Trwa ładowanie...

Bałkańska atrakcja znów otwarta po 26 latach. Dramatyczna przeszłość kolejki na Trebević

W Sarajewie ponownie otwarto kolejkę linową na Trebević. Została zniszczona podczas oblężenia miasta, które rozpoczęło się w 1992 r.

Bałkańska atrakcja znów otwarta po 26 latach. Dramatyczna przeszłość kolejki na TrebevićŹródło: www.instagram.com/superbadventures/
d1so2bh
d1so2bh

Kolejka została otwarta w 1959 r., a wjazd zajmował 12 minut. Na górze znajdował się punkt widokowy i restauracja, które przyciągały tłumy mieszkańców i turystów. O górze Trebević zrobiło się głośno także przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. Na jej stokach rozgrywano zawody saneczkarskie i bobslejowe.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Jasminko Ibrakovic

Oblężenie miasta, które trwało od kwietnia 1992 r. do lutego 1996 r., doprowadziło do zniszczenia atrakcji. Sama góra stała się miejscem, z którego strzelali snajperzy. Trebević, symbol weekendowego wypoczynku, zamienił się w symbol agresji.

Z czasem, gdy wojenne rany zaczęły się goić, zdecydowano się na odbudowę atrakcji. Proces zaczął się w 2011 r., ale ze względu na problemy finansowe, nieustannie się przeciągał. Ostatecznie kolejka została otwarta 6 kwietnia br. Teraz podróż trwa 7 min. i 15 sek., a każdy z 33 wagoników może pomieścić 10 osób. Na miejscu można oglądać piękną panoramę miasta. Podróż w obie strony kosztuje ok. 12 zł dla mieszkańców i ok. 40 zł dla turystów.

Stolica Bośni i Hercegowiny leży nad rzeką Miljacka, na wysokości 500 m n.p.m., w otoczeniu Alp Dynarskich. Turyści swoje kroki kierują najpierw na Stare Miasto, które jest wspaniałym przykładem architektury bośniackiej. Przeplatają się tu wpływy tureckie oraz austro-węgierskie. Do największych atrakcji należy katedra Serca Jezusowego, synagoga czy targ Bascarsija. Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Sarajewa to także miejsce, w którym dokonano zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga, co stało się pretekstem do wybuchu I wojny światowej.

d1so2bh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

d1so2bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1so2bh