społecznościowych jest wideo z zimowego wejścia na najwyższy szczyt Tatr.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zimowe wejście na Gerlach. Niezwykłe wideo przebojem w sieci
Źródło: facebook.com/lukaszekmucha
d3osfo7

Łukasz Mucha i Rafał Raczyński swoim wideo poruszyli serca wszystkich miłośników gór. Sami spędzają w Tatrach każdą wolną chwilę, a swoje wyprawy dokumentują na blogu Inspirowani Tatrami. Łukasz pisze, Rafał fotografuje.

Wyprawę na Gerlach w iście zimowych warunkach odbyli w listopadzie 2016 r., ale nagranie, które natychmiast po publikacji stało się hitem internetu, wykorzystywali dotychczas jedynie podczas swoich prelekcji. Teraz zdecydowali, że czas podzielić się nim ze światem.

- Postanowiliśmy je wypuścić do sieci. Ludzi cieszą takie rzeczy – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Łukasz Mucha. - Udało nam się z pogodą i warunkami, dlatego ten film robi wrażenie. Morze chmur na dole, wystające szczyty u góry, do tego grań śnieżna wyrzeźbiona pięknie przez wiatr. Żeby zobaczyć takie widoki musi się nałożyć wiele czynników. Czasem nawet w środku zimy nie jest to możliwe. Mieliśmy szczęście – przyznaje.

Wyprawa odbyła się pod koniec listopada, gdy pojawiło się jednodniowe okno pogodowe. Na szczyt weszli przez Żleb Darmstädtera. - Robimy piękną pętlę całego masywu, bo zaczynamy ze Śląskiego Domu w Dolinie Wielickiej, dalej idziemy wzdłuż długiego i stromego żlebu później czeka nas wspinaczka po niezwykle eksponowanej grani aż na sam wierzchołek – opisuje trasę Łukasz Mucha.

Przejście granią rzeczywiście robi wrażenie. Wyrzeźbione przez silny wiatr formacje ze zbitego śniegu i lodu wyglądają niesamowicie, ale też utrudniają wspinaczkę. Internauci nie ukrywają emocji. "Od samego patrzenia kręci mi się w głowie. Niemniej jest pięknie!", "Gratulacje dla odważnych! Ale przy 3 minucie ręce mi się spociły, ledwo wytrwałam do końca" – czytamy w komentarzach.

d3osfo7

- Góra dedykowana jest wytrawnym turystom z racji swojej złożonej topografii i trudności technicznych – nie ukrywa Mucha na blogu.

Gerlach ma 2655 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Tatr oraz Słowacji, należy do Korony Europy. Na jego szczycie znajduje się krzyż.

Podczas wyprawy taternicy mieli okazję oglądać widmo Brockenu, które także zostało udokumentowane na wideo. Zjawisko występuje w górach w momencie, gdy obserwator znajduje się ponad chmurami. Promienie słońca mogą powodować pojawienie się na obłoku cienia postaci, która w ten sposób wydaje się kilkakrotnie większa niż w rzeczywistości. Niezwykłość zjawiska skutecznie podkreśla tęczowy okrąg tworzący się wokół cienia i nazywany fachowo glorią. Widmo Brockenu można zobaczyć także z pokładu samolotu.

Zobacz także: Zimowy urlop w dolinie Stubai

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3osfo7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3osfo7
d3osfo7