Kraków pozbywa się reklam
Kraków, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jest naszą prawdziwą narodową wizytówką. To najchętniej odwiedzane polskie miasto ? nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych turystów. Krakowskie zabytki, atmosfera, a także atrakcyjna i bogata oferta kulturalna przyciągają co roku miliony turystów. Jak każde polskie miasto także Gród Kraka ma swoje słabe strony. Niestety stolica Małopolski utonęła w ohydnych reklamach, które w nieprawdopodobny sposób szpecą miasto. By ratować zabytki przed zaśmiecaniem, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa objęła zabytkowe centrum szczególną formą ochrony. W trosce o uporządkowanie i zachowanie tego unikatowego w skali światowej zespołu urbanistyczno-architektonicznego utworzyła Park Kulturowy Stare Miasto.
Kraków, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jest naszą prawdziwą narodową wizytówką. To najchętniej odwiedzane polskie miasto – nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych turystów. Krakowskie zabytki, atmosfera, a także atrakcyjna i bogata oferta kulturalna przyciągają co roku miliony turystów. Jak każde polskie miasto, także Gród Kraka ma swoje słabe strony. Niestety stolica Małopolski utonęła w ohydnych reklamach, które w nieprawdopodobny sposób szpecą miasto. By ratować zabytki przed zaśmiecaniem, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa objęła zabytkowe centrum szczególną formą ochrony. W trosce o uporządkowanie i zachowanie tego unikatowego w skali światowej zespołu urbanistyczno-architektonicznego utworzyła Park Kulturowy Stare Miasto.
pw/if
Ulica Szewska po wprowadzeniu uchwały
Granice Parku Kulturowego Stare Miasto wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńska, fragment Bulwaru Czerwieńskiego pod Wawelem do ulicy Podzamcze i dalej aż do ulicy Straszewskiego.
Ulica Sławkowska przed wprowadzeniem uchwały
Uznanie danego obszaru za park kulturowy wiązało się z wprowadzeniem w jego obrębie specjalnych zasad i ograniczeń dotyczących m.in. prowadzenia działalności usługowej, reklamowej czy prac budowlanych.
Ulica Sławkowska po wprowadzeniu uchwały
Na obszarze parku obowiązują zakazy i ograniczenia dotyczące zarówno umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej (znaków, szyldów, tablic itp.), jak i działalności usługowej, prowadzenia robót budowlanych oraz składowania i magazynowania odpadów.
Rynek Główny przed wprowadzeniem uchwały
Uchwała weszła w życie 7 grudnia 2011 roku. Od tego dnia właściciele, zarządcy nieruchomości i użytkownicy obiektów położonych na terenie parku mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów. W obrębie krakowskich Plant reklamy, szyldy i banery nie mogą mieć jaskrawych kolorów, a markizy i daszki nie mogą zasłaniać detali architektonicznych zabytkowych budynków. Nikt już samowolnie nie będzie wywieszał krzykliwych reklam swoich usług.
Rynek Główny po wprowadzeniu uchwały
Dzięki tej inicjatywie krakowskie Stare Miasto odzyska historyczny blask na jaki zasługuje.
Ulica Floriańska przed wprowadzeniem uchwały
Od wejścia w życie uchwały liczba elementów zaśmiecających przestrzeń publiczną na terenie Starego Miasta sukcesywnie maleje. Przykładowo na Rynku Głównym ilość legalnych elementów: szyldów, wysięgników, gablot, tablic i markiz wzrosła z 22 proc. do 53,3 proc. Na ulicy Floriańskiej liczba legalnych szyldów wzrosła do 54 proc., a z kolei na Brackiej aż do 60 proc.!
Ulica Floriańska po wprowadzeniu uchwały
Czy uważacie, że każde polskie miasto powinno tak wyglądać? Czy miejscowości, w których mieszkacie są zaśmiecone obrzydliwymi reklamami i banerami? Jeśli tak przesyłajcie do nas zdjęcia na adres: miasta@serwis.turystyka.wp.pl.
pw/if