Trwa ładowanie...

Sycylia - największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Nigdzie indziej w Europie nie zaznasz tyle słońca!

Zanim wyjedziemy nad Bałtyk, na Mazury czy w Bieszczady, zadamy sobie pytanie, czy w trakcie wolnego czasu będą towarzyszyć nam deszcz i chmury. Jest jednak w Europie miejsce, gdzie dni słonecznych w ciągu roku jest ok. 300 i podczas wyjazdu możemy mieć niemal 100-procentową gwarancję świetnej pogody. Mowa o Sycylii, największej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Sycylia - największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Nigdzie indziej w Europie nie zaznasz tyle słońca!Źródło: Shutterstock.com
d1u4rck
d1u4rck

Sycylia przyciąga krajobrazami i bogactwem zabytków. Wielbiciele historii znajdą tu starożytne ruiny, koneserzy kuchni - wyjątkowe wina, a amatorzy aktywnego wypoczynku nadmorskie kurorty i pełne atrakcji miasteczka. Do tego Sycylia szczyci się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku. Już w starożytności nazywana była Wyspą Słońca.

– W tym roku Sycylia jest najczęściej wybieranym przez polskich turystów włoskim kierunkiem. Od początku maja do końca lipca 1/3 wyjazdów do tego kraju to właśnie wyjazdy na tę wyspę. Średnio płacimy 2500 zł za osobę. W tej chwili znajdziemy oferty last minute z przeceną ok. 30 proc. Biura podróży oferują zarówno wyjazdy wypoczynkowe w obiektach różnej klasy, w tym oczywiście z formułą all inclusive, a także wycieczki objazdowe, na które Polacy najchętniej wyjeżdżają we wrześniu i październiku – mówi Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl.

Tydzień urlopu na tej wyspie można zarezerwować już za 1741 zł (ze śniadaniami). Sprawdziliśmy też, gdzie warto się udać i co zobaczyć.

Etna - najwyższy (wciąż czynny!) wulkan w Europie

Mityczna, nieco przerażająca góra Etna jest wysoka na 3323 m n.p.m., co daje jej pierwsze miejsce w Europie w kategorii najwyższych wulkanów. To z nią najczęściej utożsamiana jest Sycylia. Starożytni Grecy wierzyli, że w jej wnętrzu znajduje się kuźnia mitologicznego boga ognia Wulkana. Rzymianie uważali, że mieszka w nim stugłowy olbrzym Tyfon, zamknięty tam przez Jowisza. Z odległości Etna robi ogromne wrażenie, a z głównego krateru na szczycie często wydobywają się opary. Choć ma ponad 270 kraterów bocznych, lawa za każdym wybuchem znajduje sobie nową drogę ujścia. Od V w. zanotowano 80 dużych erupcji, z których najsilniejsza była ta z 1669 r., kiedy została zniszczona Katania. Ostatnia miała miejsce w 2008 r. Naukowcy nieustannie obserwują aktywność Etny i są w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi kolejny wybuch.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Katania – stolica stworzona z lawy

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po przybyciu do Katanii, to jednolity kolor tutejszych kościołów, pałaców, mostów, domów i dróg. Wszystko zrobione jest tu z lawy. Czarno-biały pejzaż miasta kontrastuje z barwnym życiem nocnym, mnogością lokali rozrywkowych, pubów, restauracji i kawiarni. Starożytne ruiny teatru, amfiteatru, odeonu i term nie są w Katanii tak wyeksponowane i malownicze jak w Taorminie, Segescie czy Agrigento i wyglądają na wciśnięte między budynki i ulice. Antyczne ruiny kontrastują z barokową scenerią miasta, zrekonstruowanego w 1693 r. po trzęsieniu ziemi.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Syrakuzy – największy ośrodek polonijny na wyspie

Syrakuzy są dynamicznym miastem o wielkiej przeszłości. Wystarczy wspomnieć, że od 2005 r. wpisane są na listę zabytków UNESCO. Na ulicach słyszy się tu często język polski - obecnie to prawdopodobnie największy ośrodek polonijny na Sycylii. Zwiedzanie Syrakuz jest jak podróż przez wieki. Było zarówno grecką metropolią, jak i ważnym miastem europejskiego baroku. Stąd pochodzili słynni przedstawiciele kultury i sztuki czy genialny naukowiec starożytności Archimedes. Zabytki kontrastują z pięknym otoczeniem, na które składają się naturalny port, jakim jest wyspa Ortygia z górami Iblei i Etną w tle, czyste morze oraz zielona okolica, przez którą przepływają rzeki Anapo i Ciane.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Modica – dawna, "sycylijska Wenecja"

