Szkocja - surowa i piękna
To kraj, który jest perełką północnej Europy - strzeliste szczyty pokryte śniegiem i góry poprzecinane wielokilometrowymi dolinami, bezkresne jeziora i wyrastające wprost z wody średniowieczne zamki - któż nie dałby się uwieść takim krajobrazom? Ta okolica nie potrzebuje efektów specjalnych, by stanowić idealne tło dla baśni czy ekranizacji historycznych bitew. W Szkocji czas zatrzymał się miliony lat temu, a wędrując wąskimi graniami, gdzie zasięg telefonów komórkowych jest często tylko marzeniem, można odczuć, że trafiło się w jeden z ostatnich niezmienionych przez człowieka zakątków naszej planety. Gdy nasycimy się już Edynburgiem i poznamy wszystkie zakątki Glasgow, warto wybrać się w dzikie ostępy. Witajcie w Szkocji!
Szkocja to kraj, który jest perełką północnej Europy - strzeliste szczyty pokryte śniegiem i góry poprzecinane wielokilometrowymi dolinami, bezkresne jeziora i wyrastające wprost z wody średniowieczne zamki - któż nie dałby się uwieść takim krajobrazom? Ta okolica nie potrzebuje efektów specjalnych, by stanowić idealne tło dla baśni czy ekranizacji historycznych bitew.
W Szkocji czas zatrzymał się miliony lat temu, a wędrując wąskimi graniami, gdzie zasięg telefonów komórkowych jest często tylko marzeniem, można odczuć, że trafiło się w jeden z ostatnich niezmienionych przez człowieka zakątków naszej planety. Gdy nasycimy się już Edynburgiem i poznamy wszystkie zakątki Glasgow, warto wybrać się w dzikie ostępy. Witajcie w Szkocji!
at/if
Knoydart, Szkocja
Knoydart to półwysep na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Oblewają go dwa jeziora - Nevis i Hourn często nazywane Loch Heaven i Loch Hell (Niebo i Piekło). Ta okolica rzeczywiście poraża pięknem i uczy pokory. Nie bez powodu nazywana jest w języku gaelige "szorstkim pograniczem". To ostatnie dzikie pustkowie Wielkiej Brytanii - można tu dotrzeć jedynie łodzią albo wybierając się na 26-kilometrowy spacer z dala od asfaltowych dróg. Jedyna tutejsza wioska to Inverie, gdzie znajduje się najbardziej odosobniony pub w Wielkiej Brytanii - "The Old Forge".
North West Highlands Geopark, Szkocja
W północno-zachodniej części kraju znajduje się North West Highlands Geopark, geologiczny obiekt Unesco, gdzie znajdziemy najstarsze skały na naszym kontynencie - mają one ponad 3 miliony lat! Park ciągnie się od wysuniętego w morze Durness do położonego w głębi lądu Ullapool. Tutejsze pasma górskie, płaskowyże, lasy i plaże sprawiają, że okolica należy do najchętniej odwiedzanych rejonów Szkocji. Tutejsi mieszkańcy twierdzą, że Ben Stack zainspirował hollywoodzkich twórców filmowych, co zaowocowało unieśmiertelnieniem szczytu w logo wytwórni filmowej Paramount.
Sutherland, Szkocja
Zakątek żywcem przeniesiony z Karaibów - turkusowa woda, piaszczysta plaża pokryta niemal złotym piaskiem, a to wszystko na samej północy Szkocji. Plaża i wydmy Am Buachaille w Sutherland nad zatoką Sandwood to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w kraju. W okolicy krążą legendy o syrenach ukazujących się na pobliskich skałach, duchach żeglarzy i zatopionych statkach wikingów. By tu dotrzeć, trzeba udać się na dwukilometrowy spacer z Blairmore, dokąd można dojechać samochodem.
Glencoe, Szkocja
Szkocja to kraj, który przez wieki zmagał się z okupacją angielską, represjami i bratobójczymi walkami. Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc nierozerwalnie związanym z historią kraju jest leżąca na zachodzie Glencoe - Dolina Łez. W XVII wieku miały tu miejsce walki między klanami MacDonaldów (wspierającymi prawowitego króla Szkocji Jakuba II) i Campbell (żołnierzy popierających króla Anglii Wilhelma III). Doszło do masakry ludności - w ciągu jednego dnia zginęło tu ok. 70 osób z klanu MacDonaldów, a nazwa doliny zyskała nowy wymiar. Tragiczne wydarzenia nie odebrały jednak urody temu miejscu - 16-kilometrowa rozpadlina między górami usiana wrzosowiskami i jeziorami należy do najbardziej malowniczych miejsc na naszym kontynencie.
Szkocja - pora na dobre jedzenie
Do Szkocji można pojechać jednak nie tylko ze względu na zapierające dech w piersiach widoki czy intrygującą historię - to także miejsce, gdzie można dobrze zjeść. W Kylesku w zachodniej części szkockich wyżyn, gdzie łączą się jeziora Glencoul i Gleann Dubh znajdują się jedne z najlepszych szkockich restauracji, które nagrodzono gwiazdkami Michelin - Albannach oraz Chez Roux. Zjemy tu lokalne specjały, a przede wszystkim ryby, co do których istnieje pewność, że zostały złowione dokładnie tego dnia, którego je zamawiamy. Na tych, którzy wolą jeść w miejscach, do których przychodzą okoliczni mieszkańcy, czeka swojska Lochinver Larder.
Dunnottar, Szkocja
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów szkockiego krajobrazu są średniowieczne fortece, wieże mieszkalne i położone nad jeziorami potężne rezydencje sprzed setek lat. To chyba największe skupisko zamków w Europie, które przyciąga turystów i twórców filmowych niczym magnes. Filmy takie jak "Nieśmiertelny" czy saga o Harrym Potterze swoje najpiękniejsze ujęcia zawdzięczają właśnie szkockim krajobrazom. Jednym z ciekawszych miejsc jest Dunnottar w północno-wschodniej części kraju, nad Morzem Północnym. Dzieje leżącej na szczycie klifów zjawiskowej twierdzy sięgają wczesnego średniowiecza, a o jej znaczeniu niech świadczy fakt, że przez pewien czas przechowywano tu szkockie klejnoty koronne.
Jak dojechać?
Z Warszawy do Glasgow dolecimy już od 9 zł w jedną stronę, do Edynburga ceny biletów zaczynają się od ok. 100 zł.
at/if