Trwa ładowanie...
d3n3opd
inne
09-11-2007 08:45

Amatorzy wirtualnych mszy

Wpisujemy w telefonicznej przeglądarce wap adres: wap.iTTv.pl i już po chwili na ekranie pojawia się ołtarz. Dzięki inicjatywie lubelskich księży za pomocą telefonu komórkowego możemy uczestniczyć w mszy świętej. Godzinna msza przez komórkę to koszt ok. 5 zł - informuje "Dziennik".

d3n3opd
d3n3opd

_ Wpisujemy w telefonicznej przeglądarce wap adres: wap.iTTv.pl i już po chwili na ekranie pojawia się ołtarz. Dzięki inicjatywie lubelskich księży za pomocą telefonu komórkowego możemy uczestniczyć w mszy świętej. Godzinna msza przez komórkę to koszt ok. 5 zł - informuje \"Dziennik\". _

Wierni z Lublina mogą wysłuchać niedzielnego kazania swojego proboszcza na drugim końcu Polski, a nawet kontynentu. Jak to możliwe? Wystarczy włączyć komórkę i wirtualnie przenieść się do kościoła pw. Dobrego Pasterza. Miejscowi księża jako pierwsi w kraju proponują wiernym msze święte przez telefon. Wprowadzenie nowatorskiego rozwiązania było możliwe dzięki pomocy jednego z parafian - Andrzeja Filipowicza, na co dzień koordynatora firmy iTTV zajmującej się multimedialnym przekazem internetowym.

\"W kościele umieściliśmy kamery i mikrofony. 24 godziny na dobę prowadzimy transmisję. W każdej chwili można zobaczyć, co dzieje się w świątyni\" - opowiada Filipowicz. \"Z przekazu mogą korzystać wszyscy posiadacze komórek z odtwarzaczem multimedialnym. Oczywiście im bardziej zaawansowany technicznie telefon, tym lepsza jakość\" - wyjaśnia.

Jak to działa? Wpisujemy w przeglądarce wap adres: wap.iTTv.pl i już po chwili na ekranie pojawia się ołtarz. Jak czytamy w gazecie, nowatorska usługa szybko zdobywa popularność. Od jej wprowadzenia przez kilkanaście dni mszę obejrzało 1200 chętnych. To jedna trzecia wiernych, którzy parafię Dobrego Pasterza odwiedzają w rzeczywistości przez cały tydzień.

Równocześnie liczba wiernych uczestniczących w codziennych mszach nie zmieniła się. Pewnie dlatego, że - jak tłumaczy proboszcz ks. Florian Gruca - nabożeństwo na odległość nie zastąpi osobistego udziału w prawdziwej liturgii. \"Bardziej należy to traktować jako sposób łączności z parafią\" - dodaje ksiądz.

Duża część amatorów wirtualnych mszy łączy się z parafią z Wielkiej Brytanii czy Irlandii. \"Mamy też dość egzotycznych gości. Zanotowaliśmy połączenia z Laosu, Chin. Transmisje niedzielnej mszy stale ogląda ktoś z Czech\" - wylicza Filipowicz. \"Dziennik\" informuje, że msze przez komórkę oglądają też parafianie z Dobrego Pasterza, gdy nie mogą być w kościele.

(PAP)

mow/

d3n3opd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3opd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj