Rimini
Położenie: | Północno-wschodnia część kraju, na wybrzeżu, nad Morzem Adriatyckim |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | Euro (1 euro = 4,24 zł) |
Rimini to jedno z bardziej znanych miast regionu Emilia-Romania, które rocznie odwiedzają setki tysięcy turystów ze słonecznej Italii i z całego świata. Walory tego kurortu z bogatą infrastrukturą zachwala chociażby utwór italo disco „Welcome to Rimini” Kena Laszlo. To tutaj produkuje się motocykle firmy Bimota i urodził się reżyser Federico Fellini, któremu zadedykowano muzeum w Rimini. Niedaleko stąd do Ravenny oraz Riccione.
Rimini – pogoda
Morski klimat charakterystyczny dla okolicy sprzyja lipcowym i sierpniowym upałom w Rimini. Można tutaj wówczas trafić na kilkutygodniowy okres z temperaturą przekraczającą 40°C, a także na niezwykle zatłoczone plaże. Najwilgotniejsza w regionie jest jesień i początek zimy, a konkretnie okres pomiędzy październikiem i styczniem. W maju i czerwcu już można z powodzeniem opalać się na plaży, zwiedzać niedalekie winnice i miasteczka oraz korzystać z atrakcji w nieco niższych przed sezonem turystycznym cenach.
Rimini – atrakcje
Rimini i okolice to przede wszystkim popularne od lat piaszczyste plaże (bezpłatna ma numer 1). Letnie upały sprzyjają plażowaniu nad brzegiem Adriatyku i morskim kąpielom w wyróżnianej certyfikatami czystej wodzie. Kurorty turystyczne oferują wypożyczalnie leżaków, parasoli, sprzętu wodnego, klimatyczne restauracje, gdzie zjemy coś szybkiego w miejscu typu fast-food, a także w bardziej wykwintniej restauracji z aromatyczną, włoską kawą i regionalnymi alkoholami.
Co warto zobaczyć w Rimini?
- Łuk Augusta, jednoprzęsłowy łuk triumfalny z czasów rzymskich, stanowiący granicę drogi via Flaminia. Konstrukcja powstała z rozkazu Oktawiana Augusta w I wieku p.n.e. Pełnił niegdyś rolę bramy miejskiej, jako część murów obronnych miasta. Na półkolumnach znajdują się korynckie kapitele, medaliony z wizerunkami bogów, fronton, szczyt wyznaczają blanki z cegły. Nie zachował się posąg Oktawiana Augusta, zwieńczający obiekt.
- Most Tyberiusza, z I wieku p.n.e., zbudowany z istryjskiego kamienia, do dziś przetrwał w niezmienionej formie.
- Tempio Malatestiano, niesamowitą Świątynię Malatestów z XIII wieku, wzniesioną przez ówczesnego księcia Rimini. Wspaniałą architekturę uzupełniają cenne rzeźby wewnątrz.
- San Marino, miasto-państwo i jedyną republikę na świecie. Wycieczka zajmuje cały dzień, a w San Marino znajdziemy trzy zamki, fortyfikacje i mnóstwo średniowiecznych budowli.
- Delfinarium z oceanarium, park rozrywki otwarty latem nawet do 23, usytuowany w pobliżu portu i bezpłatnej plaży. Pokazy umiejętności delfinów butlonosych urządzane są kilkakrotnie w ciągu dnia, trwają pół godziny i stanowią niezapomnianą atrakcję dla wszystkich dzieci.
- Oceanarium Acquario di Cattolica, gdzie w czasie dwugodzinnego zwiedzania zobaczyć można piękną rafę koralową, meduzy, pingwiny, żółwie, piranie oraz rekiny.
- Mirabilandię, 40 hektarów z pięknymi, sztucznymi plażami, wesołym miasteczkiem, zjeżdżalniami wodnymi, pokazami kaskaderskimi czy laserowymi show.
- Fiabilandię, centrum rozrywkowe dla dzieci, gdzie można uczestniczyć w horror show, przepłynąć się po jeziorze, przejechać pociągiem po parku, zobaczyć Dziki Zachód czy popływać w basenach.
Rimini – lokalne potrawy
Początki Rimini sięgają 3 wieku p.n.e. i rzymskiej osady Ariminum. Od zawsze wyrabiany ręcznie makaron jajeczny stanowił bardzo istotną podstawę lokalnej kuchni. Gwiazdą restauracyjnego menu regionu Emilia-Romania jest tagliatelle con ragu, z aromatycznym sosem mięsnym. Jada się tutaj sporo gnocchi, cielęciny, królików, kurczaków, kaczek.
Będąc w Rimini, trzeba spróbować takich produktów regionalnych, jak:
- Szynka parmeńska.
- Szynka modeńska.
- Mortadela.
- Parmezan.
- Ser Parmigiano Reggiano.
- Ocet balsamiczny.
- Precle, coppiette.
- Placki chlebowe, np. piadina czy focaccia.
- Słodkie ravioli na deser.
- Piwo Peroni, Dreher, Moretti.
- Likier Strega.
- Wódka grappa.
- Anyżówka Sambuca.
Przykładowe ceny | - Zestaw 2 leżaków i parasol na jednej z plaż: od 68 zł za dobę; |
Komunikacja | Jedna linia trolejbusowa, taksówki, 6 stacji kolejowych |
Orientacyjna odległość | 1104 km w linii prostej, 1534 km jazdy samochodem (15 h jazdy), 2168 km jazdy pociągiem (doba jazdy) |
Lotniska |
Komentarze