Najwyższy most w Europie, malownicze panoramy, wspinaczka po starym mieście z najstarszą na Sycylii fabryką czekolady, barokowa architektura objęta patronatem UNESCO - to tylko kilka powodów, dla których warto wstąpić do miasteczka Modica, położonego wśród gór Iblei. Składa się z trzech części: Módica Alta (Wysoka) jest najstarszą partią miasta, Módica Bassa (Niska) - to centrum starego miasta, Módica Sacro Cuore, tzw. Sorda - powstała niedawno jako nowa dzielnica handlowa. W przeszłości przez centrum miasta płynęły dwie rzeki: Janni Mauro i Pozzo dei Pruni, dzięki nim zyskało ono miano "drugiej Wenecji". Rzeki zostały jednak zasypane po katastroficznej powodzi, która zniszczyła to miejsce w 1902 r. Utworzono wtedy w miejscu ich koryt dwie główne drogi dolnej dzielnicy: Corso Umberto I i Via Marchesa Tedeschi, które tworzą wielkie rozwidlenie w kształcie litery Y.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Cefalu - jedno z najbardziej uroczych miasteczek na Sycylii

Ze skały-fortecy La Rocca, która dominuje nad otoczonym Morzem Tyrreńskim półwyspem, roztacza się panorama na czerwone dachy rybackiego miasteczka, kamienne wieże katedry u jej podnóża i morze. Tym uroczym miejscem jest leżące w połowie drogi między Mesyną a Palermo miasteczko Cefalu. Główna ulica - Corso Ruggero - dzieli je na dwie części: jedną z kamienistymi i krętymi uliczkami, okrążającymi skałę, drugą z równoległymi, prostymi ulicami wiodącymi wprost na piaszczystą plażę.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Taormina - najpiękniejszy amfiteatr na wyspie

Ze względu na unikalne położenie na szczycie wzgórza o wysokości 250 m n.p.m., Taormina jest popularnym celem wakacyjnym. Główną atrakcję stanowi dobrze zachowany starożytny amfiteatr grecki (przebudowany przez Rzymian) - drugi co do wielkości na wyspie, lecz bez wątpienia najpiękniejszy. W pobliżu znajduje się wysepka Isola Bella, która chlubi się antycznym teatrem greckim z widokiem na Etnę.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Noto - zachwycające budowle

Nie jest duże – ma zaledwie 20 tys. mieszkańców. W zasadzie jego zwiedzanie ogranicza się do odwiedzin rynku, monumentalnej alei i kilku uliczek, które do niej dochodzą. To, co uderza od razu, gdy wkroczymy na zabytkowy obszar starego miasta, to zbudowane w jednolitym, miodowo-brunatno-żółtym kolorze pałace, kościoły, kolumny, balustrady i dekoracje. Corso Vittorio Emanuelle jest trochę jak krakowski rynek. Można godzinami chodzić w tę i z powrotem, przysiadywać w knajpkach, kawiarniach i przebierać w sklepach z pamiątkami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najpiękniejsze plaże Sycylii

Będąc w regionie Trapani koniecznie trzeba udać się do położonej 45 km dalej plaży San Vito Lo Capo. Ulokowana jest w zatoce, otoczona z jednej strony górami, co czyni ją jedną z najpiękniejszych, włoskich plaż. Wzdłuż nabrzeża ciągnie się promenada, przy której wyrastają tawerny. Drugą najpiękniejszą jest Eraclea Minoa. Leży w zachodniej części Sycylii, między miejscowościami Agrigento i Sciaccia. Wypoczywa się tu w niezwykłym otoczeniu lasów eukaliptusowych i sosen. Najlepiej zatrzymać się w okolicy ujścia rzeki Platani do morza. Capo Playa to plaża niezwykła, bo rozciąga się na długości aż 15 km! Położona jest w północnej Sycylii, w regionie Palermo, 6 km od Cefalu. Czwarta, polecana plaża znajduje się w kurorcie Mondello, 11 km od Palermo.

Zobacz, jak wyglądały wakacje w PRL-u.

d1u4rck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u4rck