Trwa ładowanie...

Znaleźli martwą orkę na wybrzeżu. W tym rejonie to rzadkość

W Belgii wielkie poruszenie. Morze Północne wyrzuciło na brzeg orkę. Niestety, jak przekazali naukowcy z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych (KBIN), zwierzę zmarło. Nie było szans, aby je uratować.

Morze Północne wyrzuciło orkę na brzeg w Belgii Morze Północne wyrzuciło orkę na brzeg w Belgii Źródło: Adobe Stock, fot: Gerard LACZ
doeg6vf
doeg6vf

Po raz pierwszy orkę u wybrzeży Belgii zaobserwowano w niedzielę 29 października. Kelle Moreau z KBIN przekazał, że na początku płynęła wzdłuż belgijskiego wybrzeża w kierunku Francji.

Morze wyrzuciło orkę na brzeg, nie udało jej się uratować

W pobliżu Saint-Idesbald orka zaczęła zbliżać się do lądu. Na początku przyrodnicy próbowali zniechęcić ją za pomocą łodzi. Później zwierzę miało już problem z wypłynięciem na głębsze wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

- Orka cały czas pływała bardzo blisko brzegu. Kilka razy próbowała wypłynąć w morze, ale przy falach było to dla niej zbyt trudne - relacjonował Kelle Moreau z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych (KBIN).

doeg6vf

Morze wyrzuciło zwierzę na brzeg jeszcze tego samego dnia, na plaży w miejscowości De Panne. Mimo wielu prób, orki nie udało się uratować. Policja ogrodziła fragment plaży, aby zaciekawieni przechodnie nie utrudniali pracy naukowcom.

Ustalono, że znalezione na plaży zwierzę to samiec o długości ok. sześciu metrów. Niestety, nadal nie wiadomo dlaczego pływał tak blisko brzegu. Specjaliści mają jednak nadzieję, że przeprowadzona sekcja zwłok pozwoli ustalić przyczyny śmierci.

Orka na belgijskim wybrzeżu to rzadkość

Od 1900 r. odnotowano zaledwie cztery przypadki obecności orek w okolicach Belgii. Po raz ostatni morze wyrzuciło tam zwierzę na brzeg w 1950 r.

doeg6vf

W październiku 2022 r. samica orki wypłynęła na brzeg niedaleko miasta Cadzand w Holandii. Również nie udało jej się uratować.

W okolice Morza Północnego orki może przyciągać pożywienie. Polują one głównie na ryby i foki. - W tych wodach jest dla nich mnóstwo pożywienia - powiedział Jan Haelters, biolog z KBIN w rozmowie z portalem VRT. - Ale to dziwne i wyjątkowe, że przypływają tak blisko naszego wybrzeża - dodał.

doeg6vf

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj