Funchal
Kraj: | |
Położenie: | Funchal położony jest na południowym wybrzeżu wyspy Madera. |
Strefa czasowa: | UTC |
Waluta: | euro (EUR) |
Funchal jest turystycznym centrum wyspy Madera należącej do terytorium Portugalii. Jest położone u podnóża gór wulkanicznych i ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, co sprawia, że to nie tylko bardzo malownicze miejsce, ale także – ważny ośrodek handlowy i rybacki. Z tego powodu Funchal stał się stolicą administracyjną Autonomicznego Regionu Madera.
Funchal – najważniejsze informacje
Charakterystyczna nazwa miasta pochodzi od kopru (funcho po portugalsku), który gęsto porasta wyspę. Warto wiedzieć także, że Funchal jest uznanym na całym świecie ośrodkiem uzdrowiskowym. Wokół nadatlantyckiej plaży rozciąga się przepiękna promenada. Warto wybrać się tutaj na spacer, ponieważ prowadzi ona prosto do centrum Funchal, gdzie czekają na nas wąskie uliczki otoczone malowniczymi kamienicami, romantyczne kafejki i restauracje, a także lokalne winiarnie i moc zabytków. Na starym mieście w Funchal ulokowane są zabytkowe kościoły, muzea i centra kultury, a także klimatyczne tawerny i miejsca rozrywki.
Funchal – atrakcje turystyczne
Stare centrum Funchal z jego portem i promenadą, wąskimi i wietrznymi uliczkami, sklepikami, kawiarniami i przytulnymi restauracjami jest idealnym miejscem do pieszych wędrówek. Można tu spędzić całe wakacje, w ogóle się nie nudząc i, co bardzo ważne, nie tracąc apetytu do skosztowania lokalnych przysmaków Funchal. Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, zwiedzając Funchal, to Forteca św. Jana Chrzciciela (Fortaleza de São Tiago), Rynek Rolników (Mercado dos Lavradores) i słynną dzielnicę Lido.
Wprost nie sposób przeoczyć Fortecy św. Jana Chrzciciela w Funchal. To bardzo charakterystyczny żółty zamek, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Z powstaniem tego budynku wiąże się bardzo ciekawa historia. Ze względu na swoje położenie na Oceanem Atlantyckim Funchal stał się łakomym kąskiem dla piratów. Kiedy w XVI w. zaatakowali oni miasto, władze Funchal zdecydowały się na budowę systemu fortec. To wtedy właśnie powstała żółta twierdza nazwana Fortecą św. Jana Chrzciciela.
Co ciekawe, w XIX w. zamku używali także Brytyjczycy jako jednego z budynków kompleksu wojskowego. Później, w tym samym celu, z żółtej fortecy korzystała także armia portugalska. Dzisiaj forteca św. Jana Chrzciciela w Funchal to idealny punkt widokowy, z którego rozlega się panorama miasta, a także gratka dla miłośników historii i sztuki. Mieszczą się tutaj dzieła powstałe w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Atrakcją dla turystów jest również Rynek Rolników w Funchal, który mieści się w modernistycznym gmachu Mercado dos Lavradores. Mniej więcej od lat 40. minionego wieku działają tutaj targowisko, które zaopatruje w świeże lokalne, produkty większość mieszkańców Medery. Gmach jest podzielony na trzy części: targ rybny, stoisko owocowo-warzywne i prawdziwą giełdę kwiatów. To najlepszy sposób, żeby skosztować świeżych, lokalnych przysmaków.
Na stoiskach z rybami można np. kupić poćwiartowanego rekina. Warto także skusić się na sprzedawane na Rynku Rolników egzotyczne owoce, np. marakuję i najbardziej wymyślne krzyżówki owoców tropikalnych, jak choćby ananasobanan. Sekcja kwiatowa robi na turystach nie mniejsze wrażenie, ponieważ bukiety z lokalnych kwiatów sprzedają tutaj kobiety w tradycyjnych strojach. Na wyższej kondygnacji dostaniemy z kolei suszone owoce, bakalie i przyprawy. Kolekcjonerzy pamiątek z podróży znajdują na rynku w Funchal również ręcznie wykonane ozdoby.
Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzanie Funchal jest przejażdżka kolejką linową. Niegdyś między wzgórzem Monte, a starą częścią miasta kursowała kolej, którą zlikwidowano w okresie II wojny światowej. Lokalne władze wpadły jednak na pomysł, żeby wykorzystać trakt w celach turystycznych i zamontowały kolejkę linową w Funchal. Podczas kilkunastominutowej podróży wagonikiem można podziwiać przepiękne krajobrazy, dlatego ten środek komunikacji cieszy się neisłabnącą popularnością wśród turystów. Nie jest to jednak najtańsza atrakcja, bo bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro w jedną stronę (dla dzieci przewidziane są zniżki).
Ciekawostka: Fani piłki nożnej mogą sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Cristiano Ronaldo, który znajduje się w Funchal.
Funchal – lokalna kuchnia
Funchal jest bardzo znanym portem rybackim, dlatego będąc tutaj, koniecznie trzeba spróbować dań z owoców morza. Specjalność kuchni na całej Maderze to espada, czyli atlantycki drapieżnik pieczony i podawana np. w sosie z marakuji i prażonym bananem. Co prawda danie nie wygląda popisowo, bo pałasz atlantycki jest rybą potwornie brzydką, ale smakuje nieziemsko.
W Funchal popularne są również danie mięsne, głównie steki z wieprzowiny obowiązkowo dobrze przyprawione i z dużą ilością liści laurowych. Stołując się w lokalnych restauracjach w Funchal, warto również skosztować espetada, czyli wieprzowych szaszłyków marynowanych w czosnku i przyprawach. Danie jest niezwykle efektowne ponieważ podaje się je nadziane na metalowy szpikulec, który kelner zawiesza nad stołem.
Funchal – pogoda
Pogoda w Funchal dopisuje przez cały rok. Latem nigdy nie jest tu za gorąco, a zimy są bardzo łagodne. Rocznice amplitudy temperatur są niewielkie, dzięki czemu Maderę nazywa się wyspą wiecznej wiosny. Sprawia to, że Funchal tętni turystycznym życiem niemal nieustannie i zawsze jest dobry moment, żeby wybrać się na wakacje do Funchal. Niezależnie od tego, czy mamy letni urlop, czy ferie zimowe.
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym Funchal stał się również miejscem organizacji bardzo wielu znanych na całym świecie eventów, choćby spektakularnego noworocznego pokazu fajerwerków czy Festiwalu Kwiatów.
Kiedy warto lecieć do Funchal?
Odpowiedź na pytanie o to, kiedy warto polecieć do Funchal, jest prosta – zawsze! Zimą średnia dobowa temperatura wynosi tutaj 20 stopni, a stan taki utrzymuje się do marca. Latem z kolei Madera znajduje się pod wpływem zimnego prądu kanaryjskiego, który skutecznie obniża odczuwanie upału. Zatem warunki do zwiedzania Funchalu są wprost idealne i to przez cały rok!
Jak dolecieć z Polski do Funchalu?
Z Polski do Funchalu można dolecieć z lotniska Chopina w Warszawie, z Katowic albo Wrocławia. Niestety nie ma bezpośrednich połączeń między Polską i Funchal, dlaczego konieczne jest skorzystanie z przesiadki w Lizbonie, Zurychu, Frankfurcie albo Monachium.
Lotnisko Madera – dalsza podróż
Funchal jest bardzo dobrym punktem wypadowym do dalszych podróży po Maderze. To właśnie komunikacja miejska w Funchal działa najlepiej. Za jej pomocą z powodzeniem można dojechać w różne miejsca na wyspie. Najważniejszymi firmami przewozowymi w Funchal są Horarios de Funchal i Rodoeste. Ceny biletów nie są w nich wygórowane (1,90 EUR za bilet kupiony u kierowcy dla osoby dorosłej, dzieci w wieku 6–12 lat płacą tylko 0,70 EUR, a poniżej 6 roku życia komunikacja miejska jest darmowa), ale warto sprawdzać rozkład jazdy, planując podróż po Funchal, ponieważ zdarza się, że w ciągu dnia odjeżdża tylko kilka autobusów.
Przykładowe ceny | – przejazd kolejką Teleferico dla osoby dorosłej 10 EUR, dla dzieci od 7 do 14 lat – 5 EUR, a dla najmłodszych bilet jest darmowy; |
Komunikacja | – Miasto można zwiedzać za pomocą kolejki linowej Teleférico. Bilet na 15-minutową przejażdżkę dla osoby dorosłej kosztuje 10 EUR. |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 3 737 km |
Lotniska |
Komentarze