Trwa ładowanie...

Żółty pyłek na samochodach. Skąd się bierze?

Okres wiosenno-letni, oprócz słońca i beztroski, niesie ze sobą także pewne niedogodności. Jedną z nich jest żółty pył, który osadza się niemal wszędzie: na samochodach, oknach, a nawet wodzie. Skąd pochodzi i czy można się go pozbyć?

Żółty pyłek na szybach to zmora kierowców wiosnąŻółty pyłek na szybach to zmora kierowców wiosnąŹródło: Adobe Stock
d24kdnh
d24kdnh

Co roku w okresie wiosennym szyby samochodów pokryte są żółtym pyłem.

Żółty pył - koszmar kierowców

Niewielkie drobinki osadzają się na szybach, utrudniając widoczność i powodując frustrację kierowców. Pyłków bardzo trudno się pozbyć. Na pewno nie należy wycierać ich na sucho. Najlepiej działa wizyta na myjni.

Na temat pochodzenia żółtego pyłu powstało wiele teorii, ale wbrew niektórym pomysłom, nie jest to słynny piasek znad Sahary, o którym możemy usłyszeć co jakiś czas. Prawdy na temat pyłków należy szukać w polskich lasach, a dokładniej, lasach iglastych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jeden z najtańszych kierunków na urlop w Europie. "All inclusive tu nie istnieje"

Winowajcami są tutaj sosna i świerk, które w okresie pylenia wydobywają z siebie żółte drobinki. Rekordzistką jest pod tym względem sosna - jeden kwiat tego drzewa jest w stanie wyprodukować aż 150 tys. pyłków.

d24kdnh

Okres pylenia

Niestety, żółte pyłki nie znikną z otoczenia w najbliższym czasie. Okres pylenia sosny i świerku trwa zazwyczaj od kwietnia aż do połowy czerwca.

Najwięcej żółtego pyłu jest oczywiście w tych rejonach Polski, w których znajduje się najwięcej drzew iglastych, czyli na Pomorzu, ale także Warmii, Mazurach, Dolnym Śląsku, Kujawach czy Lubelszczyźnie.

Na pyłki uważać powinni także alergicy, dla których okres wiosenno-letni może być prawdziwą katorgą. Osoby uczulone na pyłki, wdychając wypuszczone przez sosnę i świerk substancje, mogą zmagać się z katarem a także podrażnioną błoną śluzową.

Czy pyłek sosny jest szkodliwy?

Choć pylenie drzew iglastych jest zmorą kierowców i nie tylko (osadza się także na ubraniach czy oknach domów), to pyłek sosny sam w sobie ma wręcz prozdrowotne właściwości.

d24kdnh

Ten dar natury jest źródłem testosteronu, wzmacnia także organizm. Jak przekonują zwolennicy medycyny naturalnej, może nawet obniżać poziom cholesterolu we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24kdnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24kdnh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj