Bad Gastein - uzdrawiające jaskinie
Każdego roku do tego miejsca w austriackich Alpach przyjeżdżają dziesiątki tysięcy turystów w poszukiwaniu relaksu w spa i sposobu na dolegliwości zdrowotne. Bo jaskinie w Bad Gastein to największe na świecie centrum uśmierzania bólu za pomocą radioaktywnych wyziewów. Brzmi makabrycznie? Niekoniecznie.
Każdego roku do tego miejsca w austriackich Alpach przyjeżdżają dziesiątki tysięcy turystów w poszukiwaniu relaksu w spa i sposobu na dolegliwości zdrowotne. Bo jaskinie w Bad Gastein to największe na świecie centrum uśmierzania bólu za pomocą radioaktywnych wyziewów. Brzmi makabrycznie? Niekoniecznie.
Bad Gastein to uzdrowisko położone na wysokości 1000 m n.p.m. w Wysokich Taurach. To znane centrum turystyczno-wypoczynkowe, gdzie zarówno na stokach, jak i w termach można spędzić wymarzony urlop. Jednak to, co przyciąga tu większość turystów, to jaskinie skryte wewnątrz góry Radhausberg.
Zobacz także: Najbardziej niesamowite jaskinie świata *
Dobroczynny wpływ klimatu *Gastein *i jego termalnych źródeł był znany już w starożytności, a w XIX wieku miasto stało się popularne wśród arystokracji europejskiej. To tu przyjeżdżano w celu podreperowania zdrowia, a atrakcyjność regionu wzrosła, gdy pod *górą Radhausberg *odkryto złoża złota. I to w czasie poszukiwań drogocennego kruszcu znaleziono jaskinie, które wypełniał szlachetny gaz, zwany *radonem. Później okazało się, że gaz w połączeniu z wysoką wilgotnością występującą w jaskiniach oraz temperaturą dochodzącą do prawie 42 stopni Celsjusza tworzy mieszankę, która ma zbawienny wpływ na układ odpornościowy człowieka oraz wiele poważnych schorzeń związanych ze stawami i układem kostnym. Badania nad radonem prowadziła tu m.in. Maria Skłodowska – Curie.
Sława jaskiń Gastein *zaczęła dorównywać popularności tutejszego resortu narciarskiego. Najpierw w *Austrii, a następnie w *Niemczech *i innych krajach środkowej Europy turyści zainteresowali się nowatorską metodą leczenia, której efekty były zadziwiające. Kuracjusze twierdzą, że kilka sesji wystarczy, by pozbyć się dotkliwego bólu. Gaz wchłaniany przez płuca i skórę pobudza ciało na poziomie komórek i stymuluje proces samouzdrawiania.
Na pierwszy rzut oka Centrum Lecznicze Jaskiń Gastein *wygląda jak każde inne luksusowe uzdrowisko. Ale to, co najciekawsze (i najzdrowsze) dzieje się pod ziemią, w głębi *góry Radhausberg. Po rejestracji pacjenci udają się do szatni, gdzie przebierają się w stroje kąpielowe. Muszą tu także zostawić telefony komórkowe i inny sprzęt elektroniczny ze względu na wysoką wilgotność powietrza w jaskiniach. Następnie zostają zapoznani z tym, co ich czeka we wnętrzu góry *Radhausberg*, po czym wsiadają do niewielkiego żółtego pociągu, który wiezie ich 2 km w głąb góry.
Po dotarciu na miejsce kuracjusze układają się na drewnianych łóżkach. Nie wolno tu rozmawiać, a wysoka temperatura i wilgotność niczym w saunie może być dla niektórych trudna do zniesienia. W przypadku złego samopoczucia przy każdym z łóżek znajduje się guzik, który wystarczy nacisnąć, a obsługa przeniesie kuracjusza do pokoju o obniżonej temperaturze. W skrajnych wypadkach zawsze można wrócić do centrum na powierzchni.
Terapia radioaktywnym gazem jest dozwolona w Austrii *i *Niemczech, można nawet ubiegać się o zwrot kosztów leczenia. W innych krajach europejskich lekarze podchodzą bardzo sceptycznie do tego typu terapii, nawet jeśli dawki radonu są niewielkie. Uważa się, że zbyt wysokie stężenie gazu może podnieść ryzyko wystąpienia raka płuc. Lekarze z Leczniczych Jaskiń Gastein są jednak zwolennikami hormezy, czyli zjawiska, gdy związek występujący w przyrodzie w wysokim stężeniu jest szkodliwy, jednak w niewielkich dawkach może być korzystny dla zdrowia. Badania przeprowadzone w 2000 i 2001 roku przez naukowców z uniwersytetów w *Maastricht *i *Lipsku *wykazały, że pacjenci cierpiący na poważne schorzenia kręgosłupa poddani terapii wzbogaconej radonem czuli się znacznie lepiej niż ci, których leczenie było jego pozbawione.
Zobacz także: Najpiękniejsze polskie uzdrowiska *
Czy wypełnione radioaktywnym gazem jaskinie w *Bad *Gastein *są dobroczynne dla zdrowia? Kuracjusze twierdzą, że tak. Badania pewnie będą trwały, bo kontrowersyjna metoda terapii ma tylu zwolenników, co przeciwników. A nawet jeśli nie zdecydujemy się na wdychanie radonu, to samo przebywanie w okolicach Bad Gastein z pewnością poprawi nam samopoczucie.
at/if