Trwa ładowanie...

10 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Polsce

Gdzie spędzić wakacje, aby odpocząć, zobaczyć coś ciekawego i dobrze się bawić? Wbrew pozorom wcale nie jest trudno znaleźć takie miejsca w Polsce. Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi – znajdziecie w nich również zakątki leżące poza szlakami udeptanymi przez turystów.

10 powodów, dla których warto spędzić wakacje w PolsceŹródło: Shutterstock.com, fot: andrzej kubik
dhexuwv
dhexuwv

Kazimierz Dolny – idealny na niespieszne wakacje

Kazimierz Dolny to miasto artystów, wystarczy przyjechać tu chociaż raz, by zrozumieć to stwierdzenie. Malutki rynek zachwyca przepięknymi renesansowymi kamienicami, a w niczym nie ustępują im zabytkowe spichlerze dawnych potężnych rodów kupieckich. To właśnie tutaj skupia się życie miasta – kazimierzanie i turyści relaksują się kafejkach i restauracjach. Tędy też prowadzi droga do zamkowych ruin oraz punktu widokowego na Górze Trzech Krzyży. Jeśli w Kazimierzu będziesz po raz pierwszy, koniecznie musisz tam wejść – na miejscu przekonasz się, że było warto. Na spokojny spacer polecamy otaczające miasto wąwozy lessowe, ze słynnym Korzeniowym Dołem na czele, oraz bulwary wiślane. Podczas wakacji w Kazimierzu Dolnym zachęcamy do odwiedzenia niedalekiego Nałęczowa, Puław oraz Lublina. Tutaj przekonasz się, jak piękna jest Lubelszczyzna.

Jura Krakowsko-Częstochowska – wakacje dla aktywnych

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: nn

Jura Krakowsko-Częstochowska to na pewno jeden z najpiękniejszych, a do tego także najbardziej interesujących regionów w naszym kraju. Turystów zachwyca przede wszystkim przyroda – wszystkie najciekawsze miejsca zobaczycie w Ojcowskim Parku Narodowym. Widok malowniczej Doliny Prądnika, tajemniczych jaskiń, wapiennych ostańców i zamku w Pieskowej Skale na pewno pozostanie w pamięci. Skoro o zamkach mowa, przez Jurę biegnie słynny Szlak Orlich Gniazd, dawnych warowni wybudowanych w średniowieczu wzdłuż granicy państwa Piastów. Oprócz Pieskowej Skały koniecznie trzeba zobaczyć zamki w Olsztynie, Bobolicach oraz Ogrodzieńcu, a jako środek lokomocji proponujemy rower. W okolicy bowiem wytyczono również szlaki dla cyklistów. Jurę Krakowsko-Częstochowską uwielbiają też osoby uprawiające wspinaczkę skałkową, więc może latem odważysz się spróbować nowego sportu?

Suwalszczyzna – na wakacje pod żaglami

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Olga jeżak

Szukasz ciekawego miejsca na żagle? Weź więc pod uwagę Suwalszczyznę, gdzie znajduje się słynne jezioro Wigry. Nad jego brzegami ulokował się klasztor kamedułów, który warto zwiedzić przed wyruszeniem na wodę. Co poza Wigrami? Polecamy przepiękne jezioro Jaczno, leżące pośród wzgórz krzemowych, oraz Hańczę o przejrzystej, głębokiej wodzie. Na Suwalszczyźnie warto też wziąć udział w kilkudniowym spływie kajakowym Czarną Hańczą, który rozpoczyna się w Wigrach, a kończy w Augustowie. Na trasie znajduje się słynny Kanał Augustowski i oczywiście przepiękne widoki. W regionie trzeba koniecznie odwiedzić spokojny Augustów i Sejny, a także wybrać się na spacer szlakami prowadzącymi przez Puszczę Augustowską oraz Wigierski Park Narodowy. Woda i lasy – to główne skarby Suwalszczyzny, którymi można się cieszyć podczas wakacji.

Ziemia Przemęcka – wakacyjna wyprawa w nieznane

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: przemet.pl

Ten zakątek Wielkopolski warto wziąć pod uwagę podczas planowania wakacyjnych wyjazdów, szczególnie jeśli szukasz miejsca, gdzie można aktywnie spędzać czas. Przemęt leży na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, a w jego sąsiedztwie znajduje się kilkanaście jezior. Czy już czujesz wiatr w żaglach?
Inna propozycja to spływ kajakowy, który rozpoczyna się w miejscowości Wieleń. Wodnym szlakiem dopłyniesz do większości wartych zobaczenia miejsc – w tym słynnej Wyspy Konwaliowej na Jeziorze Radomierskim. Okolice Przemętu słyną również z tras rowerowych. Podczas tych wypraw polecamy odwiedzić kilka miejscowości: Olejnicę, Sieków i Kaszczor, gdzie zlokalizowano punkty widokowe. Ciekawą alternatywą dla kajaków i rowerów jest turystyka konna. Wiele gospodarstw agroturystycznych ma w swojej ofercie organizowanie wycieczek i rajdów konnych. Zainteresowany? Ziemia Przemęcka zaprasza.

dhexuwv

Sokołowsko na Dolnym Śląsku – wakacje poza utartym szlakiem

Szukasz miejsca, gdzie czas płynie wolniej? Odwiedź Sokołowsko, które leży bardzo blisko Wrocławia – ze stolicy Dolnego Śląska dojedziesz tam samochodem nawet w godzinę. Dawniej było to znane uzdrowisko, o czym świadczą zabytkowe wille, stare sanatoryjne budynki oraz park zdrojowy. Podczas spaceru po Sokołowsku poczujesz się trochę jak w innej epoce, bo pomimo zmian, jakie zaszły tu na przestrzeni lat, zdołano zachować charakter XIX-wiecznego uzdrowiska. Tutaj swoją młodość spędził Krzysztof Kieślowski, dlatego jeśli jesteś wielbicielem jego twórczości, powinieneś przyjechać tu zwłaszcza na początku września, gdy odbywa się poświęcony reżyserowi festiwal. Do Sokołowska warto przyjechać również po to, by cieszyć się niesamowitymi widokami i wycieczkami po okolicy. Na pewno zakochasz się w pobliskich górskich szlakach.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: sokolowsko.info

Pogodowa mapa Polski. Sprawdź, gdzie słońce przygrzeje

Mazury – wakacje na houseboacie

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Shutterstock.com

Pływające domy zdobywają coraz większą popularność wśród osób, które przyjeżdżają na Mazury i szukają alternatywy dla jachtu. Houseboat to wygodny sposób na pływanie po Krainie Tysiąca Jezior, masz bowiem do dyspozycji kilka kajut z dużymi łóżkami, prysznic, sporą kuchnię oraz mnóstwo innych udogodnień. Z oferty chętnie korzystają całe rodziny oraz osoby, które nie mają doświadczenia w żeglowaniu. Aby wyczarterować i prowadzić houseboat, nie potrzeba patentów, właściciele wypożyczalni często przeprowadzają z klientami krótki kurs, oswajając ich z łodzią. Są one wyposażone również w nowoczesne systemy, bardzo stabilne i co za tym idzie – bezpieczne. Jeśli więc chcesz cieszyć się mazurskimi jeziorami, w spokoju łowić ryby wprost z pokładu i relaksować się na wodzie z przyjaciółmi lub rodziną, zastanów się nad wakacjami na houseboacie. Czartery tych łodzi znajdziesz na przykład w Rynie albo Giżycku.

