Egzotyka7 turystycznych mitów, w które wierzy prawie każdy

7 turystycznych mitów, w które wierzy prawie każdy

Gdzie znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt w Europie? Która piramida jest największa? Jaki budynek jest rekordowo krzywy? Choć odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, wcale nie muszą takie być. Sprawdź!

7 turystycznych mitów, w które wierzy prawie każdy
Źródło zdjęć: © officek - Fotolia.com

1 / 7

Południowy kraniec Afryki

Obraz
© officek - Fotolia.com

Gdzie znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt w Europie? Która piramida jest największa? Jaki budynek jest rekordowo krzywy? Choć odpowiedzi na te pytania wydają się oczywiste, wcale nie muszą takie być. Sprawdź!

Przylądek Dobrej Nadziei to jedno z najsłynniejszych miejsc w Republice Południowej Afryki. Wiele osób mylnie uważa, że stanowi najbardziej na południe wysunięty punkt Czarnego Lądu. Tymczasem w rzeczywistości jest jedynie zakończeniem Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad. Natomiast prawdziwym południowym krańcem Afryki jest Przylądek Igielny, który znajduje się 160 km na wschód od przylegającej do Góry Stołowej atrakcji.

wiw - Fotolia.com

if/pw

2 / 7

Najbardziej słone jezioro na świecie

Obraz
© zaretskaya - Fotolia.com

Położone na granicy Izraela i Jordanii Morze Martwe to najsłynniejsza "słona" atrakcja na świecie. Każdy turysta wybierający się w tę część świata ma ochotę zanurzyć się w zbiorniku i sprawdzić, czy rzeczywiście można się tam unosić na wodzie nie wykonując żadnego ruchu. Umożliwia to zasolenie Morza Martwego, które wynosi ok. 22-33 proc. Nie jest to jednak światowy rekord. Jeszcze bardziej słone są jeziora: Asal w Dżibuti (do 35 proc.), Patience w Kanadzie (nawet do 42 proc.) i Don Juan na Antarktydzie (38-40 proc.).

3 / 7

Najbardziej na północ wysynięty punkt w Europie

Obraz
© René Sputh - Fotolia.com

Choć taka informacja pojawia się w większości przewodników i katalogów oferujących wyjazdy do Skandynawii, to nie Nordkapp *jest najbardziej wysuniętym na północ punktem w Europie. Na północny zachód od niego znajduje się przylądek *Knivskjellodden, który choć wysunięty 1,2 kilometra bardziej na północ, jest jednak dosyć płaski i mniej interesujący. Zarówno Nordkapp, jak i Knivskjellodden leżą na wyspie Mageroya, więc jeśli chcemy wskazać najbardziej na północ wysunięty punkt kontynentalnej Europy będzie to natomiast Nordkinn - przylądek w prowincji Finnmark.

Licencja CC by Thomas Bujack, Wikimedia Commons

4 / 7

Najbardziej krzywa budowla na świecie

Obraz
© jo - Fotolia.com

Jedna z najbardziej znanych budowli świata - Krzywa Wieża w Pizie, rocznie odwiedzana jest przez około 10 milionów turystów. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 roku zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować. Obecnie mierzy 55 metrów wysokości, a odchylenie wynosi 5 metrów. Jednak tytuł najbardziej krzywej budowli należy się kościelnej wieży kościoła w niemieckim Suurhusen w Dolnej Saksonii. Dzięki nachyleniu wynoszącym 5 stopni i 19 minut została oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Licencja CC by Axel Heymann, Wikimedia Commons

5 / 7

Największa piramida na świecie

Obraz
© MF - Fotolia.com

Słynne piramidy leżą na zachód od centrum Kairu, na przedmieściu Gizy. Imponują rozmiarami - największa jest Piramida Cheopsa - obecnie ma 139 metrów wysokości. Żadna inna tego typu konstrukcja nie jest aż tak wysoka. Nie jest ona jednak największą piramidą na świecie. Jeśli chodzi o powierzchnię zdecydowanie przebija ją meksykańska Wielka Piramida w Cholula. Jej objętość wynosi 3,3 miliardy metrów sześciennych (Piramida Cheopsa ma 2,4).

Cano - Fotolia.com

6 / 7

Akropol znajduje się tylko w Atenach

Obraz
© Stefanos Kyriazis - Fotolia.com

Wzgórze Akropol, zwieńczone ruinami Partenonu, już setki lat przed naszą erą stanowiło miejsce kultu. Na wysokości ok. 150 m n.p.m. znajduje się kompleks świątyń. Najznakomitsza poświęcona jest bogini Atenie. Tę kolebkę kultury europejskiej odwiedzają rocznie ponad 3 miliony turystów! Większość z nich nie wie, że nie jest to jedyny tego typu obiekt na świecie. Akropol w starożytnej Grecji oznaczał część miasta lub miasto położone na wzgórzu. Ateński jest najsłynniejszy, ale w Grecji znajduje się jeszcze wiele innych, np. w Mykenach, Tebach czy Koryncie. Przykłady ufortyfikowanych wzgórz możemy znaleźć na całym świecie: w Rzymie, Jerozolimie czy Edynburgu.

7 / 7

Alaska - mroźna kraina na krańcu świata

Obraz
© amarok17wolf - Fotolia.com

Alaskę większości turystów z Europy kojarzy się ze śniegiem. Wędrówki po górach i lodowcach, wycieczki statkiem w grubych kurtkach i możliwość spotkania niedźwiedzia polarnego - to najczęstsze skojarzenia z tym najrzadziej zaludnionym stanem USA. Tymczasem *latem na Alasce *temperatury mogą osiągać 30 stopni, a przyroda zachwyca soczystymi barwami.

Licencja CC by 16Terezka, Wikimedia Commons

if/pw

Komentarze (1)