Zniknie jeden z najbardziej popularnych budynków w Łodzi. Nie ma czego żałować
Niechlubny symbol Łodzi zniknie wkrótce z powierzchni miasta. Właśnie rozpoczyna się radykalna przebudowa budynku ważnego dworca. Polskie Koleje Państwowe wybrały w końcu wykonawcę inwestycji, pomimo że złożone oferty przekraczały przeznaczony na ten cel budżet. Dworzec Łódź Kaliska przejdzie więc w końcu metamorfozę, choć złośliwi już się śmieją z projektów.
Dworzec, z którego śmiała się cała Polska, zostanie wreszcie wyremontowany, a właściwie zbudowany na nowo za ponad 56 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Inwestycja ma być zrealizowana do połowy 2025 r.
Na czas przebudowy obiektu uruchomiony zostanie kontenerowy dworzec tymczasowy, który zapewni bieżącą obsługę pasażerów.
Jak będzie wyglądać nowy dworzec Łódź Kaliska?
Nowy dworzec Łódź Kaliska będzie miał frontową elewację wykonaną z miedzi oksydowanej. Nad głównym wejściem pojawi się zegar. Zniknie północne patio z lokalami gastronomicznymi, w miejscu którego pojawi się parking samochodowy. Zlikwidowane zostanie również charakterystyczne zadaszenie przed wejściem głównym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowe miejsce w Europie. "Błękit oceanu i przepiękne klify, które kryją tajemnicze plaże i jaskinie"
Nowy budynek będzie miał prostą bryłę, przeszkloną od strony placu przydworcowego i parkingu. Na parterze znajdzie się część służąca podróżnym: kasy biletowe, poczekalnia i lokale komercyjne. Piętra obu skrzydeł przeznaczono dla spółek kolejowych.
Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje: wyświetlacze przyjazdów i odjazdów, biletomaty, windy. Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród wprowadzonych usprawnień znajdą się m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany i tabliczki w alfabecie Braille'a.
Inwestycja w ekologię i energooszczędność
Zaplanowano również inwestycje w ekologię i bezpieczeństwo: energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie podłogowe i system wentylacji z klimatyzacją. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody odpowiadać będzie system BMS. Bezpieczeństwo zapewnią systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.
- To ostatni dzień, gdy możemy zobaczyć dworzec Łódź Kaliska taki, jaki znamy od lat 90. - powiedział podczas uroczystego przekazania placu pod budowę Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. - Swoje lata świetności ma on już za sobą i nie spełnia standardów, które stawia się dworcom w XXI w.
Zdania na temat projektu są podzielone
Projekt przebudowy dworca opracowała pracownia An Archi Group Sp. z o.o. z Gliwic.
W mediach społecznościowych zdania na temat nowego projektu są podzielone. "Mauzoleum" - komentuje na facebookowym profilu WhiteMAD Kamil. "Wygląda jak krematorium" - pisze na forum urbanity.pl użytkownik Amg. Niektórym jednak nowoczesny projekt się podoba "Ten budynek, który ma powstać, na zdjęciu pięknie wygląda. Musze dokładniej przyjrzeć się większej liczbie wizualizacji". dodaje Jacek.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Źródło: Portal Samorządowy