Spała – wakacje jak za dawnych lat

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: spala.pl

Spała to letnisko w województwie łódzkim, które, choć teraz trochę zapomniane, może się pochwalić przedwojennymi tradycjami. Przyjeżdżały tu ówczesne elity z prezydentem na czele. To co ich przyciągało, nadal pozostaje atrakcyjne dla turystów. Mamy na myśli gęste lasy z wieloma trasami rowerowymi – na dwóch kółkach możesz bez problemu zwiedzić bliższe i dalsze okolice Spały. Warto tu bowiem zobaczyć Inwołdz, z romańskim kościołem św. Idziego, oraz dwustuletni las w rezerwacie Konewka. W pobliżu Spały płynie Pilica, która jest chętnie wybierana przez kajakarzy, a spływu tą rzeką mogą spróbować nawet początkujący. Oprócz tego w okolicy miejscowości możesz odwiedzić ośrodek hodowli żubrów, mieszczący się w Smardzewicach, oraz słynny rezerwat Niebieskie Źródła.

Ziemia Kłodzka – wakacje pełne atrakcji

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Fotolia
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Fotolia

Na Ziemi Kłodzkiej przez wieki spotykały się różne tradycje i religie, dzięki czemu dzisiaj możesz odwiedzić wyjątkowe i pełne atrakcji miejsca. W Kłodzku, stolicy regionu, zachwyci cię zabytkowa zabudowa. Warto zobaczyć przede wszystkim gotycki most nad Nysą, gotycki kościół oraz twierdzę na Górze Fortecznej. Jedną z większych atrakcji jest też słynny Złoty Stok z zabytkową kopalnią złota – to nie tylko muzeum, ale prawdziwy park rozrywki z mnóstwem ciekawych propozycji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie zapominajmy o przyrodzie, ponieważ Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie od lat zaliczana jest do najpiękniejszych w kraju, a Błędne Skały należą do najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Stołowych. Ziemia kłodzka to także zabytkowe uzdrowiska z ofertą odnowy biologicznej.

Wyspa Wolin – wakacyjna przygoda nad morzem

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wakacje nad morzem to nie tylko błogie lenistwo na plaży. Watro czasem opuścić leżak i udać się na poszukiwanie przygody. Świetnym miejscem na to jest właśnie Wyspa Wolin. Znajdziesz tu popularne kurorty ze wspaniałymi plażami, takie jak Świnoujście i Międzyzdroje. Ale w ich pobliżu czekają też inne rozrywki. Chcesz zobaczyć żubry? Ich rezerwat znajduje się właśnie w Międzyzdrojach, podobnie jak wejście na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego. Z kolei w miasteczku Wolin czekają na ciebie dawni Słowianie i wikingowie. W zrekonstruowanej chacie życie toczy się jak przed tysiącem lat – a ty możesz z bliska się temu przyjrzeć. Kolejne ciekawe miejsca w okolicy to pełen zabytków Kamień Pomorski i słynący z ruin kościoła Trzęsacz. Widok skarpy ze stojącą na jej brzegu samotną ścianą jest jednym z najsłynniejszych na wybrzeżu.

Kaszuby – wakacje blisko natury

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Shutterstock.com

Kaszuby to jedno z najlepszych miejsc na wakacje. Znajdziesz tu zarówno wspaniałą przyrodę, jak i ciekawe, stare miasteczka. Chętnie odwiedzaną kaszubską miejscowością są Wdzydze Kiszewskie, leżące nad jeziorem Wdzydze. Na ogromnym akwenie znajduje się osiem wysp, stanica wodna i kąpielisko – to ulubione miejsce żeglarzy oraz windsurferów. Wdzydze Kiszewskie jest letniskiem, które chętnie wybierają osoby szukające wytchnienia pośród okolicznych lasów. Co ciekawego można robić w okolicy? Polecamy wizytę w skansenie oraz wycieczkę do malowniczej Kościerzyny. Warte zwiedzenia są także przepiękne Kartuzy, słynny Szymbark z domem na głowie i najdłuższą deską na świecie oraz tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach. Na Kaszubach znajdziesz też trasy rowerowe oraz specjalnie wyznaczone szlaki konne. Tutaj naprawdę jesteś blisko natury.

dhexuwv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhexuwv