EgzotykaNajwyższe budynki na świecie

Najwyższe budynki na świecie

Najwyższe budynki na świecie
Źródło zdjęć: © Emaar Properties

Budowa ogromnych wysokościowców trwa w najlepsze. Z roku na rok realizuje się coraz bardziej śmiałe projekty, które jeszcze kilka dekad temu były jedynie utopijnymi marzeniami szalonych architektów. Jednak ich pomysły udaje się sukcesywnie realizować, a na placach budowy powstają kolejne drapacze chmur, które walczą o miano najwyższego. Na ostatnim slajdzie macie okazję zobaczyć, ja na tle budowanych wysokościowców przedstawia się Pałac Kultury i Nauki.

Budowa ogromnych wysokościowców trwa i można odnieść wrażenie, że jest to nieoficjalny konkurs na to, kto postawi wyższą i bardziej efektowną konstrukcję. Z roku na rok realizuje się coraz bardziej śmiałe projekty, które jeszcze kilka dekad temu były jedynie utopijnymi marzeniami szalonych architektów. Jednak te pomysły udaje się sukcesywnie urzeczywistniać, a na placach budowy powstają kolejne drapacze chmur, które walczą o miano tego najwyższego. Na ostatnim slajdzie możecie zobaczyć, jak na tle budowanych wysokościowców przedstawia się Pałac Kultury i Nauki.

W Dubaju powstanie wieżowiec, który pokona pod względem wysokości najwyższy obecnie budynek świata - 828-metrowy Burdż Chalifa. Będzie on częścią nowo powstającej dzielnicy portowej Dubaj Creek. Wysokościowiec zbuduje ten sam deweloper. Nie zdradził, jaka będzie dokładna wysokość wieży, jednak według spekulacji ma mierzyć nawet kilometr. Wiadomo, że konstrukcja będzie wspierana przez wiszące, rozchodzące się promieniście przy podstawie liny. We wnętrzu budynku znajdą się hotel oraz punkt widokowy. Inwestycja ma kosztować ok. miliarda dolarów. Za projekt odpowiedzialny jest hiszpańsko-szwajcarski architekt Santiago Calatrava Valls, określany często mianem projektanta przyszłości. Budowa zostanie ukończona przed organizowanym w Dubaju Expo 2020.

wg/udm

1 / 6

Mubarak al-Kabir Tower, Kuwejt (1001 m)

Obraz
© materiały prasowe

Mubarak al-Kabir Tower to drapacz chmur, który powstaje w Kuwejcie. W chwili oddania go do użytku ma być wysoki na 1001 m. Ukończenie budowli planowano na pierwszą połowę 2016 roku, jednak notowane są opóźnienia w realizacji inwestycji. Aktualnie termin oddania wieżowca do użytku nie jest znany. Obiekt powstaje w przemysłowej dzielnicy Subiya, w północnej części miasta. W niedalekiej przyszłości w jego otoczeniu znajdą się m.in. lotnisko, centra biznesowe i rozrywki. Mubarak al-Kabir Tower to pierwszy etap wartego 94 miliardy dolarów (ok. 375 mld złotych) projektu Silk City - ultranowoczesnej dzielnicy w Kuwejcie.

2 / 6

Phoenix Towers, Wuhan, Chiny (1002 m)

Obraz
© materiały prasowe

Phoenix Towers to drapacze chmur, które powstają obecnie w chińskim mieście Wuhan. Będą podobnej wysokości, choć tylko jeden z nich będzie mierzyć więcej niż kilometr. Ukończenie inwestycji planuje się przed 2018 r. Projekt brył został opracowany przez brytyjskie konsorcjum Cheetwoods Architects. Wysokościowce będą ekologiczne, dzięki zaawansowanym systemom filtracji wody i powietrza. Ich ściany dodatkowo zostaną pokryte panelami słonecznymi.

