Trwa ładowanie...
18-04-2012 14:55

Wirtualne muzea zastąpią te tradycyjne?

Teraz możesz zwiedzać muzeum bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki wirtualnym muzeom, w których wykorzystywane są najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Zbiór może zawierać obrazy, rysunki, zdjecia, diagramy, wykresy, nagrania audiowizualne, transkrypcje wywiadów oraz wiele innych ciekawych materiałów.

Wirtualne muzea zastąpią te tradycyjne?Źródło: wikipedia.org Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
d3ataxv
d3ataxv

Teraz możesz zwiedzać muzeum bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki wirtualnym muzeom, w których wykorzystywane są najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Zbiór może zawierać obrazy, rysunki, zdjecia, diagramy, wykresy, nagrania audiowizualne, transkrypcje wywiadów oraz wiele innych ciekawych materiałów.

Wirtualne muzeum może być częścią tradycyjnego lub jednostką niezależną, istniejacą tylko w cyberprzestrzeni. Surfując po muzeach wirtualnych, użytkownik nie musi kierować się wyznaczoną trasą. Każda osoba, odwiedzająca takie muzeum, może skupić uwagę tylko na tym, co ją interesuje, bez straty czasu i pięniędzy.

Wirtualne muzea nie mają żadnych ograniczeń w porównaniu z tradycyjnymi. Dzięki dostępnym technologiom mogą dotrzeć do szerszej gamy odbiorców.

*Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego *jest pierwszym tego typu przedsięwzieciem w naszym kraju. W związku z tym, że część ekspozycji została wykona w technologii 3D, można obejrzeć przedmioty ze wszystkich stron, co nie jest możliwe w muzeum tradycyjnym. Można posłuchać niepulikowanych wcześniej wspomnień powstańców oraz obejrzeć nagrane we wnętrzach muzeum, scenki ilustrujące przebieg powstania.

d3ataxv

Ponad 1,8 tys. zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zgromadzono dotychczas w Cyfrowym Muzeum Narodowym. Rozpoczęło ono działalność w maju 2011 r. Można tutaj prześledzić osiagnięcia rodzimego malarstwa od XVI w. do początków wieku XX. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się też m.in. zabytki sztuki starożytnej pozyskane podczas wykopalisk polskich archeologów, zbiory sztuki zdobniczej, medale i monety, średniowieczne manuskrypty, fotografie i rysunki dotyczące architektury polskiej, dzieła sztuki zagranicznej.

Ponadto wirtualnie możemy zwiedzić Muzeum Historii Kobiet, Muzeum IV RP, Muzeum Reklamy *czy *Muzeum Dobranocek PRL-u.

Jeśli chodzi o zagraniczne wirtualne muzea, to na uwagę zasługuje Wirtualny Luwr. Zwiedzający ma możliwość przechodzenia z sali do sali. W każdej chwili może się zatrzymać przy wybranym eksponacie i zobaczyć jego zdjęcie w powiększonym formacie, zapoznać się z informacjami technicznymi oraz krótkim opisem.

Wirtualny Oxford umożliwia wycieczkę po mieście i uniwersytecie i pozwala na obejrzenie wielu słynnych miejsc bez konieczności wstawania od komputera.

Na stronie wirtualnego Muzeum Watykańskiego znajdziemy wiele informacji dotyczących Watykanu, jego instytucji, muzeów i zabytków. Dzięki kamerze zainstalowanej w Grotach Watykańskich można też zobaczyć grób Jana Pawła II oraz Plac św. Piotra.

Katarzyna Gessek

Więcej na: ttg.com.pl

d3ataxv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ataxv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj