WP

Żyrafy zagrożone wyginięciem. Życie jednej kosztuje niewiele

Żyrafy trafiły do czerwonej księgi zagrożonych gatunków. Może się okazać, że przyszłe pokolenia będą oglądać ostatnie okazy w ogrodach zoologicznych lub uczyć się o nich wyłącznie z podręczników. Głównymi winowajcami tej sytuacji są kłusownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz częściej słyszy się, że żyrafy już wkrótce mogą wyginąć
Coraz częściej słyszy się, że żyrafy już wkrótce mogą wyginąć (123RF)
WP

Żyrafy już wkrótce mogą zniknąć z naszej planety. Główną przyczyną jest przede wszystkim kłusownictwo, które w szalonym tempie rozwija się na Czarnym Lądzie.

Liczby mówią same za siebie. Jeszcze w 1985 r. na wolności żyło, według skrupulatnie sporządzonych danych, 114 416 żyraf. W 2018 jest ich już tylko 68 293. W ciągu 33 lat liczebność gatunku zmalała o około 40 proc.

WP

Żeby móc legalnie zabić żyrafę i przerobić ją na trofeum należy kupić licencję wartą 2-2,5 tys. dol. (7,5-9,4 tys. zł). Najczęściej żyrafie głowy kończą jako ozdoby wieszane nad kominkiem. Polowanie na lwa jest już bardziej luksusową sprawą. Za zabicie króla zwierząt należy zapłacić 20-35 tys. dol. (75,4-132 tys. zł).

Naukowcy zajmują się nawet translokacją żyraf. Wyłapują wolno żyjące żyrafy z jednego miejsca i przenoszą w inne, żeby polowanie było trudniejsze.

Żyrafy występują naturalnie na sawannach i innych terenach trawiastych. Dorastają do 5-6 metrów i należą do grona największych zwierząt roślinożernych.

Źródło: TVN Meteo

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

*Zobacz też: *Pierwszy rysunek znany ludzkości. Ma 76 tys. lat

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP