Przełomowe odkrycie archeologiczne. Zmienia historię ludzkości
Archeolodzy odkryli w Chinach kamienne narzędzia z czasów środkowego paleolitu, co kwestionuje dotychczasowe rozumienie historii ludzkości.
Archeolodzy w południowo-zachodnich Chinach odkryli kamienne narzędzia datowane na 50-60 tys. lat wstecz. To pierwsze takie znalezisko w Azji Wschodniej, które podważa teorię, że umiejętność tworzenia użytecznych rzeczy z kamienia była ograniczona do Europy i Azji Zachodniej. Wiek artefaktów określono nowatorskimi technikami datowania optycznego.
Nowe spojrzenie na historię
Odkrycie sugeruje, że w Azji Wschodniej istniała zaawansowana technologia tworzenia kamiennych narzędzi, podobna do tej znanej z Europy. Narzędzia wykonano w stylu nazywanym quina, którego stworzenie przypisywane jest neandertalczykom. Wskazuje to na podobieństwa w zachowaniach ludzi między różnymi regionami.
Wśród odkrytych przedmiotów znalazły się skrobaki, kamienne groty i narzędzia przypominające piłę. Analiza pyłków z Longtan wykazała, że klimat w tamtym czasie był zbliżony do europejskiego, co mogło sprzyjać podobnym technologiom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa atrakcja na Dolnym Śląsku. "Rarytas"
Kto stworzył te narzędzia?
Istnieją dwie teorie dotyczące twórców narzędzi. Jedna zakłada migrację neandertalczyków na wschód, druga sugeruje, że inny gatunek człowieka mógł niezależnie rozwinąć podobną technologię. Odkrycie otwiera nowe ścieżki badawcze dotyczące migracji i ewolucji technologii w Azji.
Zgodnie z badaniami, człowiek neandertalski żył w okresie od 400 tys. do 24,5 tys. lat temu. Uznawany jest - w zależności od badaczy jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis. Jego szczątki znaleziono m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Izraelu, Iraku, Portugalii, Rumunii, Czechach oraz Polsce.
Profesor Bo Li z University of Wollongong podkreśla, że odkrycie zmusza do ponownego przemyślenia modeli migracji ludzi i rozwoju technologii w Azji Wschodniej. To przełomowe znalezisko może napisać na nowo prehistorię tego regionu.
Odkrycia zostały szczegółowo opisane w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Źródło: Rzeczpospolita