Trwa ładowanie...
d3t1ab1

Lizbona

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Półwysep Iberyjski, południowo-zachodnie wybrzeże ujścia Oceanu Atlantyckiego

Strefa czasowa:

UTC+00:00

Waluta:

Euro (EUR)

d3t1ab1
Lizbona ma rozbudowaną sieć komunikacyjną Shutterstock

Lizbona to stolica południwoeuropejskiego kraju, Portugalii, która co roku gości tysiące turystów. Warto wziąć Lizbonę pod uwagę podczas planowania urlopu, gdyż jest to przede wszystkim bardzo ciepłe miasto o dosyć dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej (w Lizbonie znajdziemy zarówno tramwaje, jak i autobusy, taksówki i metro) i do którego z łatwością można dostać się samolotem z Warszawy.

Gdzie leży Lizbona?

Lizbona leży w południowo-zachodniej części Portugalii, na wybrzeżu, przy Oceanie Atlantyckim, w ujściu rzeki Tag - największej rzeki w Europie. Sąsiaduje z miastem Almada, do którego można dostać się przez ogromny most Ponte 25 de Abril, biegnący wzdłuż tejże rzeki.

Kiedy warto lecieć do Lizbony?

Lizbona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, który sprawia, że są tam długie, ciepłe lata i krótkie zimy. Warto zatem odwiedzić Lizbonę w okresie od maja do października, gdyż średnie dobowe temperatury wynoszą wtedy powyżej 20 stopni, jest bardzo dużo dni słonecznych i mało opadów.

Atrakcje turystyczne Lizbony

Jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony jest Zamek św. Jerzego, który znajduje się niedaleko brzegu oceanu, na Alfamie. Jest to jeden z najstarszych zabytków Portugalii i na pewno warty zobaczenia. Ponadto warto pokusić się o zwiedzenie klasztoru Hieronimitów w Lizbonie, który został wpisany na listę UNESCO, a także spróbować przejechać się sławnym tramwajem 28, który przejeżdża obok najważniejszych atrakcji turystycznych Lizbony.

Często odwiedzanym miejscem jest także oceanarium w Lizbonie.

Lizbona – kuchnia

Portugalskie smaki to przede wszystkim proste dania z rybami i owocami morza. Najpopularniejszym daniem, które z łatwością można dostać w Lizbonie, jest bacalhau, czyli dorsz suszony i solony, przygotowywany na różne sposoby (podobno jest to jedyna ryba na świecie, z której można zrobić aż 365 potraw). Nie oznacza to jednak, że nie jada się innych mięs, wręcz przeciwnie: jedną z innych, bardziej znanych potraw portugalskich jest cozido, czyli jadane głównie zimą danie składające się z wielu mięs i warzyw, m.in. wołowiny, wieprzowiny, ziemniaków, kapusty, ryżu.

Należy pamiętać, że Portugalia słynie z produkcji win, dlatego, będąc w Lizbonie, spróbujmy lampki wzmacnianego wina porto lub madery.

W Lizbonie królują różnego rodzaju kawiarnie (szczególnie pastelarie, dostępne niemalże na każdym kroku) i restauracje. Oferują one oferują lekkie śniadania, które składają się najczęściej z kawy, soku pomarańczowego, słodkich babeczek pasteis de nata i tostów, a także tradycyjne obiady i kolacje. Należy wiedzieć, że niektore knajpy zamykane są już popołudniu

Lizbona – sieć komunikacyjna

Rozbudowana sieć komunikacyjna w Lizbonie sprawia, że wszędzie jest blisko. Możemy przejechać się metrem, łączącym najwazniejsze punkty w mieście, który dzieli się na cztery części: czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną. Warto wiedzieć, że metro w Lizbonie to nie tylko środek komunikacyjny, z którego codziennie korzystają tysiące mieszkańców. To także miejsce, gdzie często organizuje się wystawy oraz targi, również strajki.

Na powierzchni miasta mamy sieć tramwajową i autobusową. Bilety można kupić praktycznie wszędzie: w budkach do tego wyznaczonych, u kierowców, na stacjach, w automatach tramwajowych. Miasto oferuje nam dodatkowo windy miejskie, które stanowią niejako znak rozpoznawczy Lizbony, a także taksówki i kolej podmiejską.

Lizbona
Przykładowe ceny

- śniadanie w pastelarii - od ok. 8,60 zł do ok. 17 zł,
- obiad - od ok. 25 zł do ok.40 zł,
- bilet na tramwaj, autobus, metro: funkcja zapping - ok. 6 zł; zakupiony u kierowcy - ok. 8 zł; zakupiony u motorniczego - ok. 12 zł,
- 1,5 l butelka wody mineralnej niegazowanej: ok. 4 zł
- butelka regionalnego wina bialego: od 6 zł w górę

Komunikacja

Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie, sieć tramwajowa, sieć autobusowa, sieć metro

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 3 300 km

Lotniska
d3t1ab1
d3t1ab1
d3t1ab1
d3t1ab1