3 / 6

Kingdom Tower, Dżudda, Arabia Saudyjska (1007 m)

Obraz
© materiały prasowe

Kingdom Tower to budowany w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej wieżowiec o wysokości 1007 metrów. Inwestycja rozpoczęła się w 2013 r., a oddanie drapacza chmur do użytku planowane jest na rok 2019. W Kingdom Tower znajdą się m.in. biura, hotel i luksusowe apartamenty. Pierwotny plan zakładał, że wysokościowiec będzie o ok. 600 metrów wyższy, jednak po przeprowadzeniu badań geologicznych z pomysłu zrezygnowano. Na wysokości 610 metrów będzie zbudowany taras widokowy o powierzchni 700 m kw. Projekt został stworzony przez Kingdom Holding Company, a inwestycja finansowana jest przez księcia Alwalida bin Talala. Koszt budowy wynosi ok. 1,2 miliarda dolarów (ok. 5 mld złotych).

4 / 6

Azerbaijan Tower, Baku, Azerbejdżan (1051 m)

Obraz
© materiały prasowe

Azerbaijan Tower powstanie na sztucznych wyspach Khazar Islands, zlokalizowanych 25 km na południe od stolicy Azerbejdżanu - Baku. Projekt obiektu, który docelowo ma mierzyć 1051 m, został stworzony przez pracownię Avesta. Koszt budowy to ok. 2 miliardy dolarów (ok. 8 mld złotych). Oddanie wieżowca jest planowane na 2019 r. Na Khazar Islands zamieszka ponad milion osób, a nowo tworzona dzielnica będzie swoistym "miastem w mieście".

5 / 6

Bride, Basra, Irak (1152 m)

Obraz
© materiały prasowe

Basra, główne miasto w prowincji o takiej samej nazwie na południu Iraku, jest miejscem, w którym skupia się większość irackiego przemysłu naftowego. To region, w którym życie wygląda inaczej niż w pozostałych częściach kraju - niemalże nie odczuwa się tam napięć politycznych. Dzięki dochodom uzyskanym ze sprzedaży ropy i zlokalizowanemu tam portowi, Basra jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych na świecie. Świetna sytuacja ekonomiczna regionu przyczyniła się do stworzenia śmiałego planu rozbudowy miasta o nazwie Vertical City. Głównym jego elementem ma być 241-piętrowy drapacz chmur o nazwie Bride (panna młoda) - jego wysokość ma przekroczyć 1150 metrów. Stworzenie projektu powierzono pracowni AMBS Architects. Inwestycja ma zostać ukończona w 2025 r.

6 / 6

Sky Mile Tower, Tokio, Japonia (1600 m)

Obraz
© Marta Sitkiewicz / infografika.wp.pl

Sky Mile Tower to w chwili obecnej najwyższy planowany wieżowiec na świecie. Drapacz chmur ma mieć według założeń aż 1600 m, czyli niemal dwa razy więcej niż Burdż Chalifa. Olbrzym został zaprojektowany przez architektów Kohna Pedersena oraz Leslie'ego E. Robersona. Ma być częścią projektu _ Next Tokyo 2045 _, który ma stać się nowym japońskim miastem przyszłości. Według planów, w budynku ma zamieszkać 55 tys. osób. Wewnątrz znajdą się też sklepy, restauracje, hotel, szkoły, urzędy, biblioteka, siłownie czy szpital. Sky Mile Tower będzie w pełni ekologiczny, a energia pochodząca ze słońca i wiatru służyć ma do chłodzenia i ogrzewania obiektu. Jego realizacja pochłonie według wstępnych wyliczeń 1,3 mld dolarów (4,9 mld złotych). Fundusze na ten cel zostały już w pełni zabezpieczone. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy, jednak przewiduje się, że drapacz chmur nie zostanie oddany do użytku przed 2045 r. Jest to najbardziej ambitny ze wszystkich zaplanowanych projektów
architektonicznych na świecie.

_ Sky Mile Tower, Tokio, Japonia (fot. architecturaldigest) _

wg/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)