Trwa ładowanie...

12 tysięcy klocków w 36 godzin. W Białymstoku powstała niezwykła budowla

Ferie w mieście? Jeśli tak to koniecznie w Białymstoku, gdzie powstała niezwykła miniatura z klocków Lego. Przedstawia Wielką Synagogę, która była ważnym elementem miasta aż do 1941 roku, kiedy spalili ją naziści. Do wykonania modelu budowli wykorzystano aż 12 tys. klocków.

Share
12 tysięcy klocków w 36 godzin. W Białymstoku powstała niezwykła budowlaŹródło: Facebook.com
d2jo1m0

Przez 36 godzin Krzysztof Matosek z Centrum im. Zamenhofa cierpliwie składał i budował wierną kopię Wielkiej Synagogi. Oczywiście w miniaturze. Efekt powala.

Wielka Synagoga powstała w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Została spalona przez nazistowskie ugrupowanie w 1941 roku.

Obecnie w miejscu gdzie znajdowała się budowla (między blokami a budynkiem PZU przy ul. Suraskiej), stoi pomnik przypominający pogiętą kopułę spalonej synagogi.

Skąd pomysł na odtworzenie synagogi z klocków Lego? Wszystko w ramach projektu, który w Centrum im. Zamenhofa będzie obowiązywał przez całe ferie, a także tydzień po nich (22 stycznia - 11 lutego). "Ferie z klockami", bo tak nazywa się projekt, daje uczestnikom do dyspozycji tysiące klocków, z których mogą budować swoje wymarzone budowle.

Zobacz też: Jest jedyną kobietą rabinem w Polsce

d2jo1m0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jo1m0