Trwa ładowanie...
d4eetxn

Genewa

Największe atrakcje
Położenie:

Genewa leży pod zachodnią granicą Szwajcarii nad Jeziorem Genewskim (hist. Jezioro Lemańskie) i rzeką Radon. Widać stąd zbocza Alp.

Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

frank szwajcarski (CHF)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Genewa jest położona pod zachodnią granicą Szwajcarii nad brzegiem Jeziora Genewskiego i rzeką Radon. Widać stąd Alpy wraz z ich najwyższym szczytem – Mont Blanc. Takie położenie geograficzne sprawia, że Genewa jest miastem bardzo malowniczym, a nawet pretendującym do miana najpiękniejszego w Europie.

Genewa - najważniejsze informacje

Genewa to najbardziej pokojowe miasto na świecie. Ze względu na brak zaangażowania w rozmaite konflikty polityczne, jakie targały światem w minionym wiekach, Genewa stała się stolicą pokoju. Swoją siedzibę ma tutaj bardzo wiele organizacji, jak: Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Światowa Organizacja Handlu i Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Genewa jest także miastem wysoko rozwiniętym, o świetnie prosperującej gospodarce i wymarzonych standardach życia. Ponad połowa mieszkańców Genewy ma zagraniczny paszport, co sprawia, że jest to miasto iście kosmopolityczne.

Genewa – historia

W miejscu takim, jak Genewa musiały powstawać idee rewolucjonizujące świat. To tutaj właśnie narodził się ruch reformacyjny, w wyniku którego Genewę nazwano protestanckim Rzymem.

Począwszy od XVIII wieku miasto nieustannie się bogaci dzięki rozwojowi banków i handlu. Genewscy bankierzy pomnażali swój kapitał, udzielając kredytów m.in. królom francuskim i nękanym przez nich protestantom. Mniej więcej od XVIII w. rozwija się w Genewie także zegarmistrzostwo znane i cenione na całym globie. Dzięki temu Genewa obecnie jest centrum kulturowym niemającym sobie równych. Słynie także z nieprzebranych atrakcji turystycznych i możliwości błogiego odpoczynku.

Genewa – atrakcje turystyczne

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Genewy jest fontanna Jet d'Eau, to najwyższy wodotrysk na świecie. Woda tryskająca z fontanny sięga 140 m. To także punkt wyjątkowo ułatwiający zwiedzanie miasta.

Odwiedzając stolicę Szwajcarii, koniecznie trzeba skierować swoje kroki także do genewskiego Starego Miasta. Znajdziemy tutaj wiele "świadków historii miasta" w postaci muzeów i galerii, jak np. Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Muzeum Sztuki Współczesnej.

Zmęczeni zwiedzaniem miasta możemy się udać nad Jezioro Genewskie albo do jednego z przybrzeżnych parków, żeby trochę pożeglować albo odpocząć przy szumie wody.

Do turystycznych must see należy także genewska dzielnica zakupowa. Można tutaj kupić zegarek popularnych szwajcarskich marek albo skosztować słynnych na całym świecie szwajcarskich czekoladek. Znajdziemy tu także sklepy z znanych projektantów z przepięknymi wystawami okiennymi. Dzielnica zakupowa w Genewie koncentruje się wokół Rue du Rhone i Rue du Marche.

Warto odwiedzić to miejsce, nawet jeśli nie mamy planów zakupowych po to tylko, żeby pooglądać misterne ekspozycje i kamieniczki stojące wzdłuż tych słynnych genewskich ulic.

Genewa – lokalna kuchnia

Szwajcaria to kraj bardzo bogaty nie tylko pod względem gospodarczym i kulturowym, ale także kulinarnym Podstawą kuchni szwajcarskiej jest oczywiście ser, z którego przyrządza się rozmaite potrawy nie tyko wytrawne, ale również na słodko. No i oczywiście szwajcarskie czekoladki, bez których nie obejdzie żaden deser. Obu tych przysmaków można skosztować podczas pobytu w Genewie.

Najbardziej rozpoznawalną wizytówką kulinarną Genewy jest fondue. To właśnie ze Szwajcarii, a nie – jak się powszechnie uważa – z Francji pochodzi ta potrawa składająca się z gęstego sosu na bazie sera i białego wina. Founde w wersji tradycyjnej podaje się na stole bezpośrednio na przenośnym palniku tak, żeby nie zdążyło wystygnąć.

Goście dostają po długim szpikulcu, na który nadziewają pieczywo albo warzywa i zanurzają w gęstym, serowo-winnym sosie. Founde genewskie zawiera składnik, który odróżnia je od innych szwajcarskich wersji potrawy, a mianowicie – górski ser z Walliser.

Podczas wakacji w Genewie koniecznie trzeba też spróbować omble chevalier à la genevoise, czyli świeżo złowionego pstrąga prosto z Jeziora Genewskiego. To bardzo często serwowane danie w wielu restauracjach w Genewie. A na deser koniecznie trzeba spróbować trufli genewskich. To mocno czekoladowy trufle formowane na kształt kostki brukowej i obsypane solidnie kakao. Natomiast w charakterze pamiątki z podróży do Genewy warto przywieźć sobie szwajcarskie czekoladki.

Genewa – dalsza podróż

Genewa jest świetnym punktem startowym do zwiedzenia okolicy. Niezależnie od tego, jakie mamy preferencje turystyczne: żeglowanie, zwiedzanie zabytków, kolarstwo, testowanie wina – warto Szwajcarię wybrać jako cel swoich wakacyjnych podróży. Z

właszcza, jeśli szukamy idealnej lokalizacji na wypad narciarski. Genewa jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami kraju, dlatego warto właśnie stąd zacząć szwajcarską eskapadę. Spędzając urlop w Genewie można również zorganizować jednodniowy wypad do pobliskich miast: Montreux, Chamonix i Lozanny.

Kiedy warto lecieć do Genewy?

Najlepszym momentem na odwiedzenie Genewy jest lipiec i sierpień. Pogoda jest wtedy łagodna, a w powietrzu daje się wyczuć świeżą bryzę za sprawą pobliskiego jeziora. Wtedy również jest najlepszy moment do uprawiania sportów wodnych na Jeziorze Genewskim.

Zimą natomiast temperatura znacznie spada i zdarzają się bardzo wietrzne dni połączone z opadami śniegu, a jednocześnie to właśnie zimą narciarze najbardziej oblegają Genewę. Koniecznie trzeba wtedy zarezerwować hotel z odpowiednim wyprzedzeniem (podobnie w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy).

Jak dolecieć z Polski do Genewy?

Z Polski do Genewy bezpośrednio można dolecieć tylko z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Lot zajmuje ok. 2 godzin. Można wybierać spośród wielu linii lotniczych latających z Warszawy do Genewy, np. LOT, Lufthansa, Air France, Swiss Helvetic Airways. Warto polować na okazje, ponieważ bilety zdarzają się już od 600 zł.

Genewa
Przykładowe ceny

– kilogramowy chleb 2,8 CHF (ok. 7, 80 PLN);
– obiad w restauracji 8–25 CHF;
– butelka piwa 2 CHF (ok. 7,69 PLN);
– bilet jednorazowy w centrum miasta 3 CHF (ok. 12,20 PLN).

Komunikacja

– komunikacja autobusowa;
– kolej;
– taksówki.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 597 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eetxn
d4eetxn
d4eetxn
d4eetxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj