MiastaPodróż śladami piosenek, czyli muzyczna mapa świata

Podróż śladami piosenek, czyli muzyczna mapa świata

Przesłuchali tysiące piosenek, przeczytali ich teksty i na tej podstawie stworzyli nietypową mapę świata – World Song Map. Tytuły wybranych utworów nanieśli na kraje, miasta, rzeki, oceany czy rejony świata. Nie zapomnieli o Polsce.

Podróż śladami piosenek, czyli muzyczna mapa świata
Źródło zdjęć: © Dorothy
Ilona Raczyńska

25.01.2017 | aktual.: 25.01.2017 13:16

Pracownicy brytyjskiego studia artystycznego Dorothy przez 8 miesięcy zbierali materiały do stworzenia muzycznej mapy świata. W niektórych przypadkach wybór był oczywisty – od razu było wiadomo, gdzie umiejscowić takie utwory, jak: "Anarchy in the UK", "London calling", "California dreaming", "Born in the U.S.A" czy "Back in the USSR". Ale twórcy mapy szukali też smaczków – dopatrywali się ważnych słów w treści, a nie tylko w tytułach. Co wybrali dla Polski?

Obraz
© Dorothy

– Najważniejsze piosenki, jakie umiejscowiliśmy na mapie Polski to "Warsaw" (Joy Division)
i "Warszawa" (David Bowie)
– mówi Wirtualnej Polsce Ali Johnson, dyrektor Dorothy. – Pozostałe piosenki, które znalazły się w okolicy Polski, choć nie mają jej w nazwie, to są tam, bo przynajmniej trochę odzwierciedlają historię waszego kraju. Chodzi na przykład o utwór "Atrocity Exhibition" (Joy Division).

Przypomnijmy, że "Warszawa" to utwór głównie instrumentalny, pochodzący z płyty Bowiego "Low", która ukazała się w 1977 r. W jego końcowej fazie można usłyszeć artystę śpiewającego kilka zwrotek w wymyślonym przez siebie języku. Bowie odwiedził Warszawę w 1973 roku, wracając do Wielkiej Brytanii ze Związku Radzieckiego. Wiadomo, że na placu Komuny Paryskiej kupił kilka płyt. To, jak smutne wrażenie zrobiła na nim polska stolica, słychać w utworze.

Druga piosenka, która znalazła się na mapie – "Warsaw" to dzieło zespołu, który pierwotnie także nazywał się Warsaw, ale wkrótce przemianowano go na Joy Division. Pierwsza nazwa zespołu i tytuł utworu zainspirowane były właśnie piosenką Bowiego. Debiutancka płyta została nagrana w maju 1978, ale artyści byli rozczarowani efektami końcowego montażu i nakład został wycofany. Album wzbogacono o dodatkowe utwory i wydano w 1994 roku.

W niektórych przypadkach twórcy mapy musieli postawić na kreatywność i grę słów, bo choć słowa piosenek nie miały nic wspólnego z danym miejscem, to tytuły wydawały się idealnie pasować. Tak było w przypadku: "Isolation" (Joy Division) dla Północnej Korei czy "I Ran" (Flock of Seagulls) dla Iranu. W sumie na mapie świata umiejscowili ponad 1200 utworów.

Obraz
© Dorothy

– Ze względu na obszar najwięcej problemów mieliśmy ze skompletowaniem mapy Rosji, ale w tym wypadku też postawiliśmy na pomysł. Użyliśmy piosenek, które miały sens ze względu na geografię, środowisko naturalne czy politykę. Dlatego wybraliśmy, np. “Pretty Vacant” (Sex Pistols) czy “Everybody Wants to Rule the World” (Tears for Fears) – mówi Ali Johnson. – Warto pamiętać, że mapa jest w pewnym sensie fikcyjna, stworzona na bazie naszych własnych wyborów, a wszystkie utwory odnoszą się raczej do rejonów, a nie konkretnych miast. W przyszłości chcemy mapę aktualizować, więc wszelkie uwagi I komentarze dotyczące utworów są mile widziane.

Mapa dostępna jest w dwóch wersjach – tradycyjnej i vintage. Można ją wydrukować, kupić lub po prostu inspirować się nią w planowaniu kolejnych podróży.

Źródło artykułu:WP Turystyka
warszawapolskapiosenki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)