Największe w historii bankructwa polskich biur podróży

Największe w historii bankructwa polskich biur podróży

Bankructwo biur podróży dotyczy zarówno turystów, którzy wybierali się na wakacje z danym touroperatorem, jak i tych którzy zdążyli już wyruszyć na upragniony urlop. W takich chwilach często skazani są na koczowanie w hotelowych holach czy na lotniskach. Przedstawiamy największe upadłości biur podróży w Polsce w ostatnich latach.

Bankructwo biur podróży dotyczy zarówno turystów, którzy wybierali się na wakacje z danym touroperatorem, jak i tych którzy zdążyli już wyruszyć na upragniony urlop. W takich chwilach często skazani są na koczowanie w hotelowych holach czy na lotniskach. Przedstawiamy największe upadłości biur podróży w Polsce w ostatnich latach.

pw/if

1 / 10

Triada

Obraz
© PAP/Radek Pietruszka

Milionowe wierzytelności Triady przyczyniły się do bankructwa biura turystycznego Sky Club, które organizowało wyjazdy pod marką własną oraz Triady. Touroperator złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o upadłość spółki 4 lipca br. Poza granicami kraju zostało uwięzionych aż 4,7 tys. klientów biura podróży. To największy w historii upadek polskiego biura podróży.

pw/if

2 / 10

El Greco

Obraz
© PAP/JACEK TURCZYK

Nasze zestawienie otwiera biuro podróży El Greco, które ogłosiło upadłość w 2004 roku. W specjalnym oświadczeniu biuro podało, że powodem tej decyzji są koszty, związane z zapewnieniem zakwaterowania i powrotu do Polski turystów, którzy odmówili lotu samolotem linii Flash Airlines. Boeing tego egipskiego przewoźnika uległ kilka dni wcześniej katastrofie, w której zginęło 148 osób. Na wakacjach z El Greco było wówczas ok. 150 osób.

3 / 10

Aladin Group

Obraz
© sxc.hu

Biuro podróży Aladin zniknęło z polskiego rynku turystycznego w 2003 roku. Właścicielami firmy z siedzibą w Warszawie byli obywatele tunezyjscy, którzy uciekli z Polski z blisko 230 tys. zł swoich klientów. Na wycieczkach organizowanych przez touroperatora przebywało za granicą ok. 200 osób, które nie miały zagwarantowanej możliwości powrotu do Polski.

4 / 10

Orbis Travel

Obraz
© PAP/Radek Pietruszka

Dokładnie 1064 turystów znajdowało się na wakacjach z Orbis Travel, gdy biuro 29 września 2010 roku skierowało do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzję o zaprzestaniu działalności podjął zarząd firmy. Komunikat zamieszczono tego samego dnia na stronie internetowej. Firma z wieloletnią tradycją zaczęła podupadać, gdy francuski Accor, po nabyciu pakietu kontrolnego, zajął się głównie siecią hoteli. Biuro zostało założone w 1920 roku we Lwowie i było jednym z dziesięciu pierwszych na świecie.

5 / 10

Kopernik Travel

Obraz
© PAP

Upadek warszawskiego biura podróży Kopernik Travel, w lipcu 2009 roku, spowodował duże zamieszanie na rynku turystycznym. Blisko 950 osób zostało uwięzionych w Egipcie i Tunezji. Touroperator stał się niewypłacalny i był zmuszony odwołać kolejne imprezy oraz złożyć w sądzie wniosek o upadłość.

6 / 10

SDS Holidays

Obraz
© sxc.hu

Z kolei w sierpniu 2003 roku właściciel biura podróży SDS Holidays z Poznania uciekł do Turcji z pieniędzmi klientów. Touroperator pozostawił za granicą - w Turcji, Bułgarii i Grecji - około 1000 osób. Pracownicy SDS Holidays złożyli doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez prezesa biura.

7 / 10

Open Travel

Obraz
© PAP/Wojciech Szabelski

Toruńskie biuro podróży Open Travel, które zbankrutowało w 2006 roku, nie było nawet członkiem Polskiej Izby Turystyki (PIT), co powinno być przestrogą dla jego klientów. Gdy touroperator ogłosił upadłość, najwięcej turystów było na Dominikanie. Pozostali odpoczywali w krajach śródziemnomorskich: Grecji, Hiszpanii, Chorwacji i Tunezji – łącznie ponad 1000 osób.

8 / 10

Selectours

Obraz
© PAP/Tomasz Gzell

We wrześniu 2010 roku upadło biuro turystyczne Selectours. Decyzję o ogłoszeniu upadłości i zaprzestaniu działalności podjął zarząd firmy. Biuro organizowało wyjazdy m.in. do Tunezji i Egiptu. Według zarządu Selectours bankructwo spowodowane było m.in. trudnościami w ściągnięciu należności. Za granicą w pułapce znalazło się ok. 1500 turystów.

9 / 10

Big Blue

Obraz
© sxc.hu

1500 turystów znajdowało się także na urlopie z touroperatorem Big Blue, gdy ten w 2003 roku stracił licencję na skutek skarg klientów. Co ciekawe w tym samym dniu powstało Big Blue Travel, które notabene zbankrutowało w nocy z 2 na 3 października 2010 roku. Na szczęście biuro było ubezpieczone i zobowiązania przejął ubezpieczyciel: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A.

10 / 10

Alpina Tour

Obraz
© AFP

Najbardziej spektakularny upadek zanotowało biuro podróży Alpina Tour, należące w latach 90-tych do największych w Polsce. Mimo, że touroperator od samego początku miał kłopoty finansowe i odmówiono mu przyjęcia do Krakowskiej Izby Turystyki z powodu zalegania zagranicznym firmom z płatnościami, reklamy w telewizji i na bilbordach oraz wyjątkowo atrakcyjne ceny kusiły Polaków. Gdy w 1999 roku biuro ogłosiło bankructwo, za granicą znajdowało się ok. 3000 klientów biura.

selectourssky clubtriada

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)