Babia Góra - najbardziej zdradliwy szczyt w Polsce

Babia Góra - najbardziej zdradliwy szczyt w Polsce
Źródło zdjęć: © draco234 - Fotolia.com

Diablak, Diabelski Zamek, Królowa Beskidów, Matka Niepogód, Orawska Święta Góra - to określenia, jakimi nazywana jest ta góra. Góra wyjątkowa - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich (1725 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Polski położone poza Tatrami; potężny masyw górujący nad Orawą i Żywiecczyzną. Charakteryzuje się dobrze rozwiniętym układem pięter roślinnych (chociaż obniżonym w stosunku do gór wysokich): piętrem pogórzy, reglem dolnym (buczyna karpacka, las mieszany z pięknymi okazami jodeł), reglem górnym (bór świerkowy z domieszką jawora), strefą kosodrzewiny i piętrem halnym (brak jedynie piętra turni). To jedyne miejsce w Beskidach, w którym na stosunkowo niewielkim obszarze można zobaczyć dobrze rozwinięte żleby, pola rumoszu skalnego oraz jeziorka osuwiskowe.

Diablak, Diabelski Zamek, Królowa Beskidów, Matka Niepogód, Orawska Święta Góra - na tyle sposobów nazywa się najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich (1725 m n.p.m.). Jest to także najwyższe wzniesienie Polski położone poza Tatrami. Charakteryzuje się dobrze rozwiniętym układem pięter roślinnych (chociaż obniżonym w stosunku do gór wysokich): piętrem pogórzy, reglem dolnym, reglem górnym, strefą kosodrzewiny i piętrem halnym (brak jedynie piętra turni). To jedyne miejsce w Beskidach, w którym na stosunkowo niewielkim obszarze można zobaczyć dobrze rozwinięte żleby, pola rumoszu skalnego oraz jeziorka osuwiskowe. Poza tym jest to szczyt o historycznym znaczeniu dla turystyki polskiej, niemieckiej, węgierskiej i słowackiej, a także dla nauki - od "zawsze" przyciągający botaników, geologów i innych badaczy. W końcu - kapitalny punkt widokowy na wszystkie strony świata: przy dobrej widoczności można się doliczyć kilku setek szczytów. Od 1977 roku funkcjonuje tu (z kilkuletnią
przerwą) Rezerwat Biosfery UNESCO.

Bezdroża/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© dziewul - Fotolia.com

Masyw Babiej Góry wykazuje asymetrię - stoki północne są strome, mocno zerodowane, według niektórych badaczy noszące ślady zlodowacenia (w Beskidach rzecz absolutnie wyjątkowa!), stoki południowe - połogie. Rzeźbę partii szczytowych urozmaicają wychodnie piaskowca magurskiego. Wyniosłość i "osamotnienie" Babiej Góry *powodują, że *pogoda jest tu bardzo zmienna, a warunki zróżnicowane - różnica temperatury między np. Zawoją *a wierzchołkiem może wynosić kilkanaście stopni, ponadto w partiach szczytowych prawie zawsze wieje *silny wiatr.

2 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© Marcin Mrowka - Fotolia.com

Zimą powyżej granicy lasu szaleją często "syberyjskie" śnieżyce, zaś stoki północne stwarzają duże zagrożenie lawinowe. Wszystko to powoduje, że Babią Górę należy uznać za jedną z najbardziej zdradliwych i niebezpiecznych gór w Beskidach (także latem!), o czym przekonało się już wielu turystów - nie ma sezonu, by nie musiał interweniować tu GOPR. W okolicach Babiej Góry doszło do wielu tragedii - jedna z największych zdarzyła się zimą 1935 roku, kiedy życie straciło czterech narciarzy, poszukujących nieistniejącego dziś schroniska na południowych zboczach masywu.

3 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© Jerzy Opioła, Licencja CC, Wikimedia Commons

Na szczycie stoi mocno podniszczony, niewielki kamienny obelisk *upamiętniający zdobycie góry przez arcyksięcia Józefa Habsburga w 1806 roku. Swoje miejsce pamięci ma tu też *Jan Paweł II - obelisk na jego cześć ufundowali w 1996 roku mieszkańcy pobliskich wsi orawskich (stoi on po słowackiej stronie granicy).

4 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© dziewul - Fotolia.com

Początki zorganizowanej turystyki na Babiej Górze sięgają końca XIX w., kiedy to niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein zaczęła znakować szlaki w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W 1905 roku powstało pierwsze babiogórskie schronisko z prawdziwego zdarzenia, wzniesione przez Beskidenverein po południowej (węgierskiej) stronie masywu, na wypłaszczeniu stoku, u stóp kopuły szczytowej Diablaka, w pobliżu wydajnego źródła (Głodna Woda). Schronisko, położone na wysokości ponad 1600 m n.p.m. cieszyło się dużą popularnością. Posiadało ok. 20 miejsc noclegowych i bieżącą wodę; zbudowane było z kamienia, dysponowało obszerną, drewnianą werandą, od frontu przeszkloną wielkimi oknami. Budynek spłonął w 1949 roku - pozostałości schroniska (resztki fundamentów) można obejrzeć przy zielonym szlaku, prowadzącym na szczyt z Lipnicy Wielkiej.

5 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© GKor - Fotolia.com

Równolegle rozwijała się działalność turystów polskich. W 1905 roku dzięki staraniom Hugo Zapałowicza, podróżnika i zasłużonego dla poznania Karpat botanika i geologa, powstał *Babiogórski Oddział Towarzystwa Tatrzańskiego *(koncentrującego dotąd swoje działania wokół Tatr i Beskidów Wschodnich). Już rok później, jesienią 1906 roku, TT otworzyło schronisko na *Markowych Szczawinach *(początkowo dużo skromniejsze niż niemieckie). Istniało do 2007 roku, gdy na jego miejscu w latach 2008/09 wzniesiono większy, bardziej nowoczesny budynek.

6 / 6

Najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich - Babia Góra

Obraz
© Jerzy Opioła, Licencja CC, Wikimedia Commons

Jakkolwiek decyzja o rozbiórce starego schroniska i budowie nowego była uzasadniona wieloma względami, m.in. podniesieniem standardu, dostosowaniem do obsługi większego ruchu turystycznego czy obowiązujących przepisów budowlanych. Szkoda jednak, że budynek pierwszego polskiego schroniska w Beskidach Zachodnich nie został w żaden sposób zachowany.

Bezdroża/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/mazury-i-warmia-wakacje-nie-tylko-pod-zaglami-przewodnik-rekreacyjny-wydanie-1-praca-zbiorowa,bemazu.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

górybabia górabeskid żywiecki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)