Najnowsze atrakcje turystyczne Polski
Polska obrasta w nowe atrakcje turystyczne. Zyskują je duże miasta, parki narodowe, nawet istniejące już obiekty. Jedne uczą historii, inne bawią i stanowią dobrą rozrywkę. Część z nich zainteresuje dorosłych, pozostałe zadowolą najmłodszych turystów. Wiosna jest idealną porą roku, by postarać się je odszukać. Oto najnowsze atrakcje turystyczne, jakie pojawiły się w naszym kraju.
Nowa atrakcja turystyczna w regionie radomskim to gratka nie tylko dla miłośników literatury, ale dla turystów, którzy cenią dobrze zachowane dziedzictwo naszej kultury. Szlak łączy dziesięć miejscowości najbardziej związanych z rodziną poety Jana Kochanowskiego, która na ziemi radomskiej pozostawiła wiele śladów swojej obecności. Wyróżniono więc na szlaku mnóstwo istniejących obiektów - kościołów, kaplic i pomników. Jest miejsce urodzenia poety - Sycyna, szkoła, w której się uczył oraz Czarnolas, najbardziej kojarzony z rodem Kochanowskich.
*Zobacz także: Zamek w Pszczynie - śląski Wersal *
ml
Komnata Tajemnic w Ząbkowicach Śląskich
Miasto Krzywej Wieży zyskało kolejne tajemnicze miejsce, swój pierwszy "pokój ucieczek". Komnata Tajemnic znajduje się na zamku w wieży bramnej i nawiązuje do historycznego wydarzenia w 1646 roku, czyli oblężenia zamku przez wojska cesarskie, bronionego zaciekle przez szwedzką załogę. Na czym polega zabawa? Grupa osób zostaje zamknięta w wystylizowanym pomieszczeniu i musi się z niego wydostać. Na znalezienie klucza i uwolnienie się z pokoju mają maksymalnie 60 minut. Po drodze napotykają liczne przeszkody i muszą rozwiązać wiele zagadek. Niecodzienna rozrywka.
Poznański Szlak Forteczny
Poznań zyskał atrakcję, dzięki której rozpowszechniana ma być wiedza na temat historii miasta nie tylko wśród turystów, ale też samych mieszkańców. Wszystko dzięki XIX-wiecznej twierdzy Poznań, znajdującej się wśród nielicznych takich obiektów w Europie. Składa się ona z fortyfikacji poligonalnych pierścienia wewnętrznego, budowanych w latach 1828 - 1869 oraz z późniejszego pierścienia zewnętrznego 18 fortów, które powstały w latach 1876 - 1890. Na nowym, 30-kilometrowym szlaku znalazło się *30 zabytkowych obiektów *i 40 tablic informacyjnych. Zwiedzanie twierdzy mają urozmaicać organizowane w jej obszarze inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, rajdy rowerowe czy spływy kajakowe.
Kopalnia Soli Wieliczka
Sezon turystyczny 2016 Kopalnia Soli "Wieliczka" i Muzeum Żup Krakowskich *witają nową atrakcją, którą jest specjalna *instalacja serwująca niecodzienny pokaz świetlny. Zanurzona w solankowym jeziorze, z logo Światowych Dni Młodzieży, znajduje się w komorze Erazma Barącza, usadowionej w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym. Komorę wydrążono w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Natomiast znajdujące się tam słone jezioro ma ok. 9 m głębokości, dlatego montaż logotypu ŚDM przeprowadzili członkowie Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
Słowiński Park Narodowy
O nową atrakcję turystyczną nad Bałtykiem postarała się sama natura. Na plaży *Słowińskiego Parku Narodowego w Rowach *cofające się morze odsłoniło pozostałości po dębowej puszczy sprzed 3 tys. lat. Słona woda dobrze zakonserwowała drzewa, choć dziś można zobaczyć zaledwie ich martwe fragmenty. Szczątki pradawnej puszczy znajdują się na obszarze ściśle chronionym, który jest ważnym siedliskiem ptaków. Podobne pnie turyści mogą zobaczyć we wschodniej części parku na zielonym szlaku turystycznym.
Historyczna Oczyszczalnia w Grudziądzu
Oczyszczalnia ścieków z 1906 roku *jest nową atrakcją turystyczną *Grudziądza. Zabytkowy obiekt, pochodzący jeszcze z czasów założenia sieci kanalizacyjnej w mieście, funkcjonował do 1970 roku, kiedy "zabytkowe" elementy mechaniczne, stare pompy i kraty przestały pełnić swoją pierwotną rolę. Dzięki renowacji pozostałych po dawnej oczyszczalni i przepompowni urządzeń, można sprawdzić funkcjonalność zastosowanych dawniej rozwiązań technicznych. Historyczny obiekt jest udostępniany do zwiedzania raz w miesiącu, po wcześniejszym uzgodnieniu z sekretariatem spółki.
Park Gigantów na Kaszubach
W Parku Miniatur w Stryszej Budzie na Kaszubach znajdziemy wierne kopie obiektów z niemal wszystkich kontynentów. Wszystko jest 25 razy mniejsze od oryginału. Okazuje się jednak, że można tu przenieść się także do krainy gigantów. Od niedawna w parku znaleźć można niebywałe obiekty, na czele z samolotem o długości niespełna 40 m. Tupolew 134A dawniej służył we flocie PLL LOT, a na początku lat 90. został wycofany z eksploatacji. To ta sama maszyna, która przez lata stała w Płońsku przy trasie Gdańsk - Warszawa. W Parku Gigantów znalazło się też miejsce na monster truck z ogromnymi kołami i na wielkie owady. Nowością w tym sezonie będzie aleja z ptakami siedem razy większymi niż oryginał, zobaczymy m.in. metrowego wróbla czy 5-metrowego orła.
ml