Trwa ładowanie...

Aktywiści przesadzili. Londyński zabytek zniszczony

Troje aktywistów grupy Just Stop Oil, która, jak twierdzi, walczy ze zmianami klimatu, rozpyliło w środę 25 października br. pomarańczową farbę na Wellington Arch w Londynie.

Internet obiegły zdjęcia z demonstracji aktywistów w Londynie Internet obiegły zdjęcia z demonstracji aktywistów w Londynie Źródło: Adobe Stock
d2azl0r
d2azl0r

Wellington Arch to prawie 200-letni łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu pałacu Buckingham, na południe od Hyde Parku w Londynie. Na szczycie łuku umieszczona jest kwadryga odlana z brązu. Łuk został zbudowany w latach 1826-1830 w celu upamiętnienia zwycięstw wojsk brytyjskich w wojnach napoleońskich. Budowla ma status zabytku I stopnia, czyli najwyższej możliwej kategorii.

Słynny łuk zniszczony

Troje aktywistów klimatycznych grupy Just Stop Oil zdewastowało znany, londyński obiekt. Do rozpylenia pomarańczowej farby użyli gaśnic, wskutek czego kolumny łuku zostały oblane nią od ziemi do wysokości kilku metrów w górę. Następnie odpalili race dymne. Jak wyjaśniła grupa, był to protest przeciw wydawaniu przez brytyjski rząd nowych koncesji na wydobywanie paliw kopalnych.

"Tradycyjne, zarządzane, ugrzecznione formy protestu nic nie dają. Jedyną drogą naprzód jest trwały, destrukcyjny opór obywatelski" - oświadczył jeden z aktywistów. Cała trójka została aresztowana pod zarzutem niszczenia mienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całoroczna atrakcja dla rodzin z dziećmi. W Polsce są trzy takie miejsca

d2azl0r

Aktywiści nie zamierzają przestać

Akcja aktywistów Just Stop Oil miała miejsce cztery tygodnie po decyzji brytyjskich władz o wydaniu zgody na rozpoczęcie prac na największym na Morzu Północnym nieeksploatowanym do tej pory złożu ropy naftowej i gazu ziemnego - Rosebank. Brytyjski rząd przekonywał, że odejście z dnia na dzień od paliw kopalnych nie jest możliwe, dlatego też, zanim się uda przejść na niskoemisyjne źródła energii, lepiej używać własnych zasobów, niż importować ropę i gaz. Jak wynika z demonstracji i zachowania aktywistów - mają oni inne zdanie.

W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, na którym widać trzy osoby rozpylające pomarańczową farbę. W poście nakłania się także innych ludzi do dołączenia do aktywistów, którzy planują zorganizować marsz 29 października br.

d2azl0r

Źródło: PAP/Platforma "X"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2azl0r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2azl0r