Trwa ładowanie...
d1hhv09

Amfiteatr Arena di Verona

Największe atrakcje
Amfiteatr Arena di Verona
Region
arena.it
Źródło: arena.it

Amfiteatr Arena di Verona przy Piazza Bra i parku miejskim zwany jest Areną. Systematyczne prace konserwatorskie przeprowadzane od czasów Renesansu przyniosły skutek – obiekt jest wspaniale zachowany i przyciąga zwiedzających oraz widzów spektakli. Nawet upadek cesarstwa, który wiązał się z wykorzystywaniem rzymskich budowli do wznoszenia z ich ruin domów, nie zagroził jego świetności.

Amfiteatr Arena di Verona - historia

Rzymski amfiteatr w Weronie na północy Włoch powstał w I wieku naszej ery, a dopiero 200 lat później otoczono go murami miejskimi. Do środka prowadziły aż 64 wejścia. Wielkością ustępują mu jedynie budowle w Kapui (w Kampanii) i Koloseum w Rzymie. Niestety okolice Werony w XII wieku nawiedziło trzęsienie ziemi, wskutek którego prawie całkowicie runął pierścień muru o wysokości trzech kondygnacji.

Początkowo podczas starożytnych walk gladiatorów oraz potyczek z dzikimi zwierzętami mieściło się w nim aż 30 tysięcy widzów. Amfiteatr Arena di Verona wzniesiono z kamieni i betonu, a jego zewnętrzną część wzmocniono różowym wapieniem werońskim oraz cegłą. Obiekt ma plan elipsy, jego zewnętrzne wymiary to 138,77 na 109,52, a wewnętrzne (sama arena) 73,68 na 44,43 metrów.

Amfiteatr Arena di Verona – obecnie

Próbę czasu przetrwały dwa piętra różowych arkad Areny di Verona, zawierające 44 rzędy kamiennych krzesełek oraz skrzydło murów zewnętrznych. Na terenie amfiteatru Arena di Verona odbywają się dzisiaj festiwale, gale, przedstawienia teatralne, operowe i koncerty dla maksymalnie 15 tysięcy osób. Po dostawieniu dużej ilości krzesełek organizatorzy są w stanie sprzedać nawet 20 tysięcy biletów na wyjątkowo popularną imprezę.

Lata temu na Arenie di Verona można było obejrzeć corridę, a po jej zakończeniu widzom dane było oglądać, co robi się z zabitymi na scenie zwierzętami. Obok domu Julii ze słynnym na całym świecie balkonem, pod którym wyczekiwał Romeo z dramatu Williama Szekspira, Arena jest symbolem Werony.

Amfiteatr Arena di Verona – bilety i zwiedzanie

Jednym z ciekawszych wydarzeń w amfiteatrze Weronie ubiegłego stulecia było wystawienie „Aidy” w 1913 roku z okazji obchodów urodzin Giuseppe Verdiego. Bilety wstępu na ważniejsze imprezy na Arenie sprzedają się bardzo szybko, choć nie należą do tanich. Ceny miejsc na kamiennych schodkach podczas gal i premier teatralnych zaczynają się od 100 złotych, w czasie zwykłych koncertów od 60 złotych. Numerowane miejsca na schodkach z dobrą widocznością to już wydatek rzędu 250 – 500 złotych. Najdroższe bilety w pierwszym rzędzie kosztują, w zależności od rangi wydarzenia, do 1000 złotych.

Na zwiedzanie amfiteatru w Weronie najlepiej na świecie zachowanego rzymskiego amfiteatru, Arena di Verona, warto wybrać się poza sezonem turystycznym. Od października do maja bowiem, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, bilet wstępu na teren obiektu kosztuje jedynie 1 euro. Cena biletu normalnego wynosi natomiast ok. 33,5 złotego.

Amfiteatr Arena di Verona
Czas lotu / jazdy samochodem

4h 23 min (z najkrótszą możliwą przesiadką) / 14h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,18 zł)

Godziny otwarcia

8.30-18.30 (zwiedzanie)

Ceny biletów

wstęp – 33,5 zł, na koncert – od 60 zł

Orientacyjna odległość

1052 km samolotem, 1390 km samochodem, 1449 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09
d1hhv09
d1hhv09
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj