Największe w historii bankructwa polskich biur podróży
Bankructwo biur podróży dotyczy zarówno turystów, którzy wybierali się na wakacje z danym touroperatorem, jak i tych którzy zdążyli już wyruszyć na upragniony urlop. W takich chwilach często skazani są na koczowanie w hotelowych holach czy na lotniskach. Przedstawiamy największe upadłości biur podróży w Polsce w ostatnich latach.
Bankructwo biur podróży dotyczy zarówno turystów, którzy wybierali się na wakacje z danym touroperatorem, jak i tych którzy zdążyli już wyruszyć na upragniony urlop. W takich chwilach często skazani są na koczowanie w hotelowych holach czy na lotniskach. Przedstawiamy największe upadłości biur podróży w Polsce w ostatnich latach.
pw/if
Triada
Milionowe wierzytelności Triady przyczyniły się do bankructwa biura turystycznego Sky Club, które organizowało wyjazdy pod marką własną oraz Triady. Touroperator złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o upadłość spółki 4 lipca br. Poza granicami kraju zostało uwięzionych aż 4,7 tys. klientów biura podróży. To największy w historii upadek polskiego biura podróży.
pw/if
El Greco
Nasze zestawienie otwiera biuro podróży El Greco, które ogłosiło upadłość w 2004 roku. W specjalnym oświadczeniu biuro podało, że powodem tej decyzji są koszty, związane z zapewnieniem zakwaterowania i powrotu do Polski turystów, którzy odmówili lotu samolotem linii Flash Airlines. Boeing tego egipskiego przewoźnika uległ kilka dni wcześniej katastrofie, w której zginęło 148 osób. Na wakacjach z El Greco było wówczas ok. 150 osób.
Aladin Group
Biuro podróży Aladin zniknęło z polskiego rynku turystycznego w 2003 roku. Właścicielami firmy z siedzibą w Warszawie byli obywatele tunezyjscy, którzy uciekli z Polski z blisko 230 tys. zł swoich klientów. Na wycieczkach organizowanych przez touroperatora przebywało za granicą ok. 200 osób, które nie miały zagwarantowanej możliwości powrotu do Polski.
Orbis Travel
Dokładnie 1064 turystów znajdowało się na wakacjach z Orbis Travel, gdy biuro 29 września 2010 roku skierowało do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzję o zaprzestaniu działalności podjął zarząd firmy. Komunikat zamieszczono tego samego dnia na stronie internetowej. Firma z wieloletnią tradycją zaczęła podupadać, gdy francuski Accor, po nabyciu pakietu kontrolnego, zajął się głównie siecią hoteli. Biuro zostało założone w 1920 roku we Lwowie i było jednym z dziesięciu pierwszych na świecie.
Kopernik Travel
Upadek warszawskiego biura podróży Kopernik Travel, w lipcu 2009 roku, spowodował duże zamieszanie na rynku turystycznym. Blisko 950 osób zostało uwięzionych w Egipcie i Tunezji. Touroperator stał się niewypłacalny i był zmuszony odwołać kolejne imprezy oraz złożyć w sądzie wniosek o upadłość.
SDS Holidays
Z kolei w sierpniu 2003 roku właściciel biura podróży SDS Holidays z Poznania uciekł do Turcji z pieniędzmi klientów. Touroperator pozostawił za granicą - w Turcji, Bułgarii i Grecji - około 1000 osób. Pracownicy SDS Holidays złożyli doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez prezesa biura.
Open Travel
Toruńskie biuro podróży Open Travel, które zbankrutowało w 2006 roku, nie było nawet członkiem Polskiej Izby Turystyki (PIT), co powinno być przestrogą dla jego klientów. Gdy touroperator ogłosił upadłość, najwięcej turystów było na Dominikanie. Pozostali odpoczywali w krajach śródziemnomorskich: Grecji, Hiszpanii, Chorwacji i Tunezji – łącznie ponad 1000 osób.
Selectours
We wrześniu 2010 roku upadło biuro turystyczne Selectours. Decyzję o ogłoszeniu upadłości i zaprzestaniu działalności podjął zarząd firmy. Biuro organizowało wyjazdy m.in. do Tunezji i Egiptu. Według zarządu Selectours bankructwo spowodowane było m.in. trudnościami w ściągnięciu należności. Za granicą w pułapce znalazło się ok. 1500 turystów.
Big Blue
Aż 1500 turystów znajdowało się także na urlopie z touroperatorem Big Blue, gdy ten w 2003 roku stracił licencję na skutek skarg klientów. Co ciekawe w tym samym dniu powstało Big Blue Travel, które notabene zbankrutowało w nocy z 2 na 3 października 2010 roku. Na szczęście biuro było ubezpieczone i zobowiązania przejął ubezpieczyciel: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A.
Alpina Tour
Najbardziej spektakularny upadek zanotowało biuro podróży Alpina Tour, należące w latach 90-tych do największych w Polsce. Mimo, że touroperator od samego początku miał kłopoty finansowe i odmówiono mu przyjęcia do Krakowskiej Izby Turystyki z powodu zalegania zagranicznym firmom z płatnościami, reklamy w telewizji i na bilbordach oraz wyjątkowo atrakcyjne ceny kusiły Polaków. Gdy w 1999 roku biuro ogłosiło bankructwo, za granicą znajdowało się ok. 3000 klientów biura.