Trwa ładowanie...
d45raky

Koloseum

Największe atrakcje
Koloseum
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

W Starożytności Koloseum było areną do walk gladiatorów i mieściło 70 tysięcy widzów (w tym 60 tysięcy miejsc siedzących). Posiadało zapadnie i podnośniki, które miały dodać walkom niesamowitych efektów. Ostatnie igrzyska odbyły się tam w 528 roku n.e. Dziś po wielkiej arenie pozostała tylko konstrukcja, która jednak przyciąga blisko 5 milionów turystów rocznie.

Koloseum – zwiedzanie

Początkowo Koloseum nazywane było Amfiteatrem Flawiuszy, a jego konstrukcja przypadła na czas panowania cesarza Wespazjana (zabytek zbudowano między 72 a 79 r. n. e.)

Bilet do Koloseum obejmuje zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Palatynu. Bilet jest ważny dwa dni, ale warto pamiętać, że zwiedzanie Forum Romanum i Palatynu jest połączone, dlatego nie można rozłożyć go na dwa dni.

Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem na teren Koloseum przeprowadzana jest skrupulatna kontrola. Nie można wnosić toreb, plecaków czy własnych napojów.

Oprócz sprzedaży internetowej istnieją także cztery punkty sprzedaży biletów:

 • przy Koloseum, przy Via dei Verbiti – tam możemy spodziewać się najdłuższych kolejek i sytuacji braku możliwości płacenia gotówką,
 • 200 m od Koloseum, przy Piazza Santa Maria Nova,
 • na wzgórzu Palatyn, przy Via San Gregorio,
 • przy Forum Romanum, przy Largo della Salaria Vecchia.

Do wejścia prowadzą różne kolejki w zależności od typu biletu (grupowy, indywidualny itp.).

Koloseum – godziny otwarcia i cennik

Godziny otwarcia do zwiedzania Koloseum są bardzo zróżnicowane.

 • od 2 stycznia do 15 lutego – 8.30 – 16.30,
 • od 16 lutego do 15 marca – 8.30 – 17.00,
 • od 16 marca do ostatniej niedzieli marca – 8.30 – 17.30,
 • od ostatniej niedzieli marca do 31 sierpnia – 8.30 – 19.15,
 • od 1 września do 30 września – 8.30 – 19.00,
 • od 1 października do ostatniej soboty października – 8.30 – 18.30,
 • od ostatniej niedzieli października do 31 grudnia – 8.30 – 16.30.

Koloseum zamknięte jest dla zwiedzających 1 stycznia i 25 grudnia.

Ceny biletów:

 • bilet normalny – 12 €,
 • bilet ulgowy – 7,50 € (dotyczy obywateli Unii Europejskich między 18. a 25. rokiem życia),
 • bezpłatny wstęp – osoby do 18. roku życia.

Kupno biletu on-line wymaga opłaty za rezerwacje w wysokości 2 € (tj. bilet normalny kosztuje 14 €, a ulgowy 9,50 €). W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Koloseum jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Zwiedzanie indywidualne Koloseum z przewodnikiem to dodatkowy koszt 5 € od osoby. Istnieje również możliwość zwiedzania podziemi z przewodnikiem, jednak tylko w grupie (liczącej maksymalnie 25 osób). Koszt dodatkowy to 9 €. Zwiedzanie odbywa się po włosku, angielsku, francusku i hiszpańsku.

Koloseum – lokalizacja i dojazd

Koloseum znajduje się w samym centrum Rzymu, w dzielnicy Celio. Można dojechać tam metrem linii B (przystanek „Colosseo”), autobusami miejskimi numer 75, 81, 673, 175 i 204, a także tramwajem numer 3.

Z lotniska Rzym-Fiumicino dojedziemy pociągiem regionalnym FL1 lub pociągiem Leonardo Express do dworca Roma Termini, aby tam przesiąść się do metra linii B w kierunku „Laurentina” i wysiąść na przystanku „Colosseo”.

Natomiast z lotniska Rzym Ciampino pod Koloseum możemy udać się pociągiem regionalnym FL4 również na dworzec Roma Termini i kontynuować podróż według tego samego schematu.

Do Rzymu dolecimy bezpośrednio z sześciu lotnisk w Polsce (Warszawa, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Katowice), a z innych z przesiadką w Monachium czy Zurychu.

Loty bezpośrednie obsługują, między innymi tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air. Koszt biletu w jedną stronę waha się od 190 zł do 500 zł.

Koloseum
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

zależne od sezonu

Ceny biletów

- normalny - 12 euro
- ulgowy - 7,50 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45raky
d45raky
d45raky