Wybraliście najlepszą atrakcję Polski!
Zapraszamy do wzięcia udziału w drugim etapie plebiscytu przeprowadzanego wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną.
Zakończyliśmy głosowanie w drugim etapie plebiscytu przeprowadzanego wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną na najlepszy produkt turystyczny Polski.
Podróżowaliśmy po Polsce, podążając śladami certyfikowanych produktów turystycznych! W pierwszym etapie plebiscytu, dzięki Waszym głosom, spośród 42 atrakcji z 3 obszarów Polski jedenaście przeszło do finału. W ostatecznej rozgrywce głosy zbieraliśmy do 30 września.
Do ostatnich minut trwała zawzięta walka o pierwsze miejsce. Miło nam poinformować, że zwycięzcą plebiscytu jest 43. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2013".
Szczegółowe wyniki głosowania prezentują się następująco:
- Chmielaki Krasnostawskie 2013 - 2445 głosów
- Park Solankowy w Inowrocławiu - 2317 głosów
- Port Łomża - 1264 głosów
- Turystyka Kolejowa TurKol - 1108 głosów
- Szlak Przygody - 761 głosów
- Jarmark Cysterski w Pelplinie - 738 głosów
- Beskidzka Trasa Kurierska - 675 głosów
- Czas na Wielkie Jeziora Mazurskie - 611 głosów
- Suwałki Blues Festival - 536 głosów
- Bieszczadzkie FOTOSAFARI - 462 głosów
- Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu - 186 głosów
W finałowej ankiecie głosowało 11102 * osób, a w całym plebiscycie oddaliście łącznie *21813 głosów.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o finalistach:
43. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2013"
Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie" to impreza z ponad 40-letnią historią. Organizowane od 1971 roku wydarzenie jest zjawiskiem kulturowym uznanym za charakterystyczne dla regionu.Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów biorą udział browary i tysiące turystów oraz smakoszy piwa. Imprezę uatrakcyjniają koncerty, degustacje, konkursy, kiermasze i wystawy.
Beskidzka Trasa Kurierska JAGA-KORA
Wspomnienia i spisane relacje 45 pomyślnie odbytych, obciążonych najwyższym ryzykiem utraty życia, kurierskich wypraw *w latach 1939-44 z Warszawy przez Słowację do Budapesztu, herosa Jana Łożańskiego, stały się inspiracją do stworzenia komplementarnego produktu turystycznego. Trakt wiedzie w większości przez zespoły leśne z ogromnym bogactwem okazów flory i fauny, w niektórych miejscach poddane prawnej ochronie w formie parków krajobrazowych i rezerwatów, niepowtarzalnymi w innych rejonach Polski. Ten rejon *Beskidu Niskiego stanowi o wielkiej atrakcyjności tej części Podkarpacia.
Bieszczadzkie FOTOSAFARI
Celem Bieszczadzkiego Fotosafari jest pokazanie osobom przyjeżdżającym w Bieszczady świat flory i fauny. Wyprawa ma charakter rekreacyjno-edukacyjny. Wyprawy rozpoczynają się bardzo wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca lub późnym wieczorem, ponieważ w tych porach najłatwiej jest spotkać żerującą zwierzynę. Podróż samochodami terenowymi marki UAZ w okolicach Baligrodu, przy głównej obwodnicy Bieszczadzkie jak również na terenie nadleśnictwa, dzięki czemu łatwiej pokazać „Dzikie Bieszczady”. Wizyta w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim KNIEJA, możliwość „poczatowania” na ambonie lub zamaskowanym namiocie. Ponadto wizyta przy retortach, gdzie wypalany jest węgiel drzewny a także wizyta w opuszczonej cerkwi w nieistniejącej wsi Żernica. Wyprawy kierowane są do każdej grupy wiekowej.
Czas na Wielkie Jeziora Mazurskie
Idea: Kreowanie wizerunku Wielkich Jezior Mazurskich jako obszaru wyróżniającego się bogatą i zróżnicowaną ofertą turystyczną.
Główne atrakcje: zasoby przyrodnicze: jeziora, rezerwaty na jeziorach, Puszcza Borecka, Puszcza Piska, rezerwat Biosfery Łuknajno, mikroklimat
Zasoby kulturowe: fortyfikacje: Mamerki, Radzieje, Sztynort, Pozezdrze, Giżycko; miasta: Węgorzewo, Giżycko, Ryn, Mikołajki, Mrągowo, Ruciane – Nida, Pisz;
Grupa docelowa: Produkt przeznaczony jest dla szerokiego spektrum odbiorców o zróżnicowanym profilu wiekowym, społecznym i ekonomicznym.
Infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna: przy szlaku WJM znajdują się porty, przystanie żeglarskie, obiekty sportowe, szlaki rowerowe, piesze, baza noclegowa jest zróżnicowana.
Jarmark Cysterski w Pelplinie
Jarmark Cysterski w Pelplinie jest imprezą plenerową, odbywającą się zawsze w trzeci weekend września,od 13 lat, na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. Produkt zawiera w sobie kilka mniejszym imprez o charakterze naukowym, edukacyjnym, artystycznym, sportowo-rekreacyjnym i plenerowym: konferencja naukowa o profilu historyczno - kulturowym i turystycznym lub study-tour; warsztaty edukacyjne i współzawodnictwo sportowe oraz inscenizacje historyczne młodzieży szkół ponadgimnazjalnych; przegląd zespołów muzyki dawnej; inscenizacje historyczne z dziejów dawnego opactwa; rozgrywki o charakterze turniejów rycerskich i plebejskich; gry petanqe; barwny, historyczny przemarsz przez miasto; tematyczna biesiada historyczna; prezentacje rzemiosł dawnych; rajd rowerowy i spływ kajakowy.
