Trwa ładowanie...
d44w7kv

Lizbona

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Półwysep Iberyjski, południowo-zachodnie wybrzeże ujścia Oceanu Atlantyckiego

Strefa czasowa:

UTC+00:00

Waluta:

Euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Lizbona to stolica południwoeuropejskiego kraju, Portugalii, która co roku gości tysiące turystów. Warto wziąć Lizbonę pod uwagę podczas planowania urlopu, gdyż jest to przede wszystkim bardzo ciepłe miasto o dosyć dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej (w Lizbonie znajdziemy zarówno tramwaje, jak i autobusy, taksówki i metro) i do którego z łatwością można dostać się samolotem z Warszawy.

Gdzie leży Lizbona?

Lizbona leży w południowo-zachodniej części Portugalii, na wybrzeżu, przy Oceanie Atlantyckim, w ujściu rzeki Tag - największej rzeki w Europie. Sąsiaduje z miastem Almada, do którego można dostać się przez ogromny most Ponte 25 de Abril, biegnący wzdłuż tejże rzeki.

Kiedy warto lecieć do Lizbony?

Lizbona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, który sprawia, że są tam długie, ciepłe lata i krótkie zimy. Warto zatem odwiedzić Lizbonę w okresie od maja do października, gdyż średnie dobowe temperatury wynoszą wtedy powyżej 20 stopni, jest bardzo dużo dni słonecznych i mało opadów.

Atrakcje turystyczne Lizbony

Jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony jest Zamek św. Jerzego, który znajduje się niedaleko brzegu oceanu, na Alfamie. Jest to jeden z najstarszych zabytków Portugalii i na pewno warty zobaczenia. Ponadto warto pokusić się o zwiedzenie klasztoru Hieronimitów w Lizbonie, który został wpisany na listę UNESCO, a także spróbować przejechać się sławnym tramwajem 28, który przejeżdża obok najważniejszych atrakcji turystycznych Lizbony.

Często odwiedzanym miejscem jest także oceanarium w Lizbonie.

Lizbona – kuchnia

Portugalskie smaki to przede wszystkim proste dania z rybami i owocami morza. Najpopularniejszym daniem, które z łatwością można dostać w Lizbonie, jest bacalhau, czyli dorsz suszony i solony, przygotowywany na różne sposoby (podobno jest to jedyna ryba na świecie, z której można zrobić aż 365 potraw). Nie oznacza to jednak, że nie jada się innych mięs, wręcz przeciwnie: jedną z innych, bardziej znanych potraw portugalskich jest cozido, czyli jadane głównie zimą danie składające się z wielu mięs i warzyw, m.in. wołowiny, wieprzowiny, ziemniaków, kapusty, ryżu.

Należy pamiętać, że Portugalia słynie z produkcji win, dlatego, będąc w Lizbonie, spróbujmy lampki wzmacnianego wina porto lub madery.

W Lizbonie królują różnego rodzaju kawiarnie (szczególnie pastelarie, dostępne niemalże na każdym kroku) i restauracje. Oferują one oferują lekkie śniadania, które składają się najczęściej z kawy, soku pomarańczowego, słodkich babeczek pasteis de nata i tostów, a także tradycyjne obiady i kolacje. Należy wiedzieć, że niektore knajpy zamykane są już popołudniu

Lizbona – sieć komunikacyjna

Rozbudowana sieć komunikacyjna w Lizbonie sprawia, że wszędzie jest blisko. Możemy przejechać się metrem, łączącym najwazniejsze punkty w mieście, który dzieli się na cztery części: czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną. Warto wiedzieć, że metro w Lizbonie to nie tylko środek komunikacyjny, z którego codziennie korzystają tysiące mieszkańców. To także miejsce, gdzie często organizuje się wystawy oraz targi, również strajki.

Na powierzchni miasta mamy sieć tramwajową i autobusową. Bilety można kupić praktycznie wszędzie: w budkach do tego wyznaczonych, u kierowców, na stacjach, w automatach tramwajowych. Miasto oferuje nam dodatkowo windy miejskie, które stanowią niejako znak rozpoznawczy Lizbony, a także taksówki i kolej podmiejską.

Lizbona
Przykładowe ceny

- śniadanie w pastelarii - od ok. 8,60 zł do ok. 17 zł,
- obiad - od ok. 25 zł do ok.40 zł,
- bilet na tramwaj, autobus, metro: funkcja zapping - ok. 6 zł; zakupiony u kierowcy - ok. 8 zł; zakupiony u motorniczego - ok. 12 zł,
- 1,5 l butelka wody mineralnej niegazowanej: ok. 4 zł
- butelka regionalnego wina bialego: od 6 zł w górę

Komunikacja

Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie, sieć tramwajowa, sieć autobusowa, sieć metro

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 3 300 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44w7kv
d44w7kv
d44w7kv