Faro
Kraj: | |
Położenie: | Południowa Portugalia, region Algarve |
Strefa czasowa: | UTC+0 |
Waluta: | euro (EUR) |
Faro najczęściej uważa się za punkt startowy podróży po południowej Portugalii, a nie jako cel wakacyjnej wycieczki. Szkoda, bo nie zatrzymując się na dłużej w Faro, wiele można stracić. Dzięki swojemu położeniu Faro udaje się zachować spokojną atmosferę i urok tradycji, jaki unosi się nad otoczonym pięknymi murami Starym Miastem.
Faro – położenie
Faro jest położone w południowej Portugalii. To stolica regionu Algarve słynącego z najpiękniejszych plaż Portugalii. Faro znajduje się na skraju Ria Farmosa, czyli parku przyrodniczego znanego na całym świecie ze słonowodnych lagun i mnóstwa ptaków, które mają tam wymarzone warunki do życia.
Za Ria Farmosa rozciągają się trzy piaszczyste wyspy, na których znajdują się najsłynniejsze plaże Faro. Jednak dotarcie do nich wymaga odbycia krótkiej podróży busem (ok. 20 min). Podziwianie pięknych, nadmorskich widoków warto zostawić sobie na ostatni dzień pobytu w Faro. Zwiedzanie Faro warto zacząć natomiast od tego, co skrywa Stare Miasto.
Nieopodal stolicy Algarve położone jest jedyne lotnisko w południowej Portugalii – Lotnisko Faro.
Faro – atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne w Faro są zdecydowanie inne niż te, które znamy z zatłoczonych nadmorskich kurortów. Miasto jest bardzo malownicze, szczególnie w obrębie tzw. Starego Miasta – otoczonego przepięknymi murami i skrywającego wiele architektonicznych perełek. Wbrew pozorom Faro skrywa więcej pomników i zabytków historycznych niż inne miasta w Algarve.
To miejsce warte odwiedzenia zwłaszcza dla tych, których chcieliby odkryć "prawdziwą" Portugalię. Nie brak tu jednak romantycznych kawiarenek działających na brukowanych uliczkach Starego Miasta. Faro jest również świetną bazą startową do zwiedzenia całego Algarve.
Zwiedzanie Faro warto zacząć od otoczonego grubymi murami Starego Miasta – Cidade Velha. Budynki tworzące tę niezwykłą przestrzeń pochodzą nawet z IX w., a do najbardziej charakterystycznych należy brama prowadząca niegdyś do miasta – Arco da Vila. Ważną infromacją dla zwiedzających Faro jest również to, że w obrębie Starego Miasta znajdziemy biuro informacji turystycznej (Rua da Misericordia 8), które jest czynne od poniedziałku do soboty.
Niedaleko stąd (200 m) znajduje się inny zabytek wart zobaczenia podczas pobytu w Faro – katedra Se de Faro, czyli XIII-wieczna świątynia o niebagatelnym znaczeniu dla historii miasta. Katedra powstała w miejscu dawnego meczetu i był to pierwszy chrześcijański budynek sakralny, jaki w Faro zbudowano. Jej wnętrze zachwyca niecodziennym połączeniem architektonicznym stylu gotyckiego z barokowym. Se de Faro można zwiedzać codziennie z wyjątkiem niedziel, a wstęp kosztuje jedynie 3 EUR, co upoważnia również do wspięcia się na dzwonnicę katedralną, z której rozciąga się przepiękna panorama na Faro i Atlantyk.
Budzącym wiele emocji zabytkiem, jaki kryje w sobie Faro, jest Kaplica Kości (Capela dos Ossos). Jej ściany i sufit są wyłożone ludzkimi kośćmi i czaszkami pochodzącymi z pobliskiego cmentarza. Co ciekawe kaplica kości znajduje się w obrębie kompleksu kościoła Carmo.
Niezależnie od miejskich zabytków w Faro warto również nacieszyć się pięknem tutejszej przyrody. Must see na liście atrakcji w Faro jest oczywiści park przyrody Ria Formosma. Teren parku obejmuje spory odcinek wybrzeża ciągnący się między Faro i miastem Tavira. Ria Formosa jest jedną z największych chronionych w Europie lagun i zajmuje powierzchnię 170 km kw. To prawdziwy raj dla wielu gatunków ptaków, które tutaj żyją.
Faro – lokalna kuchnia
Kuchnia Faro słynie oczywiście z lokalnych dobrodziejstw, czyli owoców morza. Kulinarną wizytówką Faro są zwłaszcza grillowane sardynki, których koniecznie trzeba tutaj spróbować. W niemal wszystkich restauracjach w mieście z całą pewnością dostaniemy potrawy przygotowane ze świeżych produktów, wyciągniętych prosto z wody.
Pobyt w Faro będzie również szczególnie owocny dla osób lubiących mięso. Przechadzając się ulicami miasto warto również skusić się na świeżo wyciskany sok pomarańczowy. Z całą pewnością będzie smakował inaczej niż te, które znamy ze sklepów, ponieważ pomarańcze rosną w tym klimacie naturalnie.
Faro – pogoda
Faro znajduje się w strefie klimatu śródziemnego, kontynentalnego. To oznacza, że miesiące letnie są tutaj gorące i suche. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, wtedy średnia temperatura w Faro wynosi 24 stopnie i prawie w ogóle nie pada. Najzimniejszy jest natomiast luty wtedy temperatura sięfa 12 stopni.
Najwięcej deszczowych dni w Faro przypada na listopad. Jeśli chcemy zażyć morskich kąpieli powinniśmy natomiast polecieć do Faro w sierpniu, wtedy woda ma temperaturę 23 stopni.
Faro – kiedy warto lecieć?
Nawet w okresie wakacyjnym, kiedy ruch turystyczny w Faro jest wzmożony – nie jest tam tłoczno. Dlatego szczególnie latem warto wybrać się na wakacje do stolicy Algarve. Idealnym miesiącem na wczasy w Faro będzie lipiec, kiedy woda morska jest bardzo ciepła, a pogoda – głównie słoneczna. Zdecydowanie nie warto lecieć do Faro w listopadzie ze względu na pogodę, która jest wtedy kapryśna i raczej deszczowa.
Faro – loty z Polski
Bezpośrednio do Faro dolecimy z lotniska Chopina w Warszawie, ale najtańszą opcją byłby lot z przesiadką np. w Eindhoven, Brukseli, Londynie czy Liverpoolu. Ceny lotów do Faro w obie strony wahają się między 300-350 złotymi. Jeśli chcemy wybrać opcję wygodniejszą, musimy przygotować budżet w wysokości ok. 580 zł w jedną stronę.
Przykładowe ceny | - wejście do kaplicy Se de Faro 3 EUR (ok. 13 PLN) |
Komunikacja | - nie ma stacji kolejowej na Lotnisku Faro |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 3 500 km |
Lotniska |
Komentarze