Park Solankowy w Inowrocławiu
Park w strefie uzdrowiskowej to cel wyjazdów turystycznych dla mieszkańców regionu, a dla kuracjuszy idealne miejsce relaksu. Sprzyja rozwojowi turystyki, umożliwia korzystanie z walorów przyrodniczych, pozwala atrakcyjnie spędzić czas. Są tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe, sanatoria, spa i atrakcje turystyczne: tężnia solankowa, pijalnie wód, w tym z własnych źródeł, palmiarnia, muszla koncertowa, kafejki i tereny rekreacyjne, m.in. korty tenisowe, park linowy, siłownia plenerowa. Solanki słyną z mikroklimatu, bogatej roślinności, w tym Ogrodów Papieskich i zapachowych, stawów i pomników, m.in. ławeczki gen. Wł. Sikorskiego, częstego bywalca, i jedynego w kraju pomnika teściowej. W alei dębów znakomici goście sadzą drzewa, a w muszli koncertowej i przy tężni organizowane są koncerty.
Suwałki Blues Festival
Jedną z głównych idei Suwałki Blues Festival jest wzmacnianie atrakcyjności turystycznej regionu. Festiwal w 2013 r. odwiedziło ok. 20 000 osób z całego świata, Polski i regionu. Naszymi gośćmi są głównie osoby o skrystalizowanym guście muzycznym, jednak ogromna liczba odwiedzających dopiero tu przekonuje się, jak fantastycznie można bawić się przy muzyce bluesowej. SBF w 2013 r. odbywał się w sumie na 10 scenach plenerowych i klubowych od czwartkowego popołudnia niemal do niedzielnego poranka. Centrum miasta żyło bluesem prawie przez całą dobę - od śniadań bluesowych w kawiarniach i restauracjach poprzez koncerty gwiazd światowego formatu na dużych scenach plenerowych po nocne koncerty klubowe (tylko klubowe były odpłatne). Symbole SBF (banery, afisze, ulotki, itp.) można było spotkać na każdym kroku.
Szlak Przygody
Szlak Przygody jest największym sieciowym produktem turystycznym w Polsce. Obejmuje 850 km wyznaczonych tras, 100 oznakowanych atrakcji w sześciu Krainach, centralny system zarządzania produktem oraz system lojalnościowy, w ramach którego szybko rośnie grono partnerów komercyjnych. Szlak w 2013 r. utworzyło Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania ze Świętokrzyskiego. To zintegrowana oraz konkurencyjna oferta turystyczna, oparta o wyróżniki obszaru Partnerstwa i adresowana do zdefiniowanych grup turystów, rozwijana zgodnie z zasadami zarządzania marketingowego oraz zasadą zrównoważonego rozwoju. Na Szlaku rozmieszczono 85 tablic z mapami oraz polsko- i angielskojęzycznymi opisami atrakcji, 245 sztuk znaków drogowych kierunkowych E22 A i B oraz cztery przystanki turystyczne.
Tereny Sportowo - Rekreacyjne nad Narwią - Port Łomża
Port w Łomży powstał w ramach funduszy RPOWP. Obiekt efektywnie wykorzystuje walory Łomży oraz zwiększa atrakcyjność miasta i regionu. Za tym idzie wzrost ilości turystów krajowych i zagranicznych korzystających z infrastruktury wodnej. Tereny wyposażone są w małą architekturę, sprzęt wodny, siłownię na powietrzu, plac zabaw. Nowo otwarte bulwary zwróciły miasto w stronę rzeki i zachęcają mieszkańców do aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą.
"Turystyka Kolejowa TurKol.pl" - Markowy Produkt Turystyczny TurKol.pl
Produkt turystyki kolejowej jako forma spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Polega na organizowaniu wycieczek turystycznych specjalnymi pociągami z parowozem dla wszystkich miłośników kolejowych podróży połączonych z towarzyszącymi im atrakcjami w trakcie przejazdu oraz w miejscach docelowych.
Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu
Turnieje rycerskie organizowane są na Zamku Golubskim od 37. lat i są najstarszą imprezą tego rodzaju w Polsce. Stanowią oryginalny pomysł kasztelana Zygmunta Kwiatkowskiego - wieloletniego dyrektora Zamku Golubskiego i służą szeroko rozumianej popularyzacji historii, ale także promocji regionu. W ramach trzydniowej imprezy odbywa się szereg konkurencji, przede wszystkim różne kategorie turniejów konnych, ale także pokazy kaskaderskie, spektakle historyczne, konkursy dla gości, warsztaty dla dzieci, koncerty itd. Wśród publiczności dominują rodziny z dziećmi. Turniej odbywa się przy Zamku Golubskim, będącym obiektem muzealnym oraz turystycznym wyposażonym w miejsca noclegowe i restaurację.
Poniżej znajdziecie prezentacje wszystkich kandydatów:
Atrakcje turystyczne z Polski wschodniej
Atrakcje turystyczne z Polski południowej
Atrakcje turystyczne z Polski północnej
Atrakcje turystyczne z Polski zachodniej