Najwyższe budynki na świecie
Nowy wysokościowiec w Dubaju, ZEA (830 - 1000 m)
Budowa ogromnych wysokościowców trwa w najlepsze. Z roku na rok realizuje się coraz bardziej śmiałe projekty, które jeszcze kilka dekad temu były jedynie utopijnymi marzeniami szalonych architektów. Jednak ich pomysły udaje się sukcesywnie realizować, a na placach budowy powstają kolejne drapacze chmur, które walczą o miano najwyższego. Na ostatnim slajdzie macie okazję zobaczyć, ja na tle budowanych wysokościowców przedstawia się Pałac Kultury i Nauki.
Budowa ogromnych wysokościowców trwa i można odnieść wrażenie, że jest to nieoficjalny konkurs na to, kto postawi wyższą i bardziej efektowną konstrukcję. Z roku na rok realizuje się coraz bardziej śmiałe projekty, które jeszcze kilka dekad temu były jedynie utopijnymi marzeniami szalonych architektów. Jednak te pomysły udaje się sukcesywnie urzeczywistniać, a na placach budowy powstają kolejne drapacze chmur, które walczą o miano tego najwyższego. Na ostatnim slajdzie możecie zobaczyć, jak na tle budowanych wysokościowców przedstawia się Pałac Kultury i Nauki.
W Dubaju powstanie wieżowiec, który pokona pod względem wysokości najwyższy obecnie budynek świata - 828-metrowy Burdż Chalifa. Będzie on częścią nowo powstającej dzielnicy portowej Dubaj Creek. Wysokościowiec zbuduje ten sam deweloper. Nie zdradził, jaka będzie dokładna wysokość wieży, jednak według spekulacji ma mierzyć nawet kilometr. Wiadomo, że konstrukcja będzie wspierana przez wiszące, rozchodzące się promieniście przy podstawie liny. We wnętrzu budynku znajdą się hotel oraz punkt widokowy. Inwestycja ma kosztować ok. miliarda dolarów. Za projekt odpowiedzialny jest hiszpańsko-szwajcarski architekt Santiago Calatrava Valls, określany często mianem projektanta przyszłości. Budowa zostanie ukończona przed organizowanym w Dubaju Expo 2020.
wg/udm