Wielka Rafa Barierowa - zniszczą jeden z największych cudów natury świata
Wielka Rafa Barierowa, wpisana na listę UNESCO, może zostać bezpowrotnie zniszczona - czytamy na stronie theguardian.co.uk
Wielka Rafa Barierowa, wpisana na listę UNESCO, może zostać bezpowrotnie zniszczona - czytamy na stronie internetowym The guardian.
W odległości ok. 50 km na północ od wyspy Whitsunday w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej ma powstać port węglowy. Będzie to jeden z największych tego typu terminali na świecie. Rozbudowa portu *Abbot Point *została właśnie zatwierdzona przez rząd Australii.
Budowa największego kompleksu będzie wymagała pogłębienia dna morskiego o 3 mln metrów sześciennych. Ilość urobku, która zostanie wydobyta odpowiada mniej więcej pojemności 150 tys. wywrotek. Jeśli postawilibyśmy je jedną przy drugiej, zderzak w zderzak, auta ciągnęłyby się przez 1700 km! To, co zostanie wydobyte planuje się wyrzucić wprost do Wielkiej Rafy Koralowej. Skala zniszczeń będzie niewyobrażalna.
Budząca liczne kontrowersje decyzja o rozbudowie portu Abbot Point i podobne przedsięwzięcia bezpośrednio zagrażają istnieniu niepowtarzalnego obiektu światowego dziedzictwa jakim jest Wielka Rafa Koralowa.
Taki krok nie tylko zniszczy niepowtarzalne miejsce na naszej planecie, ale także położoną tuż obok portu plażę, która jest miejscem gniazdowania zagrożonych gatunków żółwi: zielonego i australijskiego. Oba gatunki gadów żyją tylko w północnej Australii, a ich zakres migracyjny jest najmniejszy spośród wszystkich żółwi morskich. W momencie gdy miejsce ich gniazdowania zostanie zniszczone, gady mogą wyginąć w bardzo szybkim tempie. Już zostały wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Decyzja rządu Abbotta o budowie jednego z największych terminali węglowych właśnie w tym chronionym miejscu jest kolejnym dowodem na to, że państwo reprezentuje interesy wyłącznie spółek węglowych i stacji paliw.
Rozwój przemysłu wydobywczego coraz częściej spotyka się jednak z silniejszymi protestami mieszkańców i wpływowego lobby ekologicznego. By wyrazić swoją dezaprobatę i powstrzymać kontrowersyjną budowę, Australijczycy stworzyli stronę www.fightforthereef.org.au, gdzie zbierane są podpisy przeciwko projektowi Abbot Point.
Australia jest największym producentem węgla kamiennego na półkuli południowej. Węgiel jest jednym z głównych towarów eksportowych Australii. Złoża występują w stanie Queensland i Nowej Południowej Walii.
Zobacz niezwykłe zdjęcia Wielkiej Rafy Barierowej:
pw/if/at