Albania. Blue Eye. Bałkany skrywają prawdziwe cuda

Bałkany, a dokładnie Albania, wciąż jeszcze nie są opanowane przez masową turystykę, a kryją wiele przepięknych miejsc. Przedstawiamy dziś jeden z nich – krainę niezwykłych źródeł Syri i Kaltër - a dokładnie Blue Eye.

Albania. Blue Eye. Bałkany skrywają prawdziwe cuda
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Iwona Kołczańska

16.10.2019 | aktual.: 09.11.2019 22:53

Albania, oddzielona od Włoch jedynie wąską cieśniną Otranto i posiadająca 362 km wybrzeża morskiego, wyróżnia się niezwykłą urodą. Poza wspaniałymi plażami, bogactwo kraju stanowią miasta z licznymi zabytkami, a także wyjątkowe cuda natury, takie jak Syri i Kaltër. Atrakcja znajduje się na południu Albanii, w pobliżu miejscowości Saranda, leżącej nad Morzem Jońskim, niedaleko granicy z Grecją.

Kryje się w zachodniej części łańcucha górskiego Mali i Gjerë i stanowi jeden z ważnych dopływów rzeki Bistricy. Nazwa Syri i Kaltër pochodzi od najbardziej malowniczego z kilkunastu znajdujących się tu źródeł, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza Błękitne Oko.

Woda w centralnej części źródła ma ciemniejszy, prawie granatowy kolor i tym samym przypomina tęczówkę. Przy brzegach zbiornik jest natomiast płytki, więc ma o wiele jaśniejsza barwę, niczym białko. Syri i Kaltër widziane z góry rzeczywiście przypomina niebieskie oko.

Co ciekawe, niegdyś Syri i Kaltër było zamknięte dla zwiedzających, a dostęp do atrakcji miała wyłącznie komunistyczna elita. Enver Hodża, przywódca Albanii w latach 1945-1985 oraz pierwszy sekretarz komunistycznej Albańskiej Partii Pracy, traktował ją jako własność prywatną i zapraszał tu jedynie swoich honorowych gości.

Dziś cud natury może podziwiać każdy - Albańczycy chętnie przyjeżdżają tu na całodzienny piknik, turyści odwiedzają restaurację położoną tuż nad jednym z 18 źródeł.

Obraz
© Shutterstock.com

Choć kąpiel czy nurkowanie w Blue Eye są dozwolone, decydują się na nie wyłącznie odważni. Średnia temperatura rajskiego źródła wynosi jedynie 10 st. C i sprawia, że trudno zanurzyć tu więcej niż stopę.

Większość turystów ogranicza się więc do innej zabawy. Wrzucają do źródła kamienie, by za chwilę podziwiać, jak Syri i Kaltër wyrzuca je z powrotem na powierzchnię. Nie jest znana dokładna głębokość błękitnego zbiornika - udało się dotrzeć na głębokość ok. 50 m. Jest to utrudnione ze względu na siłę z jaką źródło wyrzuca wodę - 6 m sześc. na sekundę.

Do Syri i Kaltër najłatwiej dotrzeć samochodem (nie ma tu transportu publicznego). Należy jechać główną drogą, która łączy miejscowości Saranda i Gjirokastra. Następnie skręcić w mniejszą, zasygnalizowaną znakiem "Tourist Attraction", która biegnie malowniczo wzdłuż jeziora i kończy się na parkingu tuż przy Błękitnym Oku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)