Niezwykły Most Nieśmiertelności
Tai Shan - jedna z pięciu wielkich gór taoizmu – ma ogromne znaczenie dla chińskiej kultury i historii. Na jej zboczach kryje się także niezwykły cud natury – Most Nieśmiertelności.
Tai Shan - jedna z pięciu wielkich gór taoizmu – ma ogromne znaczenie dla chińskiej kultury i historii. Na jej zboczach kryje się także niezwykły cud natury – Most Nieśmiertelności.
Święta Góra Tai Shan położona jest w prowincji Szantung i wyznacza wschodni kierunek taoistycznych pięciu świętych gór, które ulokowane są zgodnie z chińskimi zasadami stron świata. Uznawana jest często za najważniejszą z nich, a i łączy się ją z takimi hasłami, jak wschód słońca, narodziny czy odnowa.
Obejmująca powierzchnię ponad 400 kilometrów kwadratowych Tai Shan, tak jak pozostałe cztery święte góry stanowi bardzo ważne centrum religijne. Można tu zobaczyć aż 22 świątynie, liczne kamienne tablice i rysunki skalne.
Najważniejsze obiekty to Świątynia Dai, pośwęcona bogowi Tai Shan, Świątynia Błękitnego Obłoku, poświęcona córce boga Tai Shan, bogini Laomu oraz Świątynia Świętej Skały z Salą Tysiąca Buddów.
Tai Shan jest odwiedzana przez pielgrzymów od ponad 3 tysięcy lat! Podobno Święta Góra była miejscem kultu już za czasów Dynastii Shang, panującej w północno-wschodnich Chinach od ok. 1600 do 1046 roku p.n.e.
Najwyższy wierzchołek Tai Shan to Jadeitowy Cesarz, mający 1545 metrów wysokości. By dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 7200 schodów. Podczas wędrówki można podziwiać bramy i sklepione przejścia.
W pewnym momencie oczom pielgrzymów i turystów ukazuje się także niezwykłe dzieło natury. Most Nieśmiertelności składa się z trzech ogromnych oraz kilku mniejszych skał. Przepaść pod nim zdaje się nie mieć końca.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy skały ułożyły się w tak niewiarygodny sposób. Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej most istnieje od ostatniej epoki lodowcowej.
Choć niezwykła formacja zajmuje stałe miejsca na listach najbardziej przerażających mostów na świecie, śmiałków, którzy mają odwagę po nim przejść wcale nie brakuje.
if/pw