MiastaKraków pozbywa się reklam

Kraków pozbywa się reklam

Kraków pozbywa się reklam

Kraków, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jest naszą prawdziwą narodową wizytówką. To najchętniej odwiedzane polskie miasto ? nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych turystów. Krakowskie zabytki, atmosfera, a także atrakcyjna i bogata oferta kulturalna przyciągają co roku miliony turystów. Jak każde polskie miasto także Gród Kraka ma swoje słabe strony. Niestety stolica Małopolski utonęła w ohydnych reklamach, które w nieprawdopodobny sposób szpecą miasto. By ratować zabytki przed zaśmiecaniem, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa objęła zabytkowe centrum szczególną formą ochrony. W trosce o uporządkowanie i zachowanie tego unikatowego w skali światowej zespołu urbanistyczno-architektonicznego utworzyła Park Kulturowy Stare Miasto.

Kraków, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jest naszą prawdziwą narodową wizytówką. To najchętniej odwiedzane polskie miasto – nie tylko przez polskich, ale także zagranicznych turystów. Krakowskie zabytki, atmosfera, a także atrakcyjna i bogata oferta kulturalna przyciągają co roku miliony turystów. Jak każde polskie miasto, także Gród Kraka ma swoje słabe strony. Niestety stolica Małopolski utonęła w ohydnych reklamach, które w nieprawdopodobny sposób szpecą miasto. By ratować zabytki przed zaśmiecaniem, w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa objęła zabytkowe centrum szczególną formą ochrony. W trosce o uporządkowanie i zachowanie tego unikatowego w skali światowej zespołu urbanistyczno-architektonicznego utworzyła Park Kulturowy Stare Miasto.

pw/if

1 / 7

Ulica Szewska po wprowadzeniu uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Granice Parku Kulturowego Stare Miasto wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńska, fragment Bulwaru Czerwieńskiego pod Wawelem do ulicy Podzamcze i dalej aż do ulicy Straszewskiego.

2 / 7

Ulica Sławkowska przed wprowadzeniem uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Jacek Maria Stokłosa

Uznanie danego obszaru za park kulturowy wiązało się z wprowadzeniem w jego obrębie specjalnych zasad i ograniczeń dotyczących m.in. prowadzenia działalności usługowej, reklamowej czy prac budowlanych.

3 / 7

Ulica Sławkowska po wprowadzeniu uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Na obszarze parku obowiązują zakazy i ograniczenia dotyczące zarówno umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej (znaków, szyldów, tablic itp.), jak i działalności usługowej, prowadzenia robót budowlanych oraz składowania i magazynowania odpadów.

4 / 7

Rynek Główny przed wprowadzeniem uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Uchwała weszła w życie 7 grudnia 2011 roku. Od tego dnia właściciele, zarządcy nieruchomości i użytkownicy obiektów położonych na terenie parku mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów. W obrębie krakowskich Plant reklamy, szyldy i banery nie mogą mieć jaskrawych kolorów, a markizy i daszki nie mogą zasłaniać detali architektonicznych zabytkowych budynków. Nikt już samowolnie nie będzie wywieszał krzykliwych reklam swoich usług.

5 / 7

Rynek Główny po wprowadzeniu uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Dzięki tej inicjatywie krakowskie Stare Miasto odzyska historyczny blask na jaki zasługuje.

6 / 7

Ulica Floriańska przed wprowadzeniem uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Od wejścia w życie uchwały liczba elementów zaśmiecających przestrzeń publiczną na terenie Starego Miasta sukcesywnie maleje. Przykładowo na Rynku Głównym ilość legalnych elementów: szyldów, wysięgników, gablot, tablic i markiz wzrosła z 22 proc. do 53,3 proc. Na ulicy Floriańskiej liczba legalnych szyldów wzrosła do 54 proc., a z kolei na Brackiej aż do 60 proc.!

7 / 7

Ulica Floriańska po wprowadzeniu uchwały

Obraz
© Urząd Miasta Krakowa/Anna Włodarczyk, Marcin Krawczuk

Czy uważacie, że każde polskie miasto powinno tak wyglądać? Czy miejscowości, w których mieszkacie są zaśmiecone obrzydliwymi reklamami i banerami? Jeśli tak przesyłajcie do nas zdjęcia na adres: miasta@serwis.turystyka.wp.pl.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)