Trwa ładowanie...

W cieniu Krakowa. Niektórzy mówili, że to druga stolica Polski

Spokojne, niewielkie i nieznane miasteczko na południu Polski. I pewnie nadal pozostałoby takim, gdyby jego drużyna piłkarska nie trafiła do ekstraklasy. Kibice zaczęli dopytywać, gdzie są Niepołomice, czy to duże miasto, co się tam znajduje. Spieszymy z odpowiedziami, bo małopolski ośrodek ma naprawdę sporo do zaoferowania nie tylko amatorom piłki nożnej.

Widok na historyczną część Niepołomic z lotu ptakaWidok na historyczną część Niepołomic z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock, fot: Henryk Sadura
d1whzo8
d1whzo8

Nie ma się co dziwić, że o Niepołomicach wiemy niewiele, bo sąsiedztwo Krakowa potrafi przyćmić blask każdego niewielkiego ośrodka. W miasteczku, które dzieli od dawnej stolicy Polski zaledwie 20 km, mieszka nieco ponad 16 tys. osób. Jego historia sięga średniowiecza, a dokładniej - wieku XIV.

- Medialny szum wokół sportowych osiągnięć lokalnych klubów, tak jak i duże muzyczne wydarzenia czy obecność w filmach i serialach bardzo często przekładają się na zwiększone zainteresowanie turystów, poszukujących ciekawych miejsc w Polsce - mówi Tomasz Machała, prezes Nocowanie.pl. - Nic więc dziwnego, że historyczny sukces niepołomickiej drużyny zwrócił uwagę wielu osób, które po prostu chcą sprawdzić, co kryje się za tą nazwą. Rok do roku w serwisie Nocowanie.pl zainteresowanie noclegami w Niepołomicach wzrosło prawie o 50 proc. (dane za okres 1.05– 11.06). W serwisie Nocowanie.pl znaleźć można aż 30 obiektów w tej okolicy. 

Myśliwska historia miasta

Władcy z dynastii Piastów jako pierwsi docenili Niepołomice i wybudowali tu swój zamek myśliwski. Lokalizacja nie była przypadkowa: nie dość, że blisko Krakowa, to jeszcze w otoczeniu potężnej Puszczy Niepołomickiej, w której żyje mnóstwo dzikiej zwierzyny. Niektórzy mówili nawet o Niepołomicach, że to druga po Krakowie stolica Polski.

Zamek królewski Kazimierza Wielkiego

Najwspanialszym zabytkiem Niepołomic jest zamek królewski, wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Podobno było to "miejsce ucieczki" dla monarchów, gdy musieli opuszczać Wawel, np. z powodu zarazy czy innego zagrożenia. Jednak kolejne wieki odebrały stopniowo zamkowi znaczenie i pierwotny wygląd. W późniejszych latach nie miał już takiego znaczenia reprezentacyjnego jak pierwotnie - bywało i tak, że pełnił funkcję magazynu, obiektu, gdzie mieściły się lokale komunalne, a przez pewien czas funkcjonowała nawet lokalna porodówka.

d1whzo8

Mimo ogromu zniszczeń na początku XXI w. władze Niepołomic zorganizowały środki i znalazły pomysł na to miejsce. Rozpoczęła się kapitalna odbudowa cennego zabytku. W 2007 r. zamek został oddany do użytku i udostępniony turystom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe miejsce w Europie. "Błękit oceanu i przepiękne klify, które kryją tajemnicze plaże i jaskinie"

Wizytówka miasta

Dzisiaj zamek jest wizytówką miasta. Można w nim podziwiać gotyckie i renesansowe piwnice, sale parteru na poziomie zamkowego dziedzińca oraz zajmowane przez Muzeum Niepołomickie sale na pierwszym piętrze. Na poddaszu znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne im. Lecha Wałęsy. Na parterze działa również restauracja.

Zamek w Niepołomicach pamięta czasy Kazimierza Wielkiego Adobe Stock
Zamek w Niepołomicach pamięta czasy Kazimierza WielkiegoŹródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik

Ogrody Królowej Bony

Innym miejscem, które warto zobaczyć w Niepołomicach, są wspaniałe Ogrody Królowej Bony. Kilkanaście lat temu, na miejscu dawnego targowiska po południowej stronie zamku, odtworzono renesansowy ogród. Jest to podzielony na sześć kwater teren, a każda kwatera stanowi odrębny, roślinny wzór utworzony z różnokolorowych kwiatów i krzewów.

d1whzo8

Kameralny skansen

W ogrodach za zamkiem znajduje się też osada Podegrodzie. To mały skansen z trzema drewnianymi, ponad 100-letnimi chatami przeniesionymi tutaj z innych części Małopolski. To miejsce, gdzie na trawie można urządzić rodzinny piknik, posiedzieć i odpocząć.

Bardzo starym zabytkiem Niepołomic, pamiętającym czasy Kazimierza Wielkiego, jest też kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. To budowla gotycka z dwiema zakrystiami i kaplicami.

d1whzo8

Na pamiątkę bitwy pod Grunwaldem

Ciekawostką niepołomicką jest również kopiec Grunwaldzki. Znajduje się on na zachód od rynku, nieco ponad kilometr od centrum miasta na tzw. Wężowej Górze (212 m n.p.m.). W 1902 r. usypano tu niewielki, dwumetrowy kopczyk, który w 1910 z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem postanowiono powiększyć. Kopiec osiągnął wysokość 14 m, a średnica postawy ma 30 m. Na szczycie stoi kamienny krzyż z pamiątkową tablicą.

Dla amatorów astronomii

W Niepołomicach mieści się również Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. To jedyna tego rodzaju placówka na południu kraju i jedna z nielicznych w Polsce. Możemy w tym miejscu poznać przedstawione w prosty sposób tajemnice wszechświata, wziąć udział w prelekcjach, warsztatach, obejrzeć rozgwieżdżone niebo, a nawet skorzystać z oferty noclegowej. Obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego - odkrywcy pyłowych księżyców Ziemi.

d1whzo8

Aktywni nie tylko w sezonie

- Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Niepołomice nie będą zawiedzeni - komentuje Tomasz Machała. - Wśród atrakcji miasteczka uwagę przykuwa piastowski zamek, nazywany drugim Wawelem czy Ogrody Królowej Bony. Na miłośników kontaktu z naturą czeka też Puszcza Niepołomicka - kompleks leśny w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, z dobrze oznakowanymi szlakami, idealnymi na wyprawy piesze, rowerowe czy konne. 

Przez cały sezon wakacyjny aż do wczesnej jesieni w Niepołomicach dużo się dzieje: organizowane są jarmarki, festyny, konkursy, warsztaty i przeglądy. Wiele wydarzeń ma charakter historyczny. Jeśli odwiedzicie to miasto, na pewno nie będziecie rozczarowani.

No a przy okazji możecie odwiedzić też stadion, na którym trenuje drużyna Puszcza Niepołomice. Stadion znajduje się pomiędzy ulicami Bocheńską a Kusocińskiego i może pomieścić na trybunach 2 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1whzo8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1whzo8