Trwa ładowanie...
dijqojm
10-09-2007 16:00

Bałczik. Malownicze miasto w Bułgarii

Bałczik cieszy się sławą kurortu, gdyż jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen właściwych innym turystycznym miejscowościom bułgarskiego wybrzeża.

dijqojm
dijqojm

Miasto leży w odległości ok. 44 km od Warny, nieopodal trasy E87, 37 km na południowy wschód od Dobricza. Bałczik cieszy się sławą kurortu, gdyż jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen właściwych innym turystycznym miejscowościom bułgarskiego wybrzeża. 12-tysięczne miasto jest również trzecim, po Warnie i Burgas, portem Bułgarii.

Warto tu przyjechać choćby z tego względu, że miasto – choć leży blisko nadczarnomorskich kurortów: Albeny i Złotych Piasków – nie jest jednak zatłoczone i oferuje nie lada atrakcje: przepiękny ogród botaniczny oraz niemniej godną uwagi piaszczystą plażę.

Największymi atrakcjami miasta są: pałacyk rumuńskiej królowej Marii oraz otaczający go, duży, przepiękny ogród wraz z sąsiadującym ogrodem botanicznym.

Bardzo ciekawa jest historia pałacyku, który nosi także poetycką nazwę „Ciche gniazdo”. Pałacyk, wraz z otaczającym go obszernym ogrodem, zbudowany został w latach 1924–37 na zamówienie królowej Marii jako jej letnia rezydencja. Ukryty jest on w bardzo malowniczym, niedostępnym dla wiatru miejscu. Z trzech stron otaczają go wysokie brzegi, dzięki czemu w całym kompleksie jest urokliwie i zacisznie.

dijqojm

Autorom projektu, włoskim architektom, świetnie udało się połączyć ze sobą rozmaite elementy architektoniczne i doskonale wkomponować je w otoczenie, co najlepiej obserwować podczas spaceru po ogrodzie. Na jego terenie obok siebie umieszczone są: prawosławna cerkiew, budowla stylizowana na antyczną świątynię, rzymskie płyty nagrobne, a także mauretańskie potoczki płynące pośród szpalerów drzew, oryginalne antyczne dzbany, cicho szemrzące strumyczki, wodospady i mnóstwo, mnóstwo zieleni.

Sam pałacyk nie jest duży, ale za to bardzo malowniczy. Wewnątrz można kupić widokówki, kolorowe foldery, ceramikę i inne drobne upominki.


Niezapomnianym doznaniem jest spacer po przepięknym ogrodzie botanicznym. Rozpościera się on obok pałacyku na powierzchni ponad 6,5 ha, na których „rezyduje” ok. 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Sam „Ogród Kaktusów” obejmuje ponad 250 gatunków, przez co stanowi ich drugą, pod względem liczby odmian, kolekcję europejską. Sam park jest imitacją słynnego labiryntu kreteńskiego. Z Kretą ma też wiele wspólnego kaplica, gdyż kamień, z którego jest zbudowana, sprowadzono z wyspy.

dijqojm

Najpiękniejszy w parku jest „Ogród Allacha”, choć bardzo malownicze są też: „Srebrna Studnia” i alejki wykładane kamieniami.

Nieco niżej, tuż obok pałacyku, jest także zejście na piękną, piaszczystą plażę, gdzie można skorzystać z kąpieli lub po prostu się poopalać.

W samym Bałcziku działa galeria artystyczna. Mieści się ona w budynku byłego gimnazjum. Możemy tu zobaczyć grafikę, malarstwo i rzeźbę bułgarskich artystów, m.in. Stefana Markowa, Swetlina Rusewa, Emila Stojczewa, Dimityra Kirowa i innych.

dijqojm

Można także wstąpić na chwilę do muzeum etnograficznego, które mieści się w odrestaurowanym, pięknym domu z okresu odrodzenia narodowego. Budynek należał niegdyś do bogatego kupca. Na dwóch piętrach eksponowane są bogate zbiory tradycyjnych przedmiotów codziennego użytku, ozdoby, dawne stroje mieszkańców bułgarskiego wybrzeża. Osobną grupę tworzą oryginalne narzędzia dawnych rzemieślników wykonujących zawody, które już zanikły: kołodziejów, kowali, bednarzy itp.

Uzupełnieniem wędrówek po Bałcziku może być wizyta w cerkwi św. Mikołaja (1866), patrona marynarzy i rybaków. Sama cerkiew ozdobiona jest dziełami mistrzów szkoły triawneńskiej, ale można tu także oglądać kolekcję odrodzeniowych ikon powstałych w ciągu ostatnich trzech wieków na terenie Dobrudży.

Ogromną atrakcją miasta jest piękna, piaszczysta plaża, która bardzo łagodnie schodzi do wody.

Od 2003 r. w Bałcziku organizowany jest Międzynarodowy Studencki Festiwal Sztuki Filmowej, w ramach którego odbywają się projekcje filmów, warsztaty, dyskusje itp. Prezentowane są tutaj filmy fabularne, dokumentalne i animowane twórców z całego świata.

_ Źródło: Bezdroża _

dijqojm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijqojm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj