EgzotykaNajwyższe budynki na świecie, które wkrótce powstaną

Najwyższe budynki na świecie, które wkrótce powstaną

Najwyższe budynki na świecie, które wkrótce powstaną
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

Budowa ogromnych wysokościowców na świecie trwa w najlepsze. Z roku na rok powstają coraz wyższe, przekraczające granice, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe do przekroczenia przez człowieka. Zobaczcie, gdzie powstają lub zostaną stworzone nowe, sięgające chmur drapacze chmur.

Budowa ogromnych wysokościowców trwa na świecie w najlepsze. Z roku na rok powstają coraz wyższe, przekraczające granice budynki, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe. Zobaczcie, gdzie powstają nowe, sięgające chmur wieżowce.

Mubarak al-Kabir Tower w Kuwejcie to drapacz chmur o wysokości 1001 m, którego ukończenie planowane jest w pierwszej połowie 2016 roku. Powstaje w przemysłowej dzielnicy Subiya, w północnej części miasta. W otoczeniu budynku znajdą się m.in. lotnisko, centra biznesowe i rozrywki. Mubarak al-Kabir Tower to pierwszy etap wartego 94 miliardów dolarów (ok. 375 mld złotych) projektu budowy _ Silk City _ - ultranowoczesnej dzielnicy w Kuwejcie.

wg

1 / 7

Drapacze chmur - Buenos Aires Forum, Argentyna (1001 m)

Obraz
© materiały prasowe

Nowo powstający w Argentynie wieżowiec o nazwie Buenos Aires Forum, to pierwsza tego typu inwestycja w kraju. Budynek ma mieć co najmniej 1000 metrów wysokości i kosztować ok. 3,3 miliarda dolarów (ok. 13 mld złotych). Obiekt będzie budowany na siedmiu ulokowanych na wodzie platformach, a połączony będzie z miastem 5-kilometrowym mostem. Nietypowy kształt Buenos Aires Forum wziął się od wyglądu ludzkiego genu. Budowa 200-piętrowego drapacza chmur ma zostać ukończona niebawem, bo w 2016 r.

2 / 7

Drapacze chmur - Phoenix Towers, Wuhan, Chiny (1002 m)

Obraz
© materiały prasowe

Phoenix Towers to wieżowce, które obecnie powstają w chińskim mieście Wuhan. Są podobnej wysokości, choć jeden z nich będzie o kilkadziesiąt metrów wyższy i mierzyć więcej niż kilometr. Powstaną przed 2018 r. Projekt brył został opracowany przez brytyjskie konsorcjum _ Cheetwoods Architects _. Wysokościowce będą niezwykle ekologicznie - będą posiadały zaawansowany system filtracji wody i powietrza, a ich ściany zostaną pokryte panelami słonecznymi.

3 / 7

Drapacze chmur - Kingdom Tower, Dżudda, Arabia Saudyjska (1007 m)

Obraz
© materiały prasowe

Kingdom Tower to budowany w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej wieżowiec o wysokości 1007 metrów. Inwestycja rozpoczęta się w 2013 r., a oddanie drapacza chmur do użytku planowane jest na rok 2019. W Kingdom Tower znajdą się m.in. biura, hotel i luksusowe apartamenty. Pierwotny plan zakładał, że wysokościowiec będzie o ok. 600 metrów wyższy, jednak po przeprowadzeniu badań geologicznych z pomysłu zrezygnowano. Na wysokości 610 metrów zostanie zbudowany taras widokowy o powierzchni 700 m 2. Będzie to najwyżej położony punkt obserwacyjny na świecie. Projekt został stworzony przez _ Kingdom Holding Company _, a inwestycja finansowana jest przez księcia Alwalida bin Talala. Koszt budowy wynosi ok. 1,2 miliarda dolarów (ok. 5 mld złotych).

4 / 7

Drapacze chmur - Azerbaijan Tower, Baku, Azerbejdżan (1029 m)

Obraz
© materiały prasowe

Azerbaijan Tower powstanie na sztucznych wyspach Khazar Islands, zlokalizowanych 25 km na południe od stolicy Azerbejdżanu - Baku. Projekt obiektu, który docelowo ma mierzyć 1029 m., został stworzony przez pracownię _ Avesta _. Koszt budowy to ok. 2 miliardy dolarów (ok. 8 mld złotych). Oddanie wieżowca jest planowane na 2019 r., Na Khazar Islands zamieszka ponad milion osób, a nowo tworzona dzielnica będzie swoistym "miastem w mieście".

5 / 7

Drapacze chmur - Bride, Basra, Irak (1152 m)

Obraz
© materiały prasowe

Basra, główne miasto w prowincji o takiej samej nazwie na południu Iraku, jest miejscem, w którym skupia się większość irackiego przemysłu naftowego. Jest to region, w którym życie wygląda inaczej niż w pozostałych częściach kraju - nie odczuwa się tam prawie wcale napięć politycznych. Dzięki dochodom uzyskanym ze sprzedaży ropy i zlokalizowanym tam portowi, Basra jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych na świecie. Świetna sytuacja ekonomiczna regionu przyczyniła się to do stworzenia śmiałego planu rozbudowy miasta o nazwie_ Vertical City _. Głównym jego elementem ma być 241-piętrowy drapacz chmur, o nazwie Bride (Panna Młoda) - jego wysokości ma mieć ponad 1150 metrów. Stworzenie projektu powierzono pracowni AMBS Architects. Inwestycja ma zostać ukończona w 2025 r.

6 / 7

Drapacze chmur - Nakheel Tower, Dubaj, ZEA (1400 m)

Obraz
© DarkCreatorn / youtube.com

Nakheel Tower *to wieżowiec zaprojektowany przez _ Al Nakheel Properties _. Budowany w centrum *Dubaju *wysokościowiec miał być gotowy w 2019 r., jednak przewidywalną datą zakończenia inwestycji jest rok 2024. Nowa "duma" Zjednoczonych Emiratów Arabskich w momencie otwarcia będzie najwyższym obiektem na świecie, znacznie wyższym od obecnego rekordzisty - Burj Khalifa (828 m). Dokładna wysokość *Nakheel Tower jest tajemnicą. Oficjalnie wiadomo, że drapacz chmur będzie mieć ok. 200 pięter i mierzyć ok. 1400 metrów.

7 / 7

Drapacze chmur - wieżowiec w centrum Warszawy (310 m)

Obraz
© Google Maps (2015)

Warto wspomnieć również o nowym projekcie, który powstanie w stolicy Polski. Wieżowcem numerem 1. pod względem wysokości w Unii Europejskiej, będzie wysokościowiec, który ma powstać u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie. Władze stolicy wydały w listopadzie decyzję o warunkach zabudowy, która zezwala na budowę obiektu, o całkowitej wysokości 310 metrów. Budynek ma postawić słowacka firma HB Reavis, która ogłosiła, że w sprawie projektu prowadzi rozmowy ze światowej sławy architektem Normanem Fosterem. Zaprojektował on między innymi szklaną kopułę niemieckiego parlamentu oraz warszawski Metropolitan. Inwestor na chwilę obecną nie zdradza informacji, kiedy rozpocznie się budowa.

